Várom azokat a konstrukciókat, melyek az állattartókat támogatják - interjú Márkus Tamás fiatal gazdával

agrarszektor.hu
Márkus Tamás már gyerekkorában belecsöppent a mezőgazdaságba állattartással foglalkozó családja révén, később OKJ-s aranykalászos gazdának tanult, nemsoká pedig agrármérnöki szakon végez. Évente kb. 600 sertést hízlal, egy éve pedig gabonanövényeket is termeszt. A pályázaton elnyert összegből a rendelkezésére álló épületet töltötte fel hízóállatokkal, valamint takarmányt vásárolt.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Agrárszektor: Hogyan kezdett el gazdálkodni? 

Családunk már generációk óta foglalkozik mezőgazdasági termeléssel. Gyerekkorom óta azt láttam, hogy a szüleim az állattartásban tevékenykednek. Így az évek során természetes dolognak tűnt, hogy én is kivegyem részemet az itthoni munkákból.


Agrárszektor: Mióta foglalkozik ezzel a tevékenységgel?

Mielőtt a vállalkozást elindítottam, az itthoni termelés családi gazdálkodás formájában működött. Ebben én még fiatal korom miatt nem vettem részt. 18 évesen az érettségi megszerzése után úgy gondoltam, hogy a mezőgazdaság irányában szeretnék tovább tanulni, hogy megfelelő végzettség megszerzésével jövedelmező tevékenységet végezhessek. 2008 óta évente 550-600 sertést hizlalok. Valamint 1 éve kezdtem szántóföldi növények, elsősorban gabonanövények termesztésébe.


Agrárszektor: Hány hektáron termel jelenleg, ebből mennyi a saját? Mi minden terem a földjein?

16 ha szántón kukoricát, árpát és búzát termesztettem az 1. évben, amit az itthoni hízlalás során fel is használok.
A 16 ha-ból 10 ha saját tulajdonban van, 6 ha bérelt.

 

Agrárszektor: Hol tudja legjobban értékesíteni a terményeit?

A vágási súlyt elért sertéseket a Pápai Hús Zrt felé értékesítem. Tavaly beléptem egy termelői szövetkezetbe, mely jelentősen megkönnyíti a piacon való érvényesülést.


Agrárszektor: Sokaknak rosszul sikerült az előző év, Önök hogyan zárták ezt az időszakot?

A tavalyi év sajnos számomra sem sikerült túl jól. A sertésárak kiszámíthatatlansága elég nagy fejtörést okozott. Mivel akkor még nem termeltünk elegendő gabonát, a magas gabonaárak sem könnyítették meg a dolgomat. Az állatjóléti támogatásokra szerencsére ekkor is számíthattam, így sikerült nyereségesen zárnom az évet.


Agrárszektor: Mikor nyert a Fiatal Gazda pályázaton? Mire fordította az elnyert összeget?

2008-ban pályáztam. Az elnyert összegből először a rendelkezésemre álló épületet töltöttem fel hízóállatokkal és takarmányt vásároltam. A termelés előrehaladtával termőföldet és traktort vásároltam.


Agrárszektor: Gyakran pályázik? Honnan értesül a lehetőségeiről?

Jelenleg várom azokat a pályázati lehetőségeket, melyek az olyan fiatal gazdálkodókat, mint amilyen én is vagyok, tovább segítik abban, hogy érvényesülhessenek az agrár ágazatban. Amennyiben lesz lehetőség állattartó telepek korszerűsítésére, mindenképpen pályázni szeretnék.

 


Agrárszektor: Milyen fejlesztéseket tervez a jövőben? Mik a célok?

Szeretném a gazdaság méretét növelni. A gazdasági épületet szeretném minél korszerűbbé tenni. Jelenleg csak hízlalással foglalkozom, saját tenyészállomány valamint további földek, telephely vásárlásával szeretném elérni, hogy minél kisebb piaci kockázat mellett tudjam a termelést végezni. A tanulmányaim befejeztével szeretnék egy olyan gazdaságot kialakítani, mely lehetővé teszi, hogy nagyrészt önellátó legyek, ezáltal a piaci árak ingadozása kevésbé lesz rossz hatással a vállalkozásomra. Sajnos jelenleg nem tudok olyan pályázatokról, melyek segítenének a fejlesztésben. Az előrehaladás érdekében természetesen nem zárkózom el mezőgazdasági hitel felvételétől. Várom azokat a konstrukciókat, melyek az állattartókat támogatják. Gondolok itt a Széchenyi kártyára, melyet előreláthatóan az agrárágazatban is bevezetnek, valamint arra a forgóeszköz hitelre, melyhez az állattartók az ígéretek szerint könnyen hozzájuthatnak.

ADATOK:

Név: Márkus Tamás

Születési hely, idő: Csorna, 1986. 01. 13.

Lakcím: 9327, Vág Kossuth utca 9

Iskolák: Érettségi: Hunyadi János Gimnázium, OKJ: Aranykalászos gazda, Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar Keszthely Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki szak, végzés ideje 2012 január

Ágazat: Főtevékenység: állattenyésztés (sertés) Melléktevékenység: szántóföldi növénytermesztés

Gazdaság területe: 500 m2-es állattartó épület, 16 ha szántó

Alkalmazottak száma: 0

Elnyert támogatások: Fiatal agrárvállalkozók induló támogatása

Családi állapot: nőtlen

 

ELÉRHETŐSÉGEK:

Tel.: 0620-436-6787

Email: tamarmarkus86@citromail.hu

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?