Súlyosan fertőzhet a szőlőperonoszpóra: így permetezd jól a növényeket

Súlyosan fertőzhet a szőlőperonoszpóra: így permetezd jól a növényeket

Magyarországon a szőlő egyik fontos betegsége a peronoszpóra, ami a kedvező időjárási körülmények között képes olyan súlyosan megfertőzni a növényt, hogy az könnyen kezelhetetlenné válik. Az ellene való védekezésben ezért a legfontosabb a megelőzés, amelyet az időjárási adatokra, valamint növénykórtani megfigyelésekre érdemes alapoznia a termelőknek. Az elmúlt évek tavaszi csapadékos időjárása miatt a kórokozó szaporítóképlete most is nagyszámban ott lehet az ültetvényekben és csak arra várnak, hogy ismét megkapják a megfelelő mennyiségű esőt. A peronoszpóra elleni növényvédő szerek alkalmazásánál fontos odafigyelni arra, hogy azok a megfelelő időben, dózisban és technikával legyenek kijuttatva, így ugyanis látványosan növelhető a hatékonyság.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az Agrárszektor körképében Bereczki Máté, a BASF Hungária Kft. speciális kultúrák termékfelelőse és Csömör Zsófia, a Bayer Crop Science termékmenedzsere osztották meg gondolataikat arról, mit érdemes tudni a szőlő peronoszpóra elleni védekezéséről, illetve mikor és hogyan érdemes kijuttatni a megfelelő készítményeket, növényvédő szereket a betegség ellen. A megelőzés a legfontosabb, amire oda kell figyelniük a termelőknek, ugyanakkor azt sem szabad félvállról venni, hogy az alkalmazott termékek a megfelelő időben, dózisban és technikával legyen kijuttatva a növényre. 

Bereczki Máté (BASF Hungária Kft.): Fontos folyamatos alapvédelmet fenntartani a kórokozókkal szemben

A szőlőperonoszpóra ellen megelőző jelleggel, de legkésőbb az első olajfoltok megjelenésekor kell elkezdeni, és megfelelő időközönként, egészen a vegetáció végéig folytatni a védekezést, mivel a fürt zsendülésig, a lombozat viszont egészen a vegetáció végéig fogékony a peronoszpórára

- mondta az Agrárszektornak Bereczki Máté. Kiemelte, a legkritikusabb fenológiai stádium a virágzás időszaka, különösen akkor, ha sok a csapadék. Az őszi, téli és kora tavaszi időjárás alakulására, illetve arra, hogy a kórokozó mekkora eséllyel képes fennmaradni a következő vegetáció kezdetéig, már a tenyészidőszak előtt érdemes figyelmet szentelni. A szakember hangsúlyozta, az időjárási adatok tanulmányozásával következtetni tudunk a kórokozó áttelelésének sikerességére, valamint a fertőzési forrás mennyiségére. Csapadékos tavaszi időjárás esetén ugyanis az áttelelőképletekből induló zoospórák indítják a peronoszpóra-fertőzést.

A védekezések időzítését növénykórtani megfigyelésekkel és egy korszerű előrejelző-rendszerrel érdemes meghatározni. Ezek az eszközök nagy pontossággal mutatják a fertőzési viszonyokat, így célzottan védekezhetünk.

Bereczki Máté elmondta, a védekezéseket nehezíti, hogy a fertőzés forrása lehet a nyári esőkkel, zivatarokkal délről besodródó sporangiumtömeg is. Közölte, ajánlott olyan megoldást választani a védekezés során, amely a kontakt hatás mellett az új növekmények védelmét is biztosítja a szőlő legintenzívebb fejlődési szakaszában. Fontos folyamatos alapvédelmet fenntartani a kórokozókkal szemben, amihez megfelelő választás lehetnek a ditianon hatóanyag alapú termékek, és csak erős fertőzési körülmények esetén szükséges a legköltségesebb készítmények alkalmazása - tette hozzá. 

Milyen készítményeket keresnek most a termelők?

A növényvédő szerek felhasználásánál egyre fontosabb, hogy a készítményeket a legoptimálisabb időben és dózisban használják fel. Népszerűek azok a készítmények, melyek több betegséggel szemben is megoldást kínálnak. Az optimális kijuttatáshoz kiemelten fontos az időjárási adatok monitorozása és a kórokozók ismerete. Ezzel nem csak a hatékonyságot növelhetjük, hanem pénzt és időt is spórolunk, illetve nem végzünk indokolatlan kezelést, ami a mai gazdálkodási gyakorlatban rendkívül fontos szempont. A hatékonyság mellett egyre nagyobb figyelmet kap a hatóanyagok környezetre, élőlényekre gyakorolt hatása is - tudta meg lapunk.

Csömör Zsófia (Bayer Crop Science): Minél több hatóanyag-variációt alkalmazunk, annál jobb hatékonyságot tudunk elérni

A szőlőperonoszpóra ellen kulcsfontosságú a megelőző védekezés, mivel a kedvező időjárási körülmények között gyorsan, súlyos fertőzés tud kialakulni, ami könnyen kezelhetetlenné válik. Az elmúlt pár évben jellemző volt a kórokozó megjelenése a tavaszi csapadékos időjárás következtében, ezért jelenleg az ültetvényekben nagyszámban megtalálható a kórokozó szaporító képlete, mely csak arra vár, hogy ismét megkapja a megfelelő mennyiségű csapadékot

- tájékoztatta az Agrárszektort Csömör Zsófia. Hozzátette, a tavaszi időszakban, amikor a szőlő a legérzékenyebb fenológiai fázisban van, mindenképp szükséges a blokkszerű és megelőző jellegű védekezés az arra megfelelő termékekkel.

Hogyan és mivel érdemes védekezni?

A szakember kiemelte, a szűkülő hatóanyagok miatt a növényvédelmi technolgiát, úgy kell kialakítani, hogy az ültetvényünk adottságainak megfelelően tudjunk reagálni a kórokozókra. A termelők ugyanis régiónként eltérő problémákkal szembesülnek: van, ahol a lisztharmat a súlyosabb, máshol a botritisz vagy a peronoszpóra. Azzal kapcsolatban pedig, hogy milyen termékek kerülnek alkalmazásra, az elsődleges szempont a rezisztencia kialakulásának gátlása. Tehát minél több hatóanyag-variációt tudunk alkalmazni, annál jobb hatékonyságot tudunk elérni hosszútávon - hangsúlyozta.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?