Öt lépcső: így biztosítható a koronavírus idején is a zavartalan élelmiszer-ellátás

Öt lépcső: így biztosítható a koronavírus idején is a zavartalan élelmiszer-ellátás

agrarszektor.hu
A koronavírus-járvány terjedése ellenére az élelmiszeripar szereplői mindent megtesznek annak érdekében, hogy minden polgár számára továbbra is elérhető legyen a biztonságos, minőségi és megfizethető élelmiszer.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az európai élelmiszeripart 294 ezer vállalkozás és 4,7 millió elkötelezett munkavállaló alkotja, akik közös célja, hogy a fogyasztók teli polcokkal és hűtőpultokkal találkozhassanak napról napra. A kialakult helyzetre való tekintettel ez azonban egyre nehezebb, olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán. A kritikus pontok azonosítása érdekében a FoodDrinkEurope 2020. március 23-án kiadott közleményében 5 pontot azonosított, amely különösen megterheli az élelmiszer-ellátási láncot. A szervezet úgy véli, hogy ezen pontok mentén kell cselekedni az élelmiszer- és italkészletek zavarának elkerülése érdekében, így a Bizottságnak küldött levelében szoros együttműködésre szólítja fel a tagállamokat és sürgős lépéseket szorgalmaz.

1. Az élelmiszeripar munkaerő támogatása

Az élelmiszer- és italgyártók elkötelezett munkaerőre támaszkodnak − beleértve az üzemi dolgozókat, a targonca és gépjárművezetőket −, akik a termékek előállítását, piacra jutását segítik. Azonban a megbetegedések, az idős rokonok gondozása és az otthon maradó gyermekek felügyelése miatti munkavállalói kiesések komoly problémát jelentenek az előállítás és szállítmányozás területén. A FoodDrinkEurope felkéri a Bizottságot, hogy készítsen uniós szintű iránymutatást a tagállamok számára a harmonizált protokoll kidolgozásához, annak érdekében, hogy az egészségügyi dolgozókhoz hasonlóan az élelmiszeripari dolgozók mentességeket és kiváltságokat kaphassanak.

2. A teljes élelmiszerellátási-lánc alapvető fontosságának elismerése

A Bizottság március 16-i közleményében útmutatást fogalmaz meg a tagállamok számára a határigazgatósági intézkedésekről és elismeri, hogy az élelmiszer alapvető szolgáltatás. Az élelmiszereket és italokat, az élelmiszer-összetevőket, az élelmiszer-biztonság és a szállítás szempontjából nélkülözhetetlen csomagolóanyagokat, a takarmányokat és a háziállatok eledelét minden uniós tagállamnak alapvető fontosságúnak kell tekintenie a határokon történő zökkenőmentes átjutásuk segítése érdekében. A Bizottság részéről fontos, hogy az élelmiszerszektor fontosságát tudatosítsa, és hangsúlyozza a lánc fenntartásához szükséges különleges intézkedések fontosságát.

3. Szállítási szűk keresztmetszetek feloldása

Az élelmiszer-ellátási lánc egyik erőssége, hogy a fogyasztói igények kielégítése érdekében az élelmiszer-összetevőket, illetve a késztermékeket könnyen és viszonylag gyorsan tudja mozgatni az országok között. Azonban a vírus helyzetre való tekintettel a határátlépések nehézkessé váltak. Így fontos lenne, ha a tagállamok az élelmiszeripari tehergépjárművek esetében is betartanák a "zöld folyosó" használatát és függesztenék fel a hétvégi tilalmakat. Továbbá a FoodDrinkEurope szorgalmazza a határátlépési tilalmak harmonizációját az unióban, a működőképes, egységes piac fenntartása és a közlekedés nehézségeinek feloldása érdekében.

4. Nehéz helyzetben lévő vállalkozások támogatása

Az Európai Unió élelmiszeriparának 99%-a kis és középvállalkozás. A koronavírus-járvány ezen vállalkozások fennmaradását súlyosan fenyegeti. Az élelmiszeriparra a vendéglátó egységek (éttermek, szállodák, bárok, kávézók, stb.) bezárása komoly hatást gyakorol. Mindennek köszönhetően a vállalkozók jelentős keresletcsökkenésről számolnak be. A FoodDrinkEurope arra kéri a Bizottságot, hogy dolgozzon ki az átfogó sürgősségi intézkedéseket az élelmiszeripari vállalkozásokra gyakorolt pénzügyi hatások minimalizálása, a munkahelyek megőrzése és az ágazat hosszú távú gazdasági fenntarthatóságának érdekében.

5. Globális kereskedelem ösztönzése

Az Európai Unió vállalkozóinak jelentős szerepe van a világ élelmiszer-ellátásában. A koronavírus kitörése óta az eladások csökkentek, főként Kínában és az ázsiai régióban. A kialakult bizonytalanság jelentős problémát okoz az exportőrök számára. A FoodDrinkEurope ezért arra kéri a Bizottságot, hogy tartson kétoldalú tárgyalásokat a főbb kereskedelmi partnerekkel az élelmiszerek és a jelentősebb összetevők kereskedelmének megkönnyítése érdekében, illetve alakítson ki nemzetközi együttműködéseket annak biztosítása érdekében, hogy a termékek globális mozgása továbbra is megoldott legyen.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?