Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A legfrissebb mezőgazdasági kimutatások szerint az Európai Unióban 2019-ben enyhe növekedés várható munka termelékenységét kifejező éves munkaerőegységre (ÉME) jutó bruttó hozzáadott értékben. A tavalyi csökkenés után idén mintegy 2%-os növekedésre lehet számítani, így a termelékenység 2019-ben 23%-kal volt magasabb a 2010-es szintnél, tudhattuk meg az Eurostat elemzéséből.
A mezőgazdaság termelékenysége az ágazatban teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók nettó hozzáadott értékét méri, és egy inflációhoz igazított indexszel fejezik ki (ez az úgynevezett "A" mutató). Ezért az index alakulását befolyásolja a mezőgazdaságban generált reáljövedelem és a munkaerő-felhasználás változása is. (Az indexet nem szabad összekeverni a mezőgazdasági háztartások teljes jövedelmével vagy a mezőgazdaságban dolgozó személyek jövedelmével.)
A 2018-as visszaesést követően idén a legtöbb uniós tagállamban emelkedett a mezőgazdasági termelékenység. A legnagyobb mértékű növekedést Dániában (68%), Észtországban (38%), Németországban (32%), Svédországban (28%) és Litvániában (27%) mérték. Azonban visszaesés volt tapasztalható három olyan országban is, amelyek együtt az Európai Unió mezőgazdasági bevételeinek közel felét szokták megtermelni. Spanyolországban (-10%), Franciaországban (-8%) és Olaszországban (-3%) csökkent a mezőgazdaság produktivitása. (Megjegyezzük: a csökkenést mutató országokban megismétlődött a 2018-as aszály, míg a növekedést mutatókban a 2018-as aszályt egy "normál" évjárat követte, értelemszerűen fellendüléssel.) Magyarországon is csökkenő értéket mértek, ám a visszaesés minimális volt (-0,3%).