Riasztó jóslat érkezett: pokoli nyár várhat a magyarokra

Riasztó jóslat érkezett: pokoli nyár várhat a magyarokra

agrarszektor.hu
Rekordokat döntő hőhullám sújthatja Magyarországot 2025 nyarán, amikor a hőmérséklet akár 43-46 Celsius-fokig is emelkedhet. A rendkívüli időjárás komoly kihívások elé állíthatja az egészségügyi rendszert, a mezőgazdaságot és veszélyeztetheti a hazai vízkészleteket is - írta a Pénzcentrum a profitline.hu alapján.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!

A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Történelmi mértékű hőhullám várható 2025 nyarán Magyarországon. A meteorológiai előrejelzések szerint az ország egyes területein a hőmérséklet 43-46 Celsius-fokig emelkedhet, különösen július második felében és augusztus elején. A klimatológusok arra figyelmeztetnek, hogy a közelgő extrém meleg minden korábbi hőmérsékleti rekordot megdönthet, beleértve a 2007-ben Kiskunhalason regisztrált 41,9 Celsius-fokos országos csúcsértéket is. A szakértők szerint a szokatlanul meleg tavaszi időszakot követően kialakuló száraz, anticiklonális légköri viszonyok kedvező feltételeket teremtenek a szélsőséges hőhullámok kialakulásához.

EZ IS ÉRDEKELHET

A várható hőség nem csupán kellemetlenséget okoz majd, hanem jelentős egészségügyi kockázatokat is hordoz. Az Országos Meteorológiai Szolgálat többfokozatú hőségriasztási protokoll bevezetését tervezi, miközben az egészségügyi hatóságok már most az idősek és krónikus betegek kiemelt védelmére hívják fel a figyelmet. A szélsőséges hőmérséklettel párhuzamosan növekszik az aszály kockázata is. Az előrejelzések szerint az Alföldön és a Duna-Tisza közén kritikusan alacsony talajnedvesség várható, ami a vízkészletek drasztikus csökkenéséhez vezethet.

A hatóságok már mérlegelik a vízhasználati korlátozások bevezetésének lehetőségét. A szakértők szerint a rendkívüli hőség hátterében a globális klímaváltozás és egy erőteljes El Niño-jelenség együttes hatása húzódik meg. Az afrikai eredetű forró légtömegek egyre gyakrabban érik el Európát, és a prognózisok alapján Magyarország lehet az egyik legsúlyosabban érintett közép-európai ország.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?