Erre figyelj az őszi kalászosok lombvédelmekor: mutatjuk, mire érdemes költeni

Erre figyelj az őszi kalászosok lombvédelmekor: mutatjuk, mire érdemes költeni

A tavaszi, nyár eleji egyre szélsőségesebb időjárás évről évre komoly károkat okoz a kalászosoknál Magyarországon, ráadásul az éghajlati tényezők szeszélyes változása miatt a betegségek is korábban és agresszívabban jelennek meg. Mindezek miatt is, az őszi kalászosok lombvédelme esetén a megelőző stratégia kialakítása az egyik legfontosabb, főleg a korai időszakban. Emellett oda kell figyelni arra, hogy a termésképzés motorja a zászlóslevél, amelyet, ha fejlődő időszakában kezelünk a lombvédelem során, akkor akár 20 százalékkal nagyobb felületű levél is fejlődhet. Nagyobb lombfelület pedig minden esetben nagyobb termést is jelent. Az őszi kalászosok lombvédelmében a kórokozók mellett érdemes foglalkozni a helyspecifikus tényezőkkel, valamint a növénykondicionálással is.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az Agrárszektor körképében Balogh Lőrinc, a Hed-Land Hungária Kft. ügyvezető igazgatója, Udvardi Norbert, az In VITRO '77 Kft. ügyvezetője, valamint Varga Zoltán, a Syngenta Kft. kalászos növényvédelmi termékfelelőse osztották meg gondolataikat arról, mit érdemes tudni az őszi kalászosok lombvédelméről, mikre kell odafigyelni, illetve milyen anyagokra ajánlott költeni a növényvédelem során. A szakember többek között arról is beszéltek az Agrárszektornak, hogy milyen helyspecifikus tényezőket kell figyelembe venni a lombvédelem során, valamint elárulták, milyen termékeket/készítményeket keresnek most a leginkább a gazdák, ha az őszi kalászosok lombvédelméről van szó.

Balogh Lőrinc (Hed-Land Hungária Kft.): Kulcspont: a zászlóslevél védelme!

Az őszi kalászos gabonafélék lombvédelme napjainkban már nem csak a hozamról szól, hanem a fenntarthatóságról, a rezisztencia-megelőzésről és a növények vitalitásának hosszú távú megőrzéséről is. Az időjárás egyre szeszélyesebb, a betegségek egyre korábban és agresszívabban jelennek meg. Ilyen körülmények között a termelők számára kulcsfontosságú, hogy megfelelő időben, megfelelő hatóanyagokat és kiegészítő kezeléseket alkalmazzanak

- mondta az Agrárszektornak Balogh Lőrinc. Kiemelte, az őszi kalászosok lombvédelme akkor lehet igazán eredményes, ha fungicides védekezést komplex módon egészítjük ki biostimulátorokkal és tápanyag-visszapótlással. 

A szakember hangsúlyozta, a zászlóslevél a termésképzés motorja, az innen származó asszimiláták ugyanis jelentősen hozzájárulnak a szemek telítődéséhez. Éppen ezért a védelemnek ebben az időszakban kell a leghatékonyabbnak lennie. A modern gombaölő szerek közül a gazdák jelenleg leginkább az új generációs, kombinált hatóanyagú készítményeket keresik, amelyek hosszú tartamhatással és preventív-gyógyító kombinációval dolgoznak - tette hozzá.

A kórokozók elleni védekezés mellett egyre nagyobb figyelmet kap a növénykondicionálás, azaz a növény ellenálló képességének és regenerációs potenciáljának növelése. A tavaszi stresszhelyzetek - hideg, szárazság, tápanyaghiány - jelentősen befolyásolják a lomb egészségét. 

A hely adottságai döntőek

Nem lehet figyelmen kívül hagyni a helyspecifikus tényezőket sem: a párás, zártabb táblákon fokozott a fertőzési kockázat, míg jól szellőző domboldalakon elegendő lehet egy célzottabb védekezés - tájékoztatott Balogh Lőrinc. Elmondta, a fajtaválasztás és az elővetemény szintén meghatározza a fertőzésre való hajlamot, így mindenképp érdemes ezeket is figyelembe venni a technológia tervezésekor.

Udvardi Norbert (In VITRO '77 Kft.): Nagy előnyhöz juttathatja a növényt, ha speciális lombtrágyát használunk

Az őszi kalászosok lombvédelme során két nóduszos állapotig előnyben kell részesíteni a foszfort a gyökérerősítéshez, a szerves káliumot pedig a bokrosodáshoz, ugyanakkor a búzánál kiemelt fontossága van a réznek - közölte lapunkkal Udvardi Norbert. Kiemelte, az intenzív növekedés kezdetén legfőképp a kalcium ellátásra kell figyelni, viszont már a kénellátást is biztosítani kell az erős szár és sejtfalképződéshez. Ennek a legjobb módja a kalcium-poliszulfid tartalmú készítmények használata, amelyek mellékhatásként akadályozzák a gombák fertőzését és a rovarok károsítását is. Kalászhányás idején használjuk a magas nitrogén- és kéntartalmú készítményeket a beltartalom növelésének érdekében - tette hozzá a szakember.

Homoktalajon elsősorban káliumtartalmú készítményeket ajánlott alkalmazni, kötöttebb talajon pedig magasabb foszfor- és kalciumtartalmú lombtrágyákat. Ugyanakkor a magas sótartalmú talajoknál a huminsavas készítmények nagyon jó hatással vannak a növény sótűrésére. Mélyfekvésű területeknél figyelni kell, hogy többször kényszerül a növény a gyökér, gyökérszőr újra képzésére, ezért jól alkalmazhatók a szerveskötésben levő tápanyagok, de a foszforban, és kalciumban gazdagok szintén

- mondta lapunknak a szakember. Hangsúlyozta, kalászosoknál a tavaszi, nyár eleji egyre erősebb, szelesebb időjárás évről évre komoly károkat okoz, melynek egy része megelőzhető kalcium tartalmú speciális lombtrágyákkal, valamint a növényben lévő tápelemek arányának figyelésével és azok korrigálásával. Nagy előnyhöz juttathatja növényt, ha olyan speciális lombtrágyát használunk, amely gőztenziós nyomást is képes kialakítani.

Milyen készítményeket keresnek most a termelők?

A gazdálkodók általánosságban magas nitrogéntartalmú készítményeket keresnek, mert ha nem használ, legalább nem árt, de, ha látunk valamilyen fejlődési rendellenességet, érdemes növényanalízis alapján dönteni arról, hogy mire van igazán szüksége a növénynek. Emellett fontos információkat adhat a fajtatulajdonos is a speciális növényigényekről, ezért érdemes őket is megkérdezni.

Varga Zoltán (Syngenta Kft.): A lombvédelem esetén mindenképpen a megelőző jellegű stratégia a javaslatunk

A korai lombvédelem tekintetében mindenképpen olyan készítményeket érdemes használni, amelyek széles hatékonyságot és hosszú hatástartamot biztosítanak - közölte lapunkkal Varga Zoltán. Hozzátette, az állományok intenzívebb növekedése miatt, fontos, hogy olyan hatóanyagokat válasszunk, amelyek nem csak felszívódnak, de bizonyos mértékben elmozdulnak a szövetekben, ezáltal biztosítva az új növekmény védelemét is.

A szakember kiemelte, egy specifikus kalászos tábla növényvédelmi technológiáját számos tényező befolyásolja: a technológiai célkitűzés (intenzív vagy extenzív), a fajta, a mikró és makró klíma, illetve az, hogy milyen eloszlású és mennyiségű csapadékot kapott a tábla, valamint az állomány sűrűsége és fenológiai állapota.

A lombvédelem esetén mindenképpen a megelőző jellegű stratégia a javaslatunk, főleg a korai időszakban, hiszen a későbbi fejlődést meghatározza a növény egészségi állapota és az általános kondíciója. A lombvédelem elsődleges fontossága a fotoszintetizáló felület védelme. A termés mennyiségének és minőségének legfontosabb megalapozója az egészséges zöld lombfelület.

Hogyan és mivel érdemes védekezni?

A termelők a tavalyi év tapasztalatai alapján az olcsó vagy jó ár érték arányú készítményeket keresik korai lombvédelemre - tudatta a szakember. Hozzátette, az azoxistrobin és fenpropidin gyári kombinációja az, ami a legtöbb lombot támadó kórokozó ellen hatékony. Ha őszi búzában valaki intenzív technológiát folytat és akár három alkalommal is kezel, ott a zászlóslevél védelme lehet a következő lépcső. Varga Zoltán szerint ebben az esetben már érdemes a prémium készítmények irányába elmozdulni.

Ha fejlődő zászlóslevél időszakában kezelünk, az eredmények alapján akár 20%-kal nagyobb felületű zászlóslevél fejlődik. Nagyobb lombfelület minden esetben nagyobb termést is jelent. A zászlóslevél időszaka körüli védekezés a termésbiztonságban is szerepet játszik, hiszen a termés mennyiségét legjobban meghatározó levélszintet védjük meg.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?