Mit csinál az USA, amikor éppen nem vámháborúzik? - Fontos tárgyalások maradtak el

Mit csinál az USA, amikor éppen nem vámháborúzik? - Fontos tárgyalások maradtak el

agrarszektor.hu
Amerika Kínával, Európával és Nagy Britanniával is kereskedelmi tárgyalásokat folytatott volna ebben a hónapban, de közbeszólt a koronavírus. Ráadásul úgy fest, hogy az Egyesült Államok - pontosabban Trump elnök - nagyon rosszul reagált a COVID-19 ottani megjelenésére. Bár a világjárvány idején abszurdnak tűnik kereskedelmi korlátozásokkal fenyegetőzni, ne gondoljuk, hogy a téma végleg lekerült az asztalról.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

2019-ban az Egyesült Államok Európai Unióba irányuló kivitele 337 milliárd dollárt tett ki, 6%-kal növekedett az előző évhez képest. Az exportérték a háromszorosa(!) volt annak, mint amennyit az USA Kínába tudott beszállítani. És bár a protekcionista törekvések felerősödtek a világban, a kereskedelm létfontosságú a gazdaságok fenntartása szempontjából -írja az euractiv.com.

Amerika Kínával, Európával és Nagy-Britanniával is kereskedelmi tárgyalásokat folytatott volna ebben a hónapban, de közbeszólt a koronavírus. Ráadásul úgy fest, hogy az Egyesült Államok - pontosabban Trump elnök - nagyon rosszul reagált a COVID-19 ottani megjelenésére: előbb elbagatellizálta, aztán háborús helyzetet emlegetett, majd minden egyes állam olyan intézkedéset tett, ami neki tetszett. Amerikában nagyon gyenge a szociális védőháló, majdnem 28 millióan élnek egészségbiztosítás nélkül. Az emberek kényesek a szabadságjogaikra, nehezebb a mozgásukat korlátozó intézkedéseket is keresztülvinni. Mindez katasztrófát eredményezhet a koronajárvány idején.


Az USA azonban nem adta fel, hogy akár videókonferencia keretében újratárgyalja a kereskedelmi viszonyait Európával. Tavaly 515 milliárd dollár értékben importáltak javakat Európából, vagyis 178 milliárdos kereskedelmi deficittel zárták az évet az EU-val szemben. Európa emellett számtalan beruházást (pl. autóiparit) hajtott végre az Egyesült Államokban, a külföldről érkező tőke fele (125 millliárd dollár) innen érkezett az USA-ba. Amerika is szívesen invesztál Európában, elsősorban az Egyesült Királyság, Németország és Franciaország a fő célpontja, sorolja az euractiv.com.

A koronavírus miatt megszakadtak Kínával is a tárgyalások, pedig január 15-én már sikerült tető alá hozni egy részmegállapodást. Ennek értelmében Peking 2021-ben a 2017. évi szinthez képest 95 milliárd dollárral nagyobb értékben vásárol amerikai termékeket. Ha valóban így lesz, akkor Európa - elsősorban Német- és Franciaország - 11 milliárd dollárnyi export lehetőségétől eshetnek el a kínai piacon. Csakhogy a vírus mintha inkább Európát és Kínát kovácsolná össze. Múlt héten Peking 50.000 tesztelőt, 200.000 szájmaszkot és millió sebészeti maszkot küldött Európa megsegítésére. Kína európai nagykövete, Zhang Ming ezt így kommentálta: a felek krízis idején tanúsított magatartása visszatükrözi azt, hogy Európa és Kína kapcsolata az együttműködésről és a partnerségről szól.

Eközben Nagy-Britanniának máris 170 milliárd dollárjába került a még le sem zárt Brexit az euractiv.com szerint. Az USA-nak viszont ez az ország az elsőszámú befektetési célpontja. A brit gazdaság lassulásával párhuzamosan az amerikai befektetők most Németországban, Franciaországban, Hollandiában tapogatóznak üzletért.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?