Nem sikerült megegyezni: folytatódik a paradicsomháború

Nem sikerült megegyezni: folytatódik a paradicsomháború

agrarszektor.hu
Március közepén ültek tárgyalóasztalhoz a francia és a marokkói paradicsomtermelők és -exportőrök képviselői, hogy megoldást találjanak a marokkói cherry paradicsom francia piacon történő forgalmazásának szabályozásáról. Az egyezség célja az lett volna, hogy a francia paradicsomszezon kezdetén kialakuló árversenyre valamilyen megoldást találjon. A tárgyalásról azonban a két országban eltérő hírek jelentek meg.

A francia sajtó szerint egy kétoldalú egyezmény született, amelyet ugyan még nem írtak alá, de ez csak idő kérdése. A feltételezett egyezmény tartalmaz egy olyan rendelkezést, amely szerint a marokkói termelők nyáron tartózkodnak a paradicsom Franciaországba történő exportjától. A marokkói oldalon azonban a Zöldség-Gyümölcsexportőrök és Termelők Szövetsége (APEFEL) tagadja egy ilyen megállapodás létezését, és a híreket „hamisnak és propagandának” nevezi - írta meg a FruitVeB. Khalid Saidi, az APEFEL elnöke kijelentette:

Ez csak egy újabb epizód abban a sokoldalú háborúban, amelyet a francia szakmai szövetségek folytatnak ellenünk, többek között a médiában. Ezúttal ez felfoghatatlan. Nem értjük ezeknek a megtévesztő jelentéseknek sem a célját, sem azt, hogy valójában kinek szólnak. Hogy egyértelmű legyen: “nem, mi soha nem állapodtunk meg abban, hogy az év adott időszakában leállítjuk az exportot, mivel ez ellenkezne a törvényekkel és a szabályozási előírásokkal is.

EZ IS ÉRDEKELHET

A marokkói termelők képviselője elmeséli a vita hátterét:

A tavalyi párizsi nemzetközi mezőgazdasági kiállításon való részvétel alkalmával, amelynek Marokkó volt a díszvendége, találkozóra került sor a marokkói és a francia termelők között, és felmerült a szakmai közeledés gondolata, amely esetleg egy kétoldalú egyezményhez vezethetne. Jóhiszeműen közöltük francia partnereinkkel a közeledésről alkotott elképzelésünket, amely magában foglalta a termelésre vonatkozó kulcsfontosságú adatok, például a területekre, a mennyiségekre és az export-előrejelzésekre vonatkozó adatok rendszeres és kölcsönös cseréjét, valamint a növény-egészségügyi problémák megoldására irányuló közös munkát. Francia partnereink túl messzire mentek, és a marokkói paradicsomexport április és október közötti teljes leállítását javasolták, más, a kezdeti eszmecsere pontjait messze meghaladó téves elképzelések mellett. Soha nem fogadtuk el ezeket az intézkedéseket, amelyek ráadásul a kormányok hatáskörébe tartoznak, és túlmutatnak a mi, mint termelői szövetségek hatáskörén.

EZ IS ÉRDEKELHET

Saidi így folytatja:

Ezek után nem csoda, hogy megleptek bennünket azok a médiamegjelenések, amelyeket a marokkói sajtó is közvetített, és amelyekben azt közölték, hogy sikerült véglegesíteni egy megállapodást, amelyet a Meknesben megrendezésre kerülő nemzetközi mezőgazdasági kiállításon fognak aláírni a felek. Ez hihetetlenül nevetséges, több okból is. Gazdasági szempontból nem fogadhatunk el egy olyan megállapodást, amely végzetes csapást mér a marokkói paradicsomágazatra. Egy ilyen megállapodás ellentétes lenne a Marokkó és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodásokkal, valamint a WTO szabályaival és a versenyjoggal. Az árakról való megállapodás vagy a kizárólag az európai termelőknek szánt kereskedelmi ablak felszabadítása káros lenne az európai fogyasztók vásárlóerejére nézve, akik pénztárcájukkal igenis a marokkói paradicsomra szavaznak. Pláne nem értjük ezt a marokkói paradicsom iránti megszállottságot egy olyan időszakban, amikor a Marokkó és az Európai Unió közötti kereskedelmi ügyletek mérlege nagyrészt hátrányos Marokkó számára. Paradicsomexportunk összértéke egymilliárd eurót tesz ki, miközben a kereskedelmi mérleg hiánya 10 milliárd euró Marokkó kárára. Ne felejtsük el, hogy a paradicsomágazat 120 ezer embernek biztosít közvetlen munkahelyet, közvetetten pedig több százezer állást Marokkóban, miközben megbízható és rendszeres paradicsomellátást biztosít az európai fogyasztók számára.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?