Tuti trükkök, amik tényleg működnek: így turbózhatják fel a talajt a gazdák

Tuti trükkök, amik tényleg működnek: így turbózhatják fel a talajt a gazdák

agrarszektor.hu
A talaj az egyik olyan természeti erőforrásunk, amellyel fenntartható módon kell gazdálkodnunk, egyre nagyobb figyelmet szükséges szentelni védelmére. Ennek érdekében A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, az Agrárminisztérium és a KITE Zrt. három kisfilm segítségével mutatja be a gazdálkodók számára alkalmazható új technológiákat.

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!

A megfelelő mezőgazdasági és erdőgazdálkodási gyakorlatokban hatalmas lehetőségek rejlenek. A már bevált, jó gyakorlatok alkalmazásával helyreállítható a talaj állapota, csökkenthető a légkör széndioxid mennyisége, ami a talaj szervesanyag-készletének gyarapítására fordítható. Fontos, hogy a gazdálkodók a számukra legmegfelelőbb agrotechnikát használva, alkalmazkodni tudjanak a változó körülményekhez, védve talajukat, a talaj vízgazdálkodását, termékenységét. A kisfimsorozat ehhez kíván segítséget nyújtani - írja az AM. A grafikai elemekkel, gazdálkodói jó gyakorlatok bemutatásával színesített, 10-15 perces szakmai videók bemutatják a talajromboló folyamatok közül az eróziós károkat, a humuszvesztés folyamatát, valamint rámutat a megfelelő tápanyag-gazdálkodás fontosságára, az inputanyagok felhasználásának racionalizálási lehetőségeire.

EZ IS ÉRDEKELHET

Szemlélteti, hogy lejtős szántóterületeken a víz, a lefolyási útvonala mentén gyakorlatilag évente elhordja az értékes humuszos termőföldet. Ennek megakadályozása érdekében fontos a megfelelő agrotechnika alkalmazása, a víz erejének megtörése, a víz helyben tartása. Ennek egyik lehetséges módja a füvesített erózióvédelmi sáv kialakítása, ezáltal megakadályozható a vízmosások további mélyülése, a talaj elhordása, hiszen a növények gyökérzete megköti a talajt, a leveleik pedig lassítják a víz mozgását, s emellett ökológiai szempontból is fontos szerepet játszhatnak, életteret biztosítva számos hasznos ízeltlábú fajnak. További lehetőség a talajaink helyben tartására, a humuszos talajtakaró védelmére, ha a gazdálkodó arra törekszik, hogy csak szükséges mértékben bolygassa a talajt, a lehető legtöbb szármaradványt hagyja a felszínén, biztosítsa minél hosszabb ideig a növényi borítottságot, amely a talajéletet is serkenti. Jó megoldás az is, ha a növényeket a lejtőre merőleges irányban vetik el, hiszen így a kultúrnövény is akadályozza a talaj lemosódását.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?