1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
Az agancslevetés folyamata január végétől április elejéig tart, és az állatok korától függően különböző időpontokban következik be. A Vas vármegyei állami erdőket kezelő Szombathelyi Erdészeti Zrt. munkatársai fokozott figyelemmel járőröznek ebben az időszakban, ellenőrizve az esetleges agancsgyűjtők engedélyeit. Szalay Csaba elmagyarázta az agancslevetés biológiai hátterét:
Az agancslevetést egy, a nappalok hosszabbodásával összefüggő hormonális folyamat szabályozza. Ilyenkor a csontfaló sejtek hatására megindul a befűződés, aminek következtében az agancstőről fokozatosan leválik az agancs.
A szakember hozzátette, hogy a bikák évente új agancsot növesztenek, amely naponta 2-2,5 centimétert nő, és 4-5 hónap alatt éri el végleges méretét. Az illegális agancsgyűjtés komoly problémát jelent az erdészetek számára. A levetett agancs a vadászatra jogosult tulajdonát képezi, és értékes információkat hordoz a vadállomány állapotáról.
A hullajtott agancs az adott területen vadgazdálkodó tulajdona. A levetett agancsok nagyon fontos információkat hordoznak a természetközeli erdőgazdálkodás számára - az erdészek, vadászok következtetni tudnak a vadállomány korára, méretére, mozgására és egészségi állapotára
- hangsúlyozta Szalay.
Az engedély nélküli agancsgyűjtés lopásnak minősül, ami a Büntető Törvénykönyv szerint akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Emellett az illegális gyűjtők gyakran űzik, hajtják a szarvasbikákat, ami állatkínzásnak számít és súlyos következményekkel járhat az állatok számára. A szakember figyelmeztetett:
Ha több állat maradandó egészségkárosodását, pusztulását okozzák, szabadságvesztés a tét. A vadvédelmi bírság 10 ezertől 200 ezer forintig terjedhet.
A Szombathelyi Erdészeti Zrt. területein csak minimális számú engedélyezett agancsgyűjtési kérelem érkezik évente. Az engedéllyel rendelkezők szigorú szabályok mellett végezhetik tevékenységüket. Szalay Csaba végül felhívta az erdőlátogatók figyelmét:
Kérjük az erdőlátogatókat, hogy maradjanak a kijelölt turistaútvonalakon, ne menjenek be a vad nappali beállóhelyére, ne kergessék ki onnan őket, és ne gyűjtsék össze a hullott agancsot sem. Ha valaki mégis hullott agancsot talál, akkor azt hagyja ott a helyszínen, vagy ha ismeri a vadászatra jogosultat, akkor neki átadhatja.