Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Az erdők állapotának figyelemmel kísérését, szolgáltatásai, haszonvételi lehetőségei folyamatos biztosítását, az erdőhöz fűződő közérdek érvényesülését, valamint a fenntartható erdőgazdálkodási tevékenység tervszerűségét az állam - többek között - a körzeti erdőtervezéssel biztosítja, mely különösen az erdők állapotának és a fenntartható erdőgazdálkodás tartalmi kereteinek erdőtervezési körzet szintű tízévenkénti felülvizsgálatára, és erdőrészlet szintű meghatározására irányul - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.
A körzeti erdőtervezés két egymástól időben is jól elkülönülő szakaszból áll. Az első az igazgatási tevékenység, mely során az erdők felülvizsgálata, a szükséges adatok (javaslatok, észrevételek) összegyűjtése történik. A második a körzeti erdőtervezési eljárás, mely során a hatóság összevont hatósági eljárásban döntéseket hoz.
Az AM ERF a honlapján megjelenített hirdetményben és közvetlenül levélben is tájékoztatott minden érintett erdőgazdálkodót a 2025. évi körzeti erdőtervezés igazgatási szakaszának megkezdéséről, valamint arról, hogy az erdőgazdálkodók a következő 10 év erdőgazdálkodásának kereteit meghatározó körzeti erdőtervekkel kapcsolatban április 30-ig javaslatokat, észrevételeket fogalmazhatnak meg.
Fontos! Az erdőgazdálkodó csak erdőterv birtokában végezhet jogszerű munkát erdejében, illetve kaphat bármiféle támogatást. Hosszabb távon időt, pénzt és energiát takarít meg, ha ebben az erdőtervezési eljárásban a tájékoztató levélben részletezett módon megküldi javaslatait.
Az erdészeti hatóság a körzeti erdőtervet az általános szakmai irányelvek szerint állítja össze, amivel aztán az erdőgazdálkodónak tíz évig „együtt kell majd élnie”. Ha az abban foglaltakat utólag szeretné a gazdálkodásához igazítani, az erdőtervet módosítani, arra csak akkor van lehetőség, ha a gazdálkodási viszonyokban a körzeti erdőtervezéskor előre nem látható olyan körülmény következett be, amelynek elkerülése vagy elhárítása az erdőgazdálkodótól nem elvárható.
Most viszont nyitva áll a lehetőség az erdőgazdálkodó számára, hogy a következő 10 év erdőgazdálkodása kereteinek kialakításában tevékenyen részt vegyen. A javaslatok megfogalmazásához ajánlott igénybe venni a jogosult erdészeti szakszemélyzet közreműködését. Az esetleg szükséges adatbetekintésre, valamint a javaslatokkal kapcsolatos személyes egyeztetésre az AM ERF illetékes Erdőtervezési Osztályán van lehetőség. Az ehhez szükséges kapcsolatfelvételi adatok a már említett, az erdőgazdálkodó számára kiküldött tájékoztatóban, illetve az erdészeti hatóság honlapján találhatók.
Az erdőgazdálkodók javaslatot tehetnek az adott erdőrészlet faállományának vágásérettségi korára, a részletben tervezett fakitermelések, erdőnevelési beavatkozások, erdősítések módjára és célállományára. Javasolhatják erdő felnyíló erdővé, terméketlen területté minősítését, talajvédelmi rendeltetés, illetve az elsődleges rendeltetés megállapítását is, elsődleges rendeltetésre, csak a már megállapított rendeltetések közül lehet javaslatot tenni, kivétel ez alól a talajvédelmi rendeltetés.
Fontos! A javaslatok örökerdő és átmeneti üzemmód esetén örökerdő-, átalakítási- vagy erdőfelújítási terv részeként tehetők csak meg.
Az erdőgazdálkodók javaslataikat az AM ERF honlapján közzétett, alábbi linken található nyomtatványon adhatják meg. Amennyiben az erdőgazdálkodói javaslat az erdőrészlet állományleíró adataira, vagy a terület termőhelyi viszonyaira vonatkozik, akkor azt az úgynevezett erdőrészletleíró-lap nyomtatványon lehet megtenni, melyen szerepelnie kell a jogosult erdészeti szakszemélyzet ellenjegyzésének is. A beérkezett javaslatokat az erdészeti hatóság megvizsgálja, azokat, melyek nem ütköznek jogszabályba és nem veszélyeztetik a tartamos erdőgazdálkodást, a körzeti erdőtervezés során figyelembe veszi.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a nem államerdészeti erdőgazdálkodók mindössze 5-10%-a él a javaslattételi lehetőséggel. A szakmai alapú érdeklődés nagyban függ az adott erdőtervezési körzetben működő szakirányítók hozzáállásától és felkészültségétől is. Az esetek többségében az erdőgazdálkodói javaslatok szakmailag elfogadható kérések. Emellett rendre előfordul, hogy olyan javaslat is érkezik, melyre az erdőtervezésnek nincs hatásköre, nem tartozik a körzeti erdőtervezési eljárással egyesíthető eljárások körébe. Ilyen például az üzemmód változtatás igénye vagy a természetességi állapotra vonatkozó alapelvárás módosításának kérése. Mindkét esetben még a körzeti erdőtervezés megindítása előtt, a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal erdészeti hatóságához fordulva kell ezeket előzetesen rendezni. A körzeti erdőtervezésről a fentieken túl további hasznos információ található az AM ERF honlapjának vonatkozó oldalán.
Amennyiben valakinek a körzeti erdőtervezéssel, illetve az erdőgazdálkodói javaslatokkal kapcsolatban további kérdése van, azt megírhatja az erdo@nak.hu e-mail címre, az Agrárkamara Erdészeti Szakértői Hálózata ebben a kérdésben is rendelkezésére áll.