Génmódosított gombával irtják a maláriaszúnyogot - és csak azt!

agrarszektor.hu
Genetikailag módosított gombákkal irtanák ki a maláriát terjesztő szúnyogokat. Az első kísérletek során a fertőzött szúnyogpopuláció 99 százaléka 45 nap alatt elpusztult Burkina Fasóban - adta hírül az index.hu. A kutatók előre leszögezték, hogy nem az a cél, hogy kiirtsák a szúnyogokat, hanem hogy minél hatékonyabban megfékezzék a malária terjedését, ami évente 400 ezer ember haláláért felelős, és évente 219 millió esetet regisztrálnak a világban.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

A kutatók kiemelték: a módszer csak a maláriaszúnyogokra hat, más rovarokra,vagy a méhekre nem. Az amerikai Marylandi Egyetem kutatói először beazonosították, hogy a maláriaszúnyogokat támadja meg a metarhizium nevű élősködő gomba, majd a következő lépés az volt, hogy egy kicsit formáljanak ezen a gombán - mesélte Raymond St Leger professzor a BBC-nek. Ehhez egy ausztrál pók mérgének toxinját adták a gomba génjéhez, ezután már magától is termelte a mérget, olyannyira, hogy azt figyelték meg, hogy kisebb adagtól is gyorsabban pusztulnak el a szúnyogok, mintha maga a pók támadta volna meg őket.

A következő lépcsőfok a teszt volt. Egy nagyjából 600 négyzetméteres környezetben tesztelték Burkina Fasóban a gombákat, egy olyan mesterségesen kialakított, de mégis valódi környezetben, ahol pontosan tudták ellenőrizni az eredményeket, viszont mégis megvolt minden, amire a szúnyogoknak szüksége lehet, azt leszámítva, hogy a szúnyogháló itt azt a célt szolgálta, hogy ne repüljenek ki a szúnyogok.

A kutatók 1500 szúnyoggal kezdték meg a vizsgálatot, szezámolajjal keverték a gombákat, amiket fekete vásznakra kentek, ezekre kellett landolni a szúnyogoknak, hogy rájuk kerüljön a halálos gomba. A gomba nélkül a szúnyogpopuláció növekedni kezdett, aztán előkerültek a pókméreggel módosított gombák, és 45 nappal később mindössze 13 szúnyog maradt életben. Azért is fontos, hogy új módszerekkel irtsák a maláriaszúnyogokat, mert azok egyre ellenállóbak a rovarölő szerekkel szemben. Nagyon bízik az új módszerben a szakma, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy ez ne jelenthesse azt, hogy egy újabb fajt pusztít ki az ember, azaz nem szabad, hogy a maláriaszúnyogok teljes kihalását jelentse a pókmérges gombák terjedése.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?