Élelmiszerdrágulás: fenyegetőbb az olajnál

agrarszektor.hu
Sokkal inkább az élelmiszer, mint az olaj drágulása lehet a globális gazdasági növekedés kerékkötője, miután előbbi drágulása aránytalanul jobban sújtja a fejlődő országokat, akik a korábbi évek növekedési motorjának számítottak.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Bár a közel-keleti események esetleges szaúd-arábiai átterjedése - a világ legnagyobb olajtermelője révén - aggodalomra ad okot, ennek bekövetkeztéig azonban az élelmiszerdrágulás sokkal nagyobb problémát jelent, mivel az minden háztartás költségvetésén erősen érezteti hatását - közölte a Reuters-szel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyik tanácsadója.

Az amerikai pénzügyminiszter, Timothy Geithner szerint a gazdag országok szükség esetén fel tudnak halmozni olajtartalékokat, azonban az élelmiszerárak tartósan magasak maradnak. Ezen a héten jönnek ki az amerikai, kínai és brit kiskereskedelmi forgalmi adatok, melyek bemutatják majd, hogy miként küzdöttek meg a fogyasztók februárban a líbiai események miatt jelentősen megugrott olajárral.

A Reuters által megkérdezett szakértők egyelőre még 19 százalék feletti növekedést prognosztizálnak a kínai fogyasztásban (év/év összehasonlításban), míg az Egyesült Államok esetében is 1 százalékos bővüléssel számolnak, azonban ha az olajár tartósan magas marad, az erősen visszaveti majd a fogyasztást a következő hónapokban.

A Deutsche Bank elemzője szerint a barrelenkénti 110 dolláros olajár 0,4 százalékkal vetné vissza a globális növekedést, azonban ha a 150 dolláros szintet is megüti - ennek mindössze 10-15 százalék esélyt jósol a szakértő - az már 2 százalékpontos visszaesést okozna, amely a 2011-es évre jósolt 4,2 százalékos növekedés nagy részét felemésztené.

Ennél valószínűbbnek tartják azonban elemzők az élelmiszerárak tartós emelkedését, részben a tavalyi kedvezőtlen időjárás miatt kiesett termésmennyiségnek, részben a fejlődő országok emelkedő életszínvonala miatt megnövekedett húsfogyasztásnak köszönhetően.

Ennek költségei egyenetlenül oszlanak el az országok között, mivel a szegényebb országokban a háztartások vagyonának legnagyobb részét az élelmiszerekkel kapcsolatos kiadások emésztik fel.

A Világbank elnöke, Robert Zoellick a Reutersnek azt nyilatkozta múlt héten, hogy a gazdag országok politikusai nem veszik kellő súllyal tekintetbe a szegényebb országokra nehezedő nyomást. Márpedig ha a növekedésük gátjává válnak a magas élelmiszerárak, azt a fejlett országok is meg fogják érezni.

Az IMF becslései szerint a fejlődő országokban 6,5 százalékos növekedés várható idén, míg a gazdag országok mindössze 2,5 százalékkal bővülhetnek.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?