2025. február 15. szombat Kolos, Georgina
Új terv látott napvilágot: ilyen növényekkel ültethetik tele Magyarországot

Új terv látott napvilágot: ilyen növényekkel ültethetik tele Magyarországot

agrarszektor.hu
Közel háromszor annyi pályázati forrás jut a hazai erdőkre a jelenlegi uniós támogatási ciklusban, mint az előzőben. Az ország erdősültsége már most is meghaladja a 22 százalékot, a 2030-ra kitűzött cél pedig 27 százalék: ennek elérését szolgálja az erdőtelepítés támogatása.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Az Agrárminisztérium adatai szerint 2014-től 2022 végéig több mint 43,7 ezer hektárra igényeltek sikeresen támogatást erdőtelepítésre a Vidékfejlesztési Programban. Ebből eddig már közel 32 ezer hektárnyi új erdő létre is jött. Szintén az erdőállományt növeli az állami erdészeti társaságok területén zajló mintafásítási, illetve az Újszülöttek erdeje program, amelyek eredménye 2020 óta összesen mintegy 1700 hektár erdő telepítése - olvasható a Világgazdaság oldalán.

Nagy István agrárminiszter a 2025-ös Fegyver, Horgászat és Vadászat (FeHoVa) nemzetközi kiállítás megnyitóján elmondta, ezek a lehetőségek a jövőben bővülni fognak. Az uniós közös agrárpolitika magyar stratégiai terve szerint ugyanis  az előző ciklushoz képest majdnem háromszoros, összesen mintegy 310 milliárd forint pályázati támogatás jut a magyarországi erdőkre 2027-ig. A tárca 2024 februárja óta folyamatosan írja ki a pályázatokat.

Az erdők telepítése csak egy a célok közül

Támogatást lehet igényelni Natura 2000 területek kezelésére, erdőkárok megelőzésére és helyreállítására, valamint fiatal erdők állománynevelésére is. Az erdők ökológiai értékét növelő fejlesztések támogatása szintén folyamatosan jelen lévő cél. Ezeken kívül az erdőgazdálkodóknak lehetőségük lesz pályázni az erdőszerkezet átalakítására, örökerdők kialakítására és fenntartására, valamint az erdei infrastruktúra fejlesztésére irányuló támogatásokra is.

Az őshonos magyar fafajok megőrzésére is igényelhető forrás: április 1-jétől lehet benyújtani a pályázatokat az erdészeti génmegőrzést támogató felhívásra is. A felhívás meghirdetésekor a pályázat tervezett keretösszege 5,5 milliárd forint. Fák telepítésére a támogató okirat véglegessé válását követő naptól számított 24 hónapon belül van idő, ekkor lehet igényelni az első kifizetést, majd fenntartásra további hat éven keresztül jár támogatás. Kizárólag fenntartás esetén támogatás hét éven keresztül jár.

Az előzetes számítások szerint kétezer pályázat lehet sikeres az összesen 64 milliárd forintos keretösszegű Erdőtelepítés és fásítás támogatása című kiírásban. A támogatást igénylők négy kéthetes etapban pályázatnak, idén májusban és augusztusban, jövőre pedig januárban és júniusban. 

A kompenzációra is jut forrás

A támogatás egyik területe az erdőtelepítés vagy ipari célú fás szárú ültetvény létesítése, míg a második célterület a következő években az erdőtelepítés ápolása és a kieső mezőgazdasági jövedelem kompenzációja: ez utóbbiban az ipari célú fás szárú ültetvények nem vehetnek részt. A pályázat keretében a telepítésen túl kiegészítő elemekre is lehet forrást igényelni. Ilyen például a kerítés, a villanypásztor, valamint padka létesítése a 10 fokos vagy annál nagyobb lejtésű területen, illetve erdőszegély létrehozása.

Szárazságtűrő csemeték nevelésével készülnek a klímaváltozásra

A szárazságtűrő fafajok csemetéinek nevelésére és telepítésére indult közös szlovák-magyar projekt, amelynek eredményeként felgyorsulhat a hazai erdőállomány klímaváltozáshoz történő alkalmazkodása. A tölgy, a cser és az elegyfajok kerülnek kulcsszerepbe. Az erdőtelepítést követően 12 évig igényelhető támogatás a kieső mezőgazdasági jövedelem kompenzációjára. A telepítési támogatás fafajtól függően hektáronként 2299-3920 eurónak megfelelő forint évente, míg kieső jövedelem pótlására szolgáló juttatás évi 432 euró. Ipari célú akácültetvényre 2233, ipari célú nemesnyár-ültetvényre pedig 2329 eurónak megfelelő forintösszeg lehet az éves támogatás.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. február 15. 14:01