Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Fővárosi Törvényszék részben elutasította a Bige László érdekeltségébe tartozó Nitrogénművek Zrt. keresetét egy versenyjogi ügyben. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2021-ben indított vizsgálatot a cég tevékenységével kapcsolatban felmerült kartellgyanú miatt - írja az Infostart. Az eljárás során 11 hazai vállalkozást vizsgáltak, amelyek közül kettőről bebizonyosodott, hogy nem vettek részt a jogsértésben. A fennmaradó kilenc cég közül több elismerte felelősségét és együttműködött a hatósággal - tájékoztatott a GVH kommunikációs vezetője.
A versenyfelügyeleti vizsgálat 2021 októberében zárult le. A GVH megállapította, hogy a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és a hozzá tartozó műtrágyagyártó és -forgalmazó vállalkozások törvénysértő módon szabták meg viszonteladóik számára termékeik végfelhasználói árait, valamint korlátozták, hogy mely vevőknek értékesíthetnek. Emellett a cégcsoport jelentős éves minimumvásárlási mennyiséget és kizárólagosságot írt elő partnereinek, ezzel akadályozva a külföldi beszerzéseket.
A GVH Versenytanácsa összesen 14,1 milliárd forintos bírságot szabott ki a Nitrogénművek cégcsoportjának hat érintett vállalkozására, valamint a Hőgyészi Agrokémiai Kft.-re és a Cargill Magyarország Zrt.-re. A büntetést az érintett cégek egy része befizette, azonban a Nitrogénművek Zrt. azonnali jogvédelmet kért és kapott a bíróságtól, ami ideiglenesen felmentette a 11 milliárd forintos bírság teljes befizetése alól.
A Fővárosi Törvényszék 2024. október 3-án hozott ítéletet a Nitrogénművek Zrt. keresetével kapcsolatban. A bíróság részben helyt adott a cég kérelmének, de megerősítette a GVH döntését a legsúlyosabb jogsértések (árrögzítés, piacfelosztás) tekintetében. A GVH azonban nem ért egyet a döntés minden pontjával, ezért felülvizsgálati kérelemmel fordul a Kúriához.
A versenyhatóság hangsúlyozta, hogy az árak rögzítése és a piac felosztása a legsúlyosabb versenykorlátozó magatartások közé tartozik, amelyek jelentős társadalmi károkat okozhatnak. A műtrágya-kartell esetében a forgalmazói árverseny korlátozása miatt a magyar gazdálkodók magasabb árakkal szembesülhettek, mint egy tiszta versenyhelyzetben.
A műtrágya kulcsfontosságú szerepet játszik a mezőgazdasági termelésben, így a jogsértés hatásai továbbgyűrűzhettek az élelmiszerpiacra is, potenciálisan károsítva a magyar fogyasztókat. A GVH ezért kitart eredeti álláspontja mellett, és várja a per végső lezárását.