Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A múlt héten a korábbiaknál szárazabb, gyakran szeles időnk volt - derül ki a HungaroMet agrometeorológiai jelentéséből. Csapadék több napon is előfordult, de többnyire csak kisebb mennyiségben. Szombaton hidegfront érkezett záporokkal, keleten zivatarokkal, vasárnap pedig sokfelé hózáporok alakultak ki, melyből az ország középső területein vékony, de összefüggő hóréteg is kialakult (csakúgy, mint az Északi-középhegységben). A 30 napos csapadékösszeg országszerte, a 90 napos pedig nagy területen meghaladja a szokásos értéket.



A talaj felső 70-90 cm-es, délnyugaton és északkeleten az 1-1,5 méteres rétege szinte telített, bár a felszín közeli réteg a szeles időben sokat száradt, helyenként még vannak belvízfoltok is. A telítettséghez képest vízhiány jellemzően 10-40 mm, az Alföldön és a Dunántúl északi részén fordulnak elő a nagyobb értékek.


A hőmérséklet csúcsértéke a múlt hét elején még 15, majd pénteken és szombaton már 20 fok körül alakult. A szombaton érkezett markáns hidegfront mögött sarkvidéki eredetű légtömeg árasztotta el térségünket, vasárnap már országszerte 10 fok alatt maradt a csúcsérték. A gondot az éjszakai lehűlés okozta, már vasárnap reggelre is nagy területen alakult ki gyenge fagy. Hétfő reggelre viszont az északnyugati országrész és a Balaton déli partjának kivételével országos fagy volt: jellemzően -1, -6 fokig csökkent a hőmérséklet, de a szélvédett és kevésbé felhős északon és a fagyzugokban -7, -8 fok is előfordult. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet a múlt hét nagyobb részében 10 fok körül alakult, majd vasárnaptól több fokot csökkent.


Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező nedvesség és hőmérséklet hatására jól halad, a repce már sokfelé zöldbimbós, a búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár, a gyengébben áttelelt táblák is szépen erősödnek. Az éjszakai fagyok komolyabb károkat nem okoznak ezekben a növényekben.

A kukorica vetéséhez a talaj most túl hideg, csak 6-8 fokos, a 10 fokos küszöbértéket a hét végére fogja újra elérni, és akkor ez már tartósnak ígérkezik. A korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula csaknem országszerte elvirágzott, az őszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva pedig most kezd vagy már virágzik. Ezekben a kultúrákban a ma reggeli fagy nagy károkat okozhatott, hiszen nagy területen volt hidegebb a károkozást jelentő -2 Celsius fokos küszöbértéknél.
A héten lassan enyhül az idő, kedden és szerdán, de még pénteken is előfordulhatnak éjszakai fagyok. A mainál azonban ezek jellemzően gyengébbek lesznek, és elsősorban a középső és keleti tájakra lesz jellemző. A hőmérséklet csúcsértéke napról-napra emelkedik, a hét legvégére már a 20 fok körüli értékek lesznek a jellemzők. Több napon is előfordulhatnak majd záporok, kezdetben még hózápor is, de a héten összességében területi átlagban számottevő csapadék nem valószínű. A vasárnaptól délnyugatira forduló áramlás hozhat majd esőt a jövő héten. A talaj hőmérséklete a hét végére már tartósan eléri, meghaladja majd a 10 fokot a fölső 10 cm-es rétegben.