Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Közös Agrárpolitikának a 2020 utáni új uniós költségvetési ciklusban is erős, kétpilléres rendszeren kell nyugodnia - mondta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára a V4-ek (Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország) parlamenti mezőgazdasági bizottságainak budapesti ülése után. Az I-es pillérben jelennek meg továbbra is a közvetlen és a piaci támogatások, míg a II-es pillér a vidékfejlesztési, társfinanszírozott programok támogatására szánt összegeket tartalmazza majd.
Egyszerűsítés, stratégiai tervek
Aggodalmat vált ki ugyanakkor, egyszerűsödik-e a támogatási rendszer. Az államtitkár szerint minden tagország azt szeretné, ha az adminisztrációs terhek csökkennének, de az Európai Bizottság jelenlegi javaslatában most olyan változások körvonalazódnak, amelyek nem ebbe az irányba mutatnak. A testület tervezete szerint például a tagállamoknak stratégiai tervet kellene mindkét pillérre készíteniük, amelyre eddig csak a II-esben volt szükség. Az I-es pilléres támogatásokat viszont éves szinten, rövidtávon igénylik a gazdák, illetve fizetik ki a tagállami ügynökségek, ezért a stratégiai tervre irányuló tárgyalási folyamat lassíthatja a kifizetéseket és növelheti az adminisztrációt - húzta alá Czerván György.
Termeléshez kötött támogatások
Problémát okozhatnak a termeléshez kötött támogatások is, mivel e témakör a 2020 utáni KAP-ról szóló, hivatalos bizottsági közleményben nem szerepel. Magyarország számára e kérdés azért is lényeges, mert az unió által engedélyezett legnagyobb mértékben használjuk ki a termeléshez kötött támogatási lehetőséget, évi mintegy 61 milliárd forint értékben.
Zöldítési változások
Várhatóan változik a zöldítési jogcím is, amely mai formájában meg is szűnik. 2020-tól minden környezetvédelmi és természetvédelmi feltételrendszer más támogatások feltételrendszerében jelenne meg. Ez pedig Czerván György szerint szintén aggodalomra ad okot, mivel megvan annak a valószínűsége, hogy bonyolódik a támogatási rendszer és növekszik az adminisztráció.
Pluszcélok és migránsügy
A V4-ek az új KAP-ban csak olyan többletvállalásokat tartanak elfogadhatónak, amelyeket a gazdák befolyásolni tudnak. A csoport - nyomatékosította az államtitkár - elvárja, hogy a többletvállalásokhoz többletforrások is kapcsolódjanak. Azokat az elképzelések pedig, amelyek az agrárpénzek egy részét más uniós politikai célokra (például a migránsválság finanszírozására) csoportosítanák át, a V4-ek végképp elutasítják.