Bírságot kap, aki ezt nem teljesíti március 31-ig: vigyázz, lehet, rád is vonatkozik

Bírságot kap, aki ezt nem teljesíti március 31-ig: vigyázz, lehet, rád is vonatkozik

agrarszektor.hu
A nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak, valamint a területi érzékenységtől függetlenül minden állattartónak, aki a magánszemély háztartási igényeit meghaladó mértékben állatot tart az előző naptári évre vonatkozóan (január 1.-december 31.) nitrátérzékeny területeire, állattartó telepére, szervestrágya forgalomra, felhasználásra vonatkozó adatszolgáltatást kell tennie a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján az eGN-ben. Erre 2025. január 1-je és 2025. március 31-e között van lehetőségük a termelőknek.

1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Több cikkben, híradásban is lehetett már olvasni az AKG/ÖKO támogatások kapcsán az eGN benyújtási kötelezettségről az esetleges szankciók elkerülése érdekében. Ezen adatszolgáltatással párhuzamosan a nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak, valamint a területi érzékenységtől függetlenül minden állattartónak, aki a magánszemély háztartási igényeit meghaladó mértékben állatot tart az előző naptári évre vonatkozóan (január 1-től december 31-ig) nitrátérzékeny területeire, állattartó telepére, szervestrágya forgalomra, felhasználásra adatszolgáltatást kell tennie a Nébih honlapján az eGN-ben 2025. január 1.-2025. március 31. között. A szabályozás értelmében a magánszemély háztartási igényét meghaladó állatlétszám az, ha a vegyes állattartás esetében összesen 5 számosállat/ingatlan, baromfi esetében 3 számosállat/ingatlan mértéket egyidejűleg meghaladja - olvasható a NAK oldalán.

Fontos továbbá, hogy műtrágyázás 5 évnél nem régebbi talajvizsgálatra alapozottan realizálódjon, az 59/2008 FVM rendelet 3-4. számú mellékletében foglalt maximális értékek figyelembe vételével. Istállótrágyázás esetén talajvizsgálat nem szükséges, azonban ez esetben a szerves eredetű összes nitrogén éves értéke nem haladhatja meg a 170 kg/ha értéket. (Talajvédelmi tervhez kötött tevékenységek esetében pl. hígtrágya, szennyvíziszap stb. a dózist a terv alapján az engedély, vagy a végzés tartalmazza.) A 170 kg/ha/év N mennyiség csak a szerves eredetű trágyákra vonatkozik, ezt nem szabad elfeledni! A növények alá kijuttatható, a növény által felvehető, azaz általa igényelt max N értékeket a rendelet 3. melléklete tartalmazza, melyben a talaj termőhelyétől, annak ellátottságától függően akár 190 kg/ha értékkel is találkozhatunk.

Mindenképpen ügyelni kell arra, hogy az istállótrágya kijuttatását követően, valamint 12% felett használt műtrágya esetén 4 órán belül a talajba dolgozás valósuljon meg, valamint arra, hogy könnyen oldódó nitrogéntrágya őszi kijuttatása esetén 14 napon belül vetésre kerüljön sor. 17% feletti terület talajára trágya nem juttatható ki. A vízvédelmi sávokat természetesen itt is figyelembe kell venni az érintett műveletek rögzítése kapcsán.

Amennyiben az ügyfél átad/átvesz szervestrágyát, úgy tudni kell az átadó/átvevő ügyfél FELIR azonosító számát is. Adatszolgáltatás hiányában a talajvédelmi hatóság nitrát adatszolgáltatási bírságot szabhat ki, melynek mértéke 10-100 ezer forint közötti összeg. A NAK emellett egy kalkulátorral is segíti a gazdáknak a számítást. Emellett további hasznos információk olvashatók az Agrárkamara kapcsolódó kiadványában.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?