Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ö százalékos drágulás elsőre nem tűnik vészjóslónak, azonban az exporttilalom elrendelése nem is érezteti egyből hatását. A befektetők ráadásul már a tilalom kilátásba helyezésekor beépítették várakozásaikba a magasabb árakat, ami 12 százalékos drágulást eredményezett a bejelentésig.
Szakértők szerint az egy hónapos kiviteli tilalom elrendelése csak az első lépés, hogy Ouattara végre kikényszerítse ellenfeléből, Laurent Gbagboból, hogy átadja a választási veresége utáni hatalmat. Gbagbo azonban úgy fest, nem adja fel könnyen, így a tilalom kiszélesítése sem elképzelhetetlen.
Elefántcsontpart eddig mintegy 1 millió tonna kakaóbabot takarított be, további 300 ezer tonna pedig még a földeken hever. A VM Group elemzése szerint azonban a termelésben is mutatkoznak jelei a kínálatcsökkenésnek. A világ kakaótermelésének egynegyedéért felelős Elefántcsontparton ugyanis évente 4 százalékkal csökken a termelés. Ráadásul a zavaros politikai helyzet nem kedvez a külföldi tőke beáramlásának sem, amely fejlődést eredményezhetne a piacon, és megakadályozhatná a további termeléscsökkenést.
Hasonló helyzet már előfordult az '50-'60-as években, amikor a termelési beruházások elmaradása miatt csökkent a kakaótermelés, és az árak tonnánkénti 5300 dollárt is elérték a '70es évekre.
A New York-i nemzetközi árutőzsdén (ICE) a kakaó ára márciusi határidőre az éves csúcsnak számító tonnánkénti 3.390 dolláros szint körül mozog, Londonban a hasonló lejárati idejű kakaó ára az öt havi csúcs 2.307 font/tonnára nőtt múlt héten, jelenleg 2240 font/tonna körül mozog.