Már csak néhány nap és ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
NAK által készített, az AKG-hoz kapcsolódó ismeretekről készült cikksorozat új részében azon általános elvárásokat mutatják be, melyek ismerete alapvető fontosságú ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk arra vonatkozóan, hogy tovább lépünk-e, valamint melyek mentén összeállíthatjuk vállalásaink részleteit a következő 5 évre vonatkozóan. Az AKG-ba belépő területeik vonatkozásában minden gazdálkodóra vonatkoznak:
- A gazdálkodó gazdálkodási naplót köteles vezetni évente gazdasága egészére. Majd az előző évre vonatkozó gazdálkodási naplónak az adattartalmát, az adott évet követő év január 1. és január 31. között az eGN-be rögzíteni, amennyiben még a „papír”, azaz excel formátumú eGN-t vezeti. Az eGN-t az ügyfélkapun keresztül be kell nyújtani a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz. A gazdálkodási napló vezetésére mindenképpen érdemes gondot fordítani, mert vezetésének hiánya az adott évre vonatkozó kizárást, hiányos vezetése 10 %-os szankciót, míg az eGN be nem küldése 15%-os szankciót jelenthet adott évi kifizetés vonatkozásában.
- A Támogatási Okirat kézhezvételét követő egy éven belül, de legkésőbb 2029. december 31-ig mindenkinek képzésen kell részt vennie, nincs mentesség.
- Be kell tartani a Feltételesség és a Minimumkövetelmények (gyommentesen tartás) előírásait.Jogszerű földhasználat megléte minden napra, minden területre. Ez azonban nem kell előre, nem kell csatolni a kérelemhez. A lényeg, hogy az 5 év minden napjára igazolt legyen. A jogszerű földhasználat igazolás lehetőségei megegyeznek az alaptámogatásban megszokottal (pl. közeli hozzátartozó haszonbérlete is jó lehet, ha ő nem kér rá támogatást stb.).
Gyepek vonatkozásában alapvető követelmény, hogy az AKG-ba hozott gyepterületek vonatkozásában rendelkezni kell min. 0.2 ÁE/ha legeltethető saját állatállománnyal, valamint a kötelezettségvállalás minden napján bejegyzett állattartóként kell szerepelni. Ezek hiányában adott évre nem jár kifizetés a TECS-re. Ugyanazon állat nem számolható el egyidőben az ÖKO gyepterületekre is.
Ültetvények esetében az ültetvénycsoportok a következők: intenzív ültetvény, extenzív ültetvény, szőlő. AKG esetében elvárt az, hogy az ültetvény kora ne haladja meg a 26 éves korhatárt, kivéve dió, szőlő, gesztenye, pekándió és komló. A kimérés során ez utóbbiakat külön kell venni. További követelmény, hogy egy ültetvénycsoporton belül a táblák kizárólag homogén ültetvényt tartalmazhatnak csak - pl. extenzív alma, extenzív szilva stb - azaz legalább 95 %-ban azonos fajhoz tartozzon, azok életkora nem számít. Egy KET-en belül egy adott tábla vonatkozásában kizárólag homogén ültetvény támogatható.
Ügyeljünk erre, mert amennyiben a KET valamely táblája nem felel meg a homogén ültetvény fogalmának, akkor az érintett KET valamennyi táblája:
- nem jogosult kifizetésre, továbbá
- az érintett KET terület a támogatásból kizárásra kerül és a kizárt területre korábban igénybe vett támogatási összeget - a jogosulatlanul igénybe vett támogatásra vonatkozó szabályok szerint - vissza kell fizetni.
Dió, pekándió, szelídgesztenye, komló esetén az egyes KET-ek csak dió, pekándió, szelídgesztenye és komló fajokat tartalmazhatnak. Az ültetvényben egy adott tábla vonatkozásában a hiányzó, kiszáradt vagy más okból termőképtelenné vált egyedek aránya legfeljebb 15% lehet, mert ha ennél több akkor a tábla adott évben AKG támogatásra nem jogosult. Még nem termő ültetvény is támogatható. Fontos, hogy a támogatási kérelem benyújtásáig el nem telepített ültetvény kivételével csak azon ültetvény támogatható, amelyek legkésőbb a támogatási kérelem benyújtási időszak végéig rögzítésre kerül a Kormányhivatal nyilvántartásába.
El nem telepített ültetvény területével is igényelhető a támogatás, de nyilatkozni kell arról, hogy legkésőbb 2026. évi egységes kérelem benyújtására nyitva álló időszak végéig az ültetvény eltelepítésre kerül.
A 2025. január 1. napját követően eltelepített ültetvények esetében csak a gyümölcsültetvény-kataszteri nyilvántartásban szereplő ültetvények támogathatóak. Hagyományos gyümölcsös hasznosítás nem támogatható, a vegyes gyümölcsös, csak ÖKO támogatásban részesülhet. Ültetvény földhasználati kategóriában a faiskola és csemetekert nem támogatható. Horizontális nádas tematikus előíráscsoport esetében kizárólag a legalább 80%-ban két éves náddal borított földterület támogatható.