2024. november 21. csütörtök Olivér
Fontos rendelet jelent meg itthon: ez sok magyar vállalkozást érinthet

Fontos rendelet jelent meg itthon: ez sok magyar vállalkozást érinthet

agrarszektor.hu
A 2024. augusztus 15-én megjelent 13/2024. (VIII. 15.) SZTFH rendelet, mely fontos lépést jelent a vállalkozások fenntarthatósági szempontú átvilágításában, és az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) törvény alapján készült. A rendelet célja, hogy meghatározza azokat a részletszabályokat, amelyek segítségével a vállalkozások fenntarthatósági teljesítménye objektíven összehasonlíthatóvá válik, és lehetővé teszi a felelősségvállalásuk nyomon követését.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az ESG törvény hatálya kiterjed:

  1. közérdeklődésre számot tartó nagyvállalatokra, amennyiben a következő három mutató közül bármelyik kettő meghaladta az alábbi határértékeket: mérlegfőösszeg: 10 milliárd Ft, éves nettó árbevétel: 20 milliárd Ft, és az átlagosan foglalkoztatottak száma: 500 fő. Ezen vállalkozásoknak az első ESG beszámolóját a 2024. üzleti évről 2025. évben kell közzétenni.
  2. nagyvállalatokra, amelyeknél a mérlegfőösszeg vagy az árbevétel eléri a közérdeklődésre számot tartó nagyvállalati értéket, de az átlagosan foglalkoztatottak száma 250 fő felett van. Ezen vállalkozásoknak a 2025.évi üzleti tevékenységükről a jelentést 2026-ban kell elkészíteni.
  3. közérdeklődésre számot tartó kis-, és középvállalkozásokra, amelyeknek a 2026. évi tevékenyégükről 2027. évben kell elkészíteniük az első ESG jelentést.

 A 13/2024. (VIII. 15.) SZTFH rendelet 4.§ alapján a vállalkozások kötelesek intézkedéseket hozni, ezért közvetlen szállítóik tevékenységéből származó potenciális káros hatásokat is azonosítaniuk kell. A vállalatok elsődleges feladata a kockázatok felmérése, amelynek során részletesen elemzik a közvetlen szállítóik tevékenységeit is. Ennek keretében külön lényegességi vizsgálatot kell végezniük, amelyben a kockázatok súlyosságát és valószínűségét mérlegelik. Ez a vizsgálat lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy meghatározzák, mely szállítók jelentik a legnagyobb ESG kockázatot. Fontos, hogy a lényegességi vizsgálat során akár mezőgazdasági vagy élelmiszeripari beszállítók is bekerülhetnek a vállalat ESG szempontból vizsgálandó szállítói közé. Az átvilágítás során bevonásra kerülő közvetlen szállítóktól a vállalkozás adatokat gyűjt, amelyeket a Rendelet 1. számú melléklete tartalmaz - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?