Olyan fagy tarolta le az országot, hogy lehet nem lesz elég magyar gyümölcs

Olyan fagy tarolta le az országot, hogy lehet nem lesz elég magyar gyümölcs

agrarszektor.hu
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a magyar mezőgazdaságban. Egyes térségekben mínusz 8 fokig süllyedt a hőmérséklet, amelynek következtében helyenként akár 80-100 százalékos terméskiesés is előfordulhat. A legnagyobb veszélyben idén is a csonthéjas gyümölcsök és az almatermésűek vannak - ezek esetében jelentős áremelkedésre is számítani lehet.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A különböző fagykárok eltérő hatásokat okoznak

Az áprilisi fagyok a Kárpát-medencére jellemzőek, ahol az északi hideg levegő könnyebben beáramlik a gyengülő passzátszelek miatt. A fagyok két típusát különböztetjük meg: a kisugárzási fagyokat, amelyek jellemzően derült, szélcsendes éjszakákon, a talajszint közelében jelentkeznek, és rövid ideig tartanak. Emellett vannak a szállított fagyokat, amikor északi eredetű, hideg levegő áramlik be a térségbe, és akár 8-10 órán keresztül is fagypont alatti hőmérséklet uralkodik. Az idei áprilisi lehűlés egyértelműen az utóbbi, szállított fagy típusába tartozott. Több egymást követő éjszaka, országszerte tartósan fagypont alá csökkent a hőmérséklet, különösen a gyümölcsösöket és a tavaszi vetésű növényeket sújtva. A legnagyobb károkat a 2025. április 7-én és 8-án éjszaka mért hőmérsékleti mélypontok okozták - Magyarország gyümölcstermő területének több mint kétharmadát érintették ezek a fagykárok - írja közleményében a Vitafer.

Az április eleji hideg éjszakákon volt, ahol mínusz 8 fokig csökkent a hőmérséklet. Ez a jelenség részben a globális éghajlatváltozással is összefüggésbe hozható

- mondta Tölgyfa József növényvédelmi szakmérnök, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója, aki kiemelte: bár tavasszal a fagyok nem szokatlanok Magyarországon, az idei éjszakai mínuszok komoly károkat okozhattak.

A korán virágzó gyümölcsfák a legérzékenyebbek

A fagyok elsősorban a korán virágzó gyümölcsfákat érintették - mint a kajszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva -, de az alma, a körte és a birs is veszélybe került. Ezek a fák érzékenyek a hidegre, virágzás idején különösen. A fagy egyetlen éjszaka alatt akár a teljes termést is elviheti.

A szokatlanul hideg időjárás következtében több helyen akár 80-100 százalékos terméskieséssel is számolhatunk, főleg a csonthéjas gyümölcsöknél

- hangsúlyozta Tölgyfa József.

Védekezni lehet, de nem mindenhol hatékony

Bár technológiai megoldások - mint a szélgépek, fagyvédelmi öntözés vagy kályhás melegítés - léteznek, ezek hatékonysága korlátozott, és csak néhány foknyi védelmet biztosítanak. Ráadásul idén hosszabb ideig tartottak a mínuszok, ami tovább rontotta a helyzetet.

Az aminosavak és biostimulátorok ebben az időszakban különösen hasznosak lehetnek. Segítik a növények regenerálódását és javítják a stressztűrő képességüket

- emelte ki a szakértő, aki hozzátette, hogy a monokálium-foszfát (MKP), a karbamid (urea) és a bór is fontos szerepet játszik a növények stresszkezelésében és a virágzás sikerességében.

Áremelkedés és behozatal is várható

Lengyelországban és Ausztriában is súlyos fagykárok voltak, felbecsülni nehéz, de valószínűleg ott is több mint 60-70%-os terméskieséssel. Ez hatással lesz a piaci árakra is. Magyarország tavaly még megúszta a komolyabb károkat, de az idei év ismét kihívásokat hozhat a termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt.

Az idei fagykárok olyan mértékűek lehetnek, hogy a hazai termés még a belföldi saját fogyasztási vagy feldolgozóipari igényeket sem biztos, hogy ki tudja elégíteni. Így behozatalra is szükség lehet, hogy pótolni lehessen a hiányzó mennyiséget

- tette hozzá Tölgyfa József növényvédelmi szakmérnök, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?