1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
Szerda délelőtt a Biztosok Kollégiuma elfogadta a mezőgazdaság és élelmezés egyik legfontosabb dokumentumát, amely a jövő támogatási rendszerére vonatkozik. Az úgynevezett Vision, mint a neve is mutatja, alapvetően tágabb célokat, egyfajta víziót jelenít meg arra vonatkozóan, hogy milyen lenne az Európai Bizottság elképzelései szerint a Közös Agrárpolitika a következő ciklusban.
Hatottak a tüntetések?
A témában tartott sajtótájékoztatón Raffaele Fitto, az Európai Bizottság alelnöke elmondta: az elmúlt néhány év kihívásokkal teli volt mindenki számára. A mezőgazdasági ágazat belső jellemzői miatt még inkább elszenvedi ezt, és különösen sérülékennyé vált a különböző eseményekre és a piac fluktuációkra. Ez az érzés erőteljesen kifejezésre jutott az Európát ellepő tüntetések miatt. Ez az Európai Bizottságot ez párbeszédre és fellépésre szólította fel.
A vízió megalkotása során néhány egyszerű elvből indult ki a Bizottság. A gazdálkodás és az élelmezés stratégiai szektor az EU-ban, mint fogalmazott, „vitán felül áll az élelmiszerbiztonság és a szuverenitás fontossága”. Kijelentette:
A klímavédelemben gazdák a megoldás részei, fontos szerepet töltenek be azzal, hogy a természeti erőforrásokat védik, használják a talajt, vizet, biztosítják a biodiverzitást és az éghajlati rezilienciát.
Mindezt szem előtt tartva, az Európai Bizottság célja az, hogy együttműködjön az agrárágazattal annak érdekében, hogy biztosítsa, hogy az versenyképes, ellenálló, vonzó maradjon a jövő nemzedékeinek, és még jövedelmező is legyen.
Helyi szinten jobban tudják
Az alelnök Néhány kulcsfontosságú stratégiai elemet is kiemelt, amely a vízióban szerepel, mondván, ezek és tükrözik a bizottság politikai szándékát.
- Ezek között először is az új megközelítésről szólt, amely szerint a stratégiai párbeszédet mélyítenék el a gazdákkal, az élelmiszerlánc üzemeltetőivel, a civil társadalmi szervekkel Európa szerte.
- Hangsúlyozta a helyi jellegzetességek figyelembebevételét is, mint elmondta: a szakpolitikákat a globális, regionális és nemzeti igényekhez kell igazítani a területi megközelítéssel. Nincs egységes stratégia, ami mindenkinek jó.
- A földrajzi árujelzésekben fontosak lesznek a helyi dimenziók. Ezek erőteljes eszközt jelentenek az európai termelők számára, javítják a tagállamokban a növekedést és a foglalkoztatást a vidéki területeken.
- Ezután a konzisztencia és a koordináció példáját említette. Mint fogalmazott, a Bizottság elkötelezett, hogy koherens és koordinált módon működjön. „Egyedülálló akciók nem fognak megoldást jelenteni varázsütésre, és egyetlen ágazat sem áll meg önmagában.”
- Hangsúlyozta az agrárágazat fiatalítását is. A fiataloknak lehetővé akarják tenni, hogy át tudják venni a családi vállalkozást, vagy új vállalkozásokba kezdjenek el az ágazatban. Ehhez vidéki területekre, digitalizációra, infrastrukturális befektetésre van szükség, valamint alapvető szolgáltatásokra.
Nincs egységes megoldás
A mai anyaggal egyértelmű üzenetet közvetítünk a gazdálkodók, az élelmiszertermelők felé. A gazdálkodás, az élelmiszerágazat stratégiai szektor, kritikus ékkő Európa számára. Az élelmiszerszuverenitás, a versenyképesség, a fenntarthatóság, a vidéki területek vitalitásának gerincét adja
fogalmazott a tájékoztatón Christophe Hansen, az Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztosa. Hozzátette: Európa megvédi ezt az ágazatot a tisztességtelen versennyel szemben. Mint elmondta, az anyag elismeri, hogy nagyon sokszínű a gazdálkodás Európában, ez az egyik erősségünk, viszont így a kihívások is nagyon eltérőek.
Nem lehet az osztrák Alpokban összehasonlítani a gazdálkodást azzal, amit egy ciprusi gazdának kell figyelembe vennie.
A biztos több fő prioritási területre koncentrált a jövőkép kapcsán. Ezek a következők:
- Nagyobb méltányosság, a termelők védelme a piaci zavarokkal szemben
- Nagyobb jövedelmezőség, amely biztos megélhetést nyújt a termelést vállalóknak
- Az élelmiszertermelők, a gazdálkodók számára könnyebb, agilisabb, innovációvezetett szakpolitikára van szükség
- A természet klímabarát megközelítésekre van szükség, mivel a klímaváltozásnak nem csak első elszenvedői a gazdálkodók, hanem egyben az első védvonalat is jelentik
- Fiatalítás: az európai élelmiszert, a vidéket értékelő európai generációkra van szükség, ennek érdekében a vidék fejlődésére is oda kell figyelni
Több fiatal, fair szabályrendszer
Ezzel kapcsolatban kijelentette: az uniós gazdálkodók csak 12 százaléka 40 év alatti. Valahol még sokkal rosszabb a helyzet, ezért a fiatalítással is foglalkozni kell, olyan politikát kell kialakítani, amely ösztönzi a munkavállalást ezen a területen. Vonzani kell a jövő generációit, ehhez nem csak jövedelemre, beruházásokra van szükség, hanem a megújulás előtt álló akadályokat is fel kell számolni.
Kiemelte: egyenlő versenyfeltételeket kell biztosítani a gazdálkodóknak és az élelmiszeripari szereplőknek. Mindez azt is jelenti, hogy az importok gyártási standardjait ehhez kell igazítani, például a peszticideket tekintve.
A jelenlegi gyakorlat elfogadhatatlan a polgárok számára is. Bizonyos növényvédőszereket megtiltunk az Unióban, de ugyanazzal a növényvédőszerrel kezelt növényt importálunk. Ha erre van lehetőség, az nem fair. Európa egészségéről van szó, ha valami tiltott az Unión belül, akkor az az Unión kívülről érkezve is fenyegetést jelent.
Ezzel kapcsolatban a biopeszticidek jelentőségét is hangsúlyozta: Az elmúlt 10 évben nagyon sok hatóanyagot kivontunk a piacról, alternatívák nélkül. A biopeszticidek ugyanakkor védekezési eszközt biztosítanak. Lehet, hogy kevésbé hatékonyak, de működnek, ezt kell felgyorsítani, hogy legyenek eszközeik a gazdálkodóiknak, hogy a terményeiket védeni tudják.
Egyszerűbb, de új módszer az elosztásra
Hozzátette: a versenyképesség egyik alapfeltétele a bürokrácia csökkentése és ez volt a másik nagy kérés a gazdálkodók részéről, akik tavaly pont ilyenkor vonultak az utcára. Könnyebb, agilisabb rendszerre van szükség, erre feltétlenül megoldást kell találni annak érdekében, hogy a szabályozási terhet csökkentsük, hogy a gazdálkodók a termelésre koncentrálhassanak és ne papírmunkával foglalatoskodjanak.
Ennek érdekében már tavasszal egyszerűsítési csomagot javaslunk majd a KAP keretén belül.
A sajtótájékoztató végén a kérdésekre válaszolva a biztos kijelentette: korai még ebben a fázisban a költségvetési kérdésekről beszélni, így arra sem tudott válaszolni, hogy a Közös Agrárpolitika mekkora hányadát adja majd a következő ciklusban az Európai Unió büdzséjének.
Kérdésre válaszolva ugyanakkor kijelentette: az Európai Bizottság célja az, hogy ne területalapon, hanem a gazdaságok szintjén osszák el a támogatásokat.