Hazai zöld szervezetek: több száz milliót kaptak

agrarszektor.hu
Összesen mintegy 274 millió forintnyi támogatást kaptak hazai zöld szervezetek a Norvég Alapból - jelentette ki a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmus keretében lebonyolított pályázat záró rendezvényén.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A programban 54 pályázat részesült támogatásban. Illés Zoltán hozzátette: példaértékű, hogy a társadalmi szervezetek mennyire hatékonyan használták fel a forrásokat egyebek mellett környezeti nevelésre, a környezettudatos szemlélet elterjesztésére. Az államtitkár beszélt arról is, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium ebben az évben mintegy 181 millió forinttal támogatja a civil szervezeteket - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája.


2004-ben három EU-n kívüli európai ország - Izland, Liechtenstein és Norvégia - létrehozta az EGT Finanszírozási Mechanizmus elnevezésű támogatási konstrukciót annak érdekében, hogy elősegítse a társadalmi és gazdasági kohézió megteremtését a kibővült EGT-ben (Európai Gazdasági Térség), így is segítve az újonnan csatlakozott országokat, köztünk hazánkat. A fent említett nem uniós tagállamok díjat fizetnek a belső piaci részvételért, ez képezi az alapját a finanszírozási rendszernek.


A támogatás teljes összegéből a tíz újonnan csatlakozott ország (továbbá Spanyolország, Portugália és Görögország) 5 éven keresztül évi 120 millió euróval részesedett, ebből Magyarországnak 10%, tehát évente 12 millió euró jutott. Az EGT Finanszírozási Mechanizmus mellett a tíz újonnan csatlakozott ország részére Norvégia kétoldalú szerződésekkel létrehozta a Norvég Finanszírozási Mechanizmust ("Norvég Alap"), amelynek teljes összege 5 éven keresztül évi 113 millió euró volt. Ebből Magyarország részesedése 13%, azaz évi 15 millió euró volt.


Magyarország tehát 5 éven keresztül a két alapból összesen évente 27 millió eurót kapott támogatásként. A támogatási formák egyike az úgynevezett pályázati alapok rendszere, aminek keretében kis költségvetésű projektek támogathatók. A pályázattal a környezettudatos gondolkodást és a fenntartható fejlődés elvének erősítését segítő programokat, tevékenységeket támogatták. A határidőre beérkezett 144 pályázat közül 54 pályázat részesült támogatásban, összesen 273 173 378 forint értékben.


A nyertes pályázatokat olyan alapítványok, egyesületek és egyéb társadalmi, civil szervezetek kapták, amelyek teljes mértékben megfeleltek a kritériumoknak, és tevékenységükkel hozzájárultak a magyar társadalom környezettudatos gondolkodásmódjának formálásához. A projektek között a környezetvédelem csaknem minden területe szerepelt. Támogatást kaptak többek között óvodai nevelési programok, a Hortobágy - mint a legnagyobb európai lakatlan terület - fényszennyezettségének csökkentése, vonuló vadmadaraink védelme és megfigyelése, továbbá a környezettudatos építkezési technológiák bemutatása és népszerűsítése.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?