Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Egyre egyértelműbb téli aszály kezd kialakulni a hazai szántóföldeken, amelynek hátterében a Magyarországon és a környező országokban hullott kevés csapadék áll.
A kiszáradt földek látványa nem ígér kedvező tavaszi szezonkezdetet, ráadásul jelentős mennyiségű, ugyanakkor egyenletesen érkező csapadék kellene ahhoz a következő hetekben, hogy a helyzet megváltozzon.
Ausztria is száraz
Ausztriában rég nem látott kevés hó van, szinte csak az a hó látható, amit mesterségesen csináltak a sípályákon. Itt persze a rendelkezésre álló vizet alakították át műhóvá, vagyis mindez nem jelent pótlólagos csapadékot
- hívta fel a figyelmet Raskó György agrárközgazdász. Mindez azért fontos, mert normál esetben a hazai vízellátáshoz nagyban hozzájárul az osztrák hómennyiség tavaszi olvadása. Az elolvadó hó a folyókon, elsősorban a Dunán keresztül jut el Magyarországra, idén azonban nem számíthatunk nagyobb mennyiségre – legalábbis a hóolvadás révén nem.
Az Ausztriában megfigyelhető téli szárazságnak így az lesz a tavaszi következménye, hogy nem érkezik elegendő víz a Magyarországra jövő folyókba, jóllehet ez a mennyiség a talajok feltöltésében tudna segíteni. Ahogy Raskó György fogalmazott:
Nyugatról nem fog jönni nagy mennyiség, azt már most biztosan merem állítani.
Ráadásul az itteni eső és hó sem elegendő. Magyarországon az elmúlt egy hónapban leesett csapadék jellemzően 10-20 milliméter, de vannak olyan térségek az országban, ahol lényegében nem esett értékelhető mennyiség.
Ha ez így folytatódik, akkor úgy kezdődik meg a tavaszi szezon az agráriumban, hogy a talajban nincs meg a kellő nedvességtartalom, ami szükséges ahhoz, hogy a növénytermelésnek jó éve legyen.
Még van idő a változáshoz
A jelenlegi helyzet valóban nem jó, de egyelőre nem okoz problémákat a mezőgazdasági, azon belül a szántóföldi termelésben – mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke kifejtette:
Az őszi vetésű kalászos gabonák egyelőre nyugalmi állapotban vannak a talajban, a szárazság tehát nem kedvezőtlen a számukra a jelenlegi hetekben. A tavaszi vetésű növények esetében nagyobb problémát okozhatna a vízhiány, de áprilisig még sok idő van, érkezhet addig bőven csapadék.