Az utóbbi években könnyebb volt eladni a terményt, mint korábban - interjú ifj. Csík László fiatal gazdával

agrarszektor.hu
Ifj. Csík László régebben borszőlőt termelt őstermelőként, édesapja révén került kapcsolatba a szántóföldi növénytermesztéssel, jelenleg a szőlő mellett többek közt olaj- és gabonanövényeket, őszi búzát, árpát termeszt. A 2011-es évet átlagos eredményekkel zárta, jövőbeni célja pedig gépeinek modernizálása.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Agrárszektor.hu: Hogyan kezdett el gazdálkodni? Mióta foglalkozik ezzel a tevékenységgel?

Korábban az Egri Borászati és Szőlészeti Kutatóintézetben dolgoztam, őstermelőként borszőlőt termeltünk. Mivel édesapám régóta foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel, nekem is könnyebb volt átállni az olaj- és gabonanövények termesztésére. Egyéni vállalkozóként 2008. 09. 25 óta dolgozom.

Agrárszektor.hu: Hány hektáron termel jelenleg, ebből mennyi a saját? Mi minden terem a földjein? 

Az elmúlt évben 156 hektáron gazdálkodtunk, melynek döntő többsége bérelt terület. Saját földem 21 ha. A növénytermesztésen belül őszi búzát, árpát, káposztarepcét, olajnapraforgót, lucernát termesztünk. Borszőlőink a következők: rizlingszilván, zweigelt, zengő, merlot, kékfrankos.

Agrárszektor.hu: Hol tudja legjobban értékesíteni a terményeit?

Az utóbbi években könnyebb volt eladni a terményt, mint korábban. Mivel mi termelési és termékértékesítési szerződést kötünk az integrátorokkal, az értékesítés könnyebb, főleg az olajos magvak esetében. Gabonaféléket és olajos növényeket a KITE Zrt-nek és a Concordia Zrt-nek adunk el.

Agrárszektor.hu: Sokaknak rosszul sikerült az előző év, Önök hogyan zárták ezt az időszakot? 

A 2011-es év átlagos év volt a növénytermesztésben, a búza minősége kiváló volt, a mennyisége közepes. A napraforgó megsínylette az aszályt. A vetéssel egy időben kiszórt műtrágya nem oldódott fel, így nem is hatott. A szőlő a tavalyinál jobb volt mennyiségben is minőségben is.

Agrárszektor.hu: Mikor nyert a Fiatal Gazda pályázaton? Mire fordította az elnyert összeget?

A támogatási kérelmemnek helyt adó határozatot 2008. aug. 28-án kaptam kézhez, vagyis az első pályázati kiíráskor. Az összeget fejlesztésre fordítottuk, használt gabonakombájnt vásároltunk a KITE Zrt-től.

Agrárszektor.hu: Gyakran pályázik? Honnan értesül a lehetőségeiről?

Mivel kezdő voltam, korábban nem pályáztam. A lehetőségekről általában az írott sajtóból szerzek tudomást (Agrárunió, Magyar Mezőgazdaság, Gép Max, Agronapló.) Mivel agrárkamarás tagok vagyunk, innen is szerzünk információt.

Agrárszektor.hu: Milyen fejlesztéseket tervez a jövőben? Mik a célok?

A talajművelő gépeket és a vetőgépeket modernebbre kellene cserélni, valamint a saját szántóföld területét is meg lehetne növelni, de alapvető cél a jelenlegi birtokméret megtartása.

Adatok:

Név: ifj. Csík László

Születési hely, idő: Gyöngyös, 1976. 10. 17.

Ágazat: szántóföldi növénytermesztés, szőlészet

Gazdaság területe: 156 ha

Alkalmazottak száma: nincs

Elnyert támogatások: fiatal gazda támogatás

Családi állapot: nőtlen

Elérhetőségek:

Lakcím: 3351 Verpelét, Bezerédi út 33.

Számlázási cím: 3351 Verpelét, Bezerédi út 33.

Tel.: 0630-276-5773

E-mail: leprescs@agrarkamara.hu

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?