2024. november 21. csütörtök Olivér

A következő pályázatomat már magam írom - interjú Baranyiné Papp Katalin Fiatal Gazdával

agrarszektor.hu
Okleveles agrármérnökként 2000-ben kezdett gazdálkodni, a 2008-ban elnyert Fiatal Gazda pályázatnak köszönhetően azonban önállóan, a családi gazdaságtól függetlenül folytatja tevékenységét. Baranyiné Papp Katalinnal beszélgettünk a tavalyi év eredményeiről, terveiről, várakozásairól.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Agrárszektor.hu: Mióta folytat gazdálkodást? Hogyan kezdte?

Baranyiné Papp Katalin: Édesanyám családi gazdaságának tagjaként kezdtem gazdálkodni a 2000-es évek elején. Később, 2008-ban léptem külön útra, egyéni gazdálkodóként, amiben nagy segítséget jelentett a Fiatal Gazda pályázaton elnyert összeg, melyet földvásárlásra tudtam fordítani.

Agrárszektor.hu: Hány hektáron folytat termelést, és pontosan miket termel?

Baranyiné Papp Katalin: Szántóföldi növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozom, bár utóbbi a mezőgazdasági tevékenységem kis részét teszi ki, a fő profil a növénytermesztés. Jelenleg 80 hektáron folytatok gazdálkodást, mely teljes egészében saját tulajdon. A földterület egy részét korábban a családi gazdaság használta, másik részét bérbe adtam, a többit pedig a 2008-ban elnyert Fiatal Gazda pályázati összegből, valamint a mellé felvett birtokfejlesztési célú hitelből vásároltam.

Növények közül elsősorban kukorica, illetve szója termesztéssel foglalkozom, utóbbiból csak vetőmagot állítok elő. Ez a két növény az ugyanis, melyről úgy gondolom, hogy a piacon is megfelelő a kereslet irántuk. Szóját a környékbeli gazdák már lassan 10 éve termesztenek, mivel ennek is megfelelő a jövedelmezősége. Természetesen én is igyekszem több lábon állni, így ezek mellett - ahogy a vetésforgó is megköveteli - őszi árpát, repcét és napraforgót is termesztek.

Agrárszektor.hu: Ha már a piaci kereslet szóba került, Ön hogyan értékesíti terményeit? Elégedett ezzel az értékesítési csatornával?

Baranyiné Papp Katalin: Jelenleg kétféleképpen adok túl terményeimen: egyrészt egy helyi mezőgazdasági szolgáltató és kereskedelmi kft. veszi meg a szóján kívül az összes terményemet. Ezzel az értékesítési csatornával teljes mértékben elégedett vagyok, igen jól működő kapcsolati hálóval rendelkezik ugyanis a cég.

Ezen kívül tagja vagyok egy helyi szójaszövetkezetnek, mely azzal a kötelezettséggel jár, hogy rajtuk keresztül kell értékesítenem valamennyi megtermelt szójámat - ilyen formában jut ugyanis a szövetkezet állami támogatásokhoz. Ez a forma is tökéletesen működik, mivel a szövetkezetnek megvan azon előnye, hogy több gazdálkodó, együtt nagyobb mennyiségben tud szóját értékesítésre ajánlani, így az árak is kedvezőbben alakulnak.

Agrárszektor.hu: Többször említette már a Fiatal Gazda pályázatot. Milyenek voltak a tapasztalatai?

Baranyiné Papp Katalin: Ez volt életem első önálló pályázata, de nem ezért kértem segítséget egy helyi pályázatírással is foglalkozó cégtől, hanem mert a benyújtási határidő igen szorított, és a földeken is sok volt a munka.

Ahogy már említettem, 2008-ban nyertem a Fiatal Gazda pályázaton körülbelül 10 millió forintot, melyet teljes egészében földvásárlásra fordítottam. Korábban a családi gazdaságban a szüleim saját maguk írták pályázataikat, így bőven volt rálátásom a folyamatára. Biztos vagyok benne, hogy a legközelebbi pályázatomat már magam fogom elkészíteni, amihez egyedül a pénzügyi terv elkészítésében kell majd a könyvelőnk segítségét kérnem.

Természetesen igyekszem követni a pályázati híreket: az MVH portálján, interneten, újságokból próbálok információkhoz jutni, de szerencsére a helyi falugazdásszal is igen jó a kapcsolatom, így tőle is értesülök a lehetőségekről.

Agrárszektor.hu: Mik a tervei a jövőre nézve? Tervez valamilyen beruházást?

Baranyiné Papp Katalin: Sajnos mindenhez önerő kell, amit egyelőre - főleg a tavalyi év után - nem tudok előteremteni, de természetesen vannak terveim a jövőre nézve. Jelenleg például egyáltalán nem rendelkezem saját gépparkkal, minden gépet igénylő munkát bérmunkában végeztetek.

A jövőben szeretnék gépeket vásárolni, elsősorban munkagépeket - talajművelő gépeket - , de erőgépekre is szükségem lenne, hogy minél kevésbé legyek kiszolgáltatva a külső bedolgozóknak.

Rövidtávon azonban a gazdaság működésével, életben tartásával vagyok elfoglalva, ez az elsődleges célom.

Agrárszektor.hu: Gondolom az Ön gazdaságát is megviselte a tavalyi kedvezőtlen időjárás. Mekkora volt a terméskiesés? Mire számít idén?

Baranyiné Papp Katalin: Szerencsére többféle növénykultúrát termesztek, így nem viselt meg annyira a terméskiesés, de tény, hogy kukoricából például csak az előző évi 60-70 százaléka, míg őszi árpából csak fele termett meg. Tavaly ugyanis a május-júniusi esőzések miatt a földek hetekig, teljesen víz alá kerültek.

A szója hozta a szokásos mennyiséget szerencsére, bár ebből csak igen kis területen folyt termelés. Sajnos napraforgó vetőmagból azonban csak a korábbi évek tizede termett meg.

Jégkárra ugyan kötöttem biztosítást tavaly - mivel arra lehetett - azonban a belvíz által okozott károkra nem. Természetesen megtettem a vis maior bejelentést, ebből azonban nem számítok pénzre, mivel a támogatás megállapításakor a korábbi évek termésátlagát veszik figyelembe, ehhez azonban még nem folytatok elég régóta gazdálkodást.

Idén szerencsére sikerült mindent elvetni, bár az őszi vetést még jelentősen befolyásolta a tavalyi időjárás, így máshova kellett elvetni a növényeket. Az árak alakulása is bíztató, így már csak az időjáráson múlik, hogy milyen lesz az idei évi termés.

Névjegy

Név: Baranyiné Papp Katalin
Születési hely, idő: Szigetvár, 1982.03.24.
Iskolák: Okleveles agrármérnök (egyetemi diploma, Szent István Egyetem, Gödöllő)
Ágazat: szántóföldi növénytermesztés, állattenyésztés
Gazdaság területe: 80 ha
Alkalmazottak száma:
-
Éves árbevétel: 12 millió Ft
Elnyert támogatások: Fiatal Gazdák Induló Támogatása
Családi állapot: Házas

Elérhetőségek


Lakcím: 7971 Hobol, Liliom utca 8.
Tel.: 36306317563
E-mail:
katket@freemail.hu

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?