Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Mindannak az értéke, amit az Európai Unió mezőgazdasági ágazata 2021-ben megtermelt, 449,5 milliárd euró volt; ez magában foglalja a termények, az állatok és a mezőgazdasági szolgáltatások értékét, valamint néhány olyan árut és szolgáltatást, amelyek ugyan nem tekinthetőek szigorúan mezőgazdasági jellegűeknek, mégsem lehet külön mérni őket - derült ki az Eurostat legfrissebb elemzéséből. Az uniós mezőgazdasági össztermelésnek 2021-ben valamivel több mint a fele (55,3%) a növénytermesztésből származott (248,7 milliárd euró), ezen belül a gabonafélék és a zöldségek, valamint a kertészeti növények voltak a legértékesebbek. A teljes kibocsátás valamivel több mint egyharmada (36,3%) származott állatokból és állati termékekből (163,1 milliárd euró), többségük csak a tejből és a sertésekből. A fennmaradó részt (8,4) a mezőgazdasági szolgáltatások 21,6 milliárd eurója és az agráriumtól elválaszthatatlan, de nem mezőgazdasági jellegű tevékenységek 16,2 milliárd eurója tették ki.
A tagállamok hozzájárulásai jelentősen eltérőek voltak, ami a termelt mennyiségek, a kapott árak, valamint a termesztett növények, a tenyésztett állatok, a begyűjtött állati termékek és a kínált szolgáltatások összetétele közötti különbségeket tükrözi. Az EU mezőgazdasága teljes termelési értékének több mint fele (57,8%) az úgynevezett "Nagy Négyes" országaiból származott: Franciaország 18%-kal, vagyis 82,4 milliárd euróval, Olaszország 14%-kal, tehát 61,2 milliárd euróval, Németország 13%-kal, összesen 59,2 milliárd euróval és Spanyolország ugyancsak 13%-kal, egészen potnosan 57,1 milliárd euróval járult hozzá az unió költségvetéséhez. A tagállamok következő csoportját Hollandia 30,6 milliárd eurós (7%), Lengyelország 27,9 milliárd eurós (6%) és Románia 21,1 milliárd eurós (5%) hozzájárulással alkotta. Az EU mezőgazdasági termelésének 2021-es összértékének több mint háromnegyede (75,5 %) ebből a hét tagállamból származott.
Az uniós tagállamok többségében a mezőgazdasági termelés értéke 2021-ben 2020-hoz képest növekedett. A legnagyobb mértékű növekedést, 37%-ot Bulgáriában regisztrálták, ezt követte Románia 25%-kal és Csehországban 16%-kal. Az uniós átlag a 8%-os növekedés volt, Spanyolországban 10%-kal, Franciaországban és Hollandiában 8%-kal, Olaszországban és Lengyelországban 6%-kal, Németországban pedig 3%-kal nőtt a mezőgazdasági kibocsátás értéke. Ezzel szemben Finnországban, Máltán és Cipruson a mezőgazdasági kibocsátás értéke 2021-ben nagyjából változatlan maradt a 2020-as szinthez képest, Dániában azonban csökkent 2%-kal, Szlovéniában pedig 4%-kal.
Magyarországon 2021-ben megközelítőleg 9,57 milliárd euróval járult hozzá az Európai Unió mezőgazdasági termeléséhez, ami egy 2,1%-os részesedést jelent. A régióban Románia után Magyarország hozzájárulása volt a legnagyobb, Ausztria ugyanis 8,5 milliárd euróval, Szlovákia 2,5 milliárd euróval, Szlovénia pedig mindössze 1,3 milliárd euróval járult hozzá az EU agráriumának termeléséhez. Ha az unió egészét nézzük, elmondhatjuk, hogy Magyarország a középmezőnyben van, olyan országok mellett, mint Portugália (9,6 milliárd euró), Belgium (10,2 milliárd euró), Svájc (10,3 milliárd euró) és Dánia (11,4 milliárd euró). A mezőgazdasági termelés értéke 2021-ben mintegy 14%-kal emelkedett hazánkban a 2020-as évhez képest. Ezzel Magyarország a 6. helyet foglalja el a rangsorban, amivel az EU élmezőnyébe tartozik.
Mindezek előállítása költségekkel járt. A gazdáknak a termelési folyamat során inputként felhasznált árukat és szolgáltatásokat kellett megvásárolniuk: többek között vetőmagokat, műtrágyát, takarmányt és üzemanyagot vásároltak a traktorjaikhoz, valamint állatorvosi szolgáltatásokat. Ezeket az inputköltségeket a számviteli kontextusban "folyó termelőfelhasználásnak" nevezik. A mezőgazdasági ágazat folyó termelőfelhasználása 2021-ben az EU egészében 260,2 milliárd eurót tett ki. Ez 10%-kal volt magasabb, mint 2020-ban. A mezőgazdasági kibocsátás és a folyó termelőfelhasználás értékének változása 2021-ben a mezőgazdaság által előállított bruttó hozzáadott érték 6%-os növekedését eredményezte.
A költségek egy része az állattenyésztéshez kapcsolódik, hiszen itt rengeteg takarmányra van szükség. 2021-ben ez tette ki a teljes folyó termelőfelhasználás közel kétötödét (38,9 %), az állatorvosi szolgáltatások pedig további 2,4%-ot adtak. Hasonlóképpen a növénytermesztéshez is kapcsolódnak költségek: a gazdálkodóknak vetőmagokra és növényekre volt szükségük, ami az összköltség 5,1%-át tette ki, de sokan használtak növényvédő szereket, gyomirtókat, rovarirtókat és peszticideket (4,5%), valamint műtrágyákat és talajjavító szereket (7,5%). Az egyéb költségek minden gazdaságtípusra jellemzőek, függetlenül attól, hogy speciális vagy vegyes típusú gazdaságról van-e szó.