Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A hazai helyzet
Magyarország legmeghatározóbb olajos növénye a napraforgó. Az idén mintegy 560 ezer hektáron vettették be hazánkban, és a tavalyihoz hasonló 2300 kilogramm/hektáros hozamot vártak el.
Ma már látszik, hogy ez nem lesz ilyen sikeres gazdasági év. Nem csak hozamban, de olajtartalomban is rosszabb lesz a napraforgó minősége. Ráadásul már az év közepére 9 ezer hektár napraforgó teljesen kipusztult, és akkor még el sem kezdődtek igazán komolyabb gondok.
A problémák oka
Az időjárás természetesen nem kegyelmezett a napraforgónak sem, a gondok hasonlóak, mint a kukoricánál, a termés tönkre megy a rengeteg gombafertőzéstől, mivel növényvédelmi tevékenységet nehéz folytatni a termőföld járhatatlansága miatt, és a gombák nagyon jól érzik magukat a nedves közegben. Ráadásul néhol a napraforgó alig látszik ki a gazból, hiszen az év eleji kémiai növényvédelmi tevékenység következtében talajba juttatott gyomkorlátozó szereket a sok eső szinte teljesen kimosta.
Az aratást is nagyban befolyásolja a nedves termőtalaj, mivel a munkagépek elakadnak a sárban. Ilyenkor már a betakarítás végén szoktak járni a gazdák, ehhez képest még mindig rengeteg napraforgóval találkozik az ember az utak mentén.
Októberre a betakarítható termőterület mennyiség hozzávetőleg 500 ezer hektár nagyságú, ennek a hó elejére csupán egy töredéke, 70 ezer hektár volt betakarítva, és a hozam is jóval a várt alatt van, körülbelül 2000 kilogramm hektáronként.
Természetesen az arányt várhatóan javítja, hogy bizonyos területeket nem sújtott ilyen mértékben a belvíz, így a minőség és a mennyiség is jobb lesz, mivel a gyomosodás és a gombabetegségek kevésbé mutatkoztak. A fő probléma viszont még itt is fenn áll, mivel a gépek itt sem érik el a termést.
Külföldi előrejelzések
A probléma nem csak hazánkat, hanem az egész világot sújtotta, Ukrajna például kénytelen lesz csökkenteni exportját, holott az ország számít a világ vezető napraforgóolaj exportőrének, az előző évben például 2,65 millió tonna olajat tudtak értékesíteni külföldön, idén örülnek, ha ez eléri a 2,43 millió tonnát. Ennek oka az, hogy a 7,25 millió tonna napraforgóból csak 2,91 tonna olajat tudnak előállítani ez évben, míg tavalyi 7,35 millió tonnából 3,12 millió volt ugyan ez a szám.
Összességében közel 12 millió tonna napraforgóolaj várható a világon, melyből 3,53 millió tonna az EU tagállamok által exportált mennyiség.