Megjött a jelentés a földekről: erre számíthatnak a magyar gazdák a napokban

Megjött a jelentés a földekről: erre számíthatnak a magyar gazdák a napokban

agrarszektor.hu
Április első felében országszerte alig esett, a hónap közepétől előfordult csapadék pedig nagyon egyenlőtlen területi eloszlásban hullott. Nagy területek kimaradtak a nagyobb esőből, a talaj fölső rétege kiszáradt, így a friss vetés ezeken a részeken nem tud kikelni. A virágzó repce és az őszi búza a mélyebb rétegekben bőven talál nedvességet, de ezeknek a kultúráknak is jól jönne az eső. Szombatig várható is csapadék, de a területi eloszlás nagy különbségeket fog mutatni. Vasárnaptól pedig kissé hűvösebb, és szárazabb időszak kezdődik itthon.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A múlt héten csapadékosabbra fordult időjárásunk, kedden, csütörtökön és pénteken nagy területre kiterjedően hullott eső, zápor. A csütörtökről péntekre virradó éjszaka, valamint pénteken károkozó széllel és apróbb szemű jéggel járó zivatarok is kialakultak. Ezt követően pár nap szárazabb és napos idő után keddtől záporos, zivataros idő következett. A csapadék területi eloszlása igen nagy különbségeket mutat. Összességében az elmúlt 10 nap során a középső és az északi országrészben hullott nagyobb, 20-40 mm közötti mennyiség, míg a Rába tágabb térségében és az Alföld jelentős részén csak 2-10 mm esett. Ezen utóbbi területeken a talaj felső rétege tovább veszített nedvességtartalmából, különösen a Kisalföldön és az Alföldön vannak területek, ahol a felszín közeli réteg kritikusan ki van száradva, a nyári növények szempontjából errefelé aszály van - olvasható a HungaroMet friss agrometeorológiai előrejelzésében.

A 30 és a 90 napos csapadékösszegben hazánk délnyugat-északkeleti tengelyének tágabb térségében van pozitív eltérés a sokéves átlaghoz képest, míg északnyugaton és délkeleten kevesebb esett az elmúlt egy illetve három hónapban az ilyenkor szokásosnál. A fél méternél mélyebb talajréteg nedvességviszonyai is ezeket a területi különbségeket tükrözik, bár ebben a mélységben egyelőre országszerte jó nedvességtartalékok állnak rendelkezésre a növények számára egy esetleges tavasz végi vagy nyári szárazabb időszakra.

A hőmérséklet igen változatosan alakult az elmúlt egy hét során: csütörtökön megdőlt a napi maximum hőmérsékleti rekord 30 fok fölötti értékkel. Pénteken a tartósan borult, csapadékos időben napközben alig emelkedett a hőmérséklet, ami az előző naphoz képest többfelé 10-14 fokkal esett vissza, majd a hétvégén kevés felhő mellett 10 fok alá csökkentek a minimumok. Ezen a héten már melegedett a levegő, a jellemző a 25 fok körüli csúcsérték volt. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet napi átlaga jelenleg 15-18 fok között alakul.

Az őszi vetések tavaszi fejlődése kedvezően alakul a megfelelő hőmérsékletnek és a jó talajnedvességi viszonyoknak köszönhetően. A repce már virágzik, a búza pedig a szárbaindulás fenológiai fázisába lépett. A kukorica és a napraforgó csírázásához, illetve korai fejlődéséhez a hőmérséklet ideális, ugyanakkor a talaj felső rétege több helyen túl száraz. A közeljövőben várható záporok és a meleg idő kedvezően hatnak majd a már elvetett állomány kelésére és fejlődésére. Gyümölcsfáink többsége az ország nagy részén már elvirágzott vagy a virágzás végéhez közeledik, míg az alma és a körte sok helyen épp most virágzik - ehhez a jelenlegi meleg időjárás kifejezetten kedvező feltételeket biztosít.

A következő napokban, egészen szombatig, többfelé várható csapadék: nyugaton tartósabb esőkre, míg keleten inkább záporokra és zivatarokra lehet számítani. A növények lombozata gyakran hosszabb ideig nedves maradhat, ami kedvez a gombás betegségek megjelenésének és terjedésének. Vasárnaptól szárazabb, naposabb időszak kezdődik, újabb csapadék csak a jövő hét végén valószínű. A várható csapadékmennyiség 10-30 mm között alakul, jelentős területi különbségekkel - keleten és délkeleten jellemzően kevesebb eső valószínű. A legtöbb térségben a felső talajréteg kellően átnedvesedik, ami elősegíti a nyári kapás növények korai fejlődését, de főként az Alföldön lehetnek olyan területek, ahol tovább csökken a talajnedvesség.

Pénteken és szombaton, különösen a borongós, csapadékos nyugati országrészben, a napi maximumok csupán 15 °C körül alakulnak, míg keleten marad a 20-25 °C közötti meleg. Szombaton és vasárnap észak felől hidegebb légtömegek érkeznek, ennek hatására 20 °C körüli maximumokra lehet számítani. A jövő hét elejétől a hajnalok hűvösek lesznek, fagyzugos területeken gyenge fagy is előfordulhat, bár ez nem lesz általános. A jövő hét folyamán a levegő fokozatosan napról napra melegszik majd.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 24. 14:29