2024. november 21. csütörtök Olivér

SAJTÓKÖZLEMÉNY: Az idén nagyon oda kell figyelni a metszésre! - figyelmeztet a Magyar Agrárkamara

agrarszektor.hu
Az elmúlt hetekben napokig tartó mínusz 20-25 fokos tartós fagy megviselte az ültetvényeket, ezért metszés előtt rügyvizsgálatot kell végezni, hogy a károsodott rügyek számát könnyen meg tudjuk állapítani és ennek megfelelően állítassuk be a termőegyensúlyt - hívja fel a figyelmet a Magyar Agrárkamara.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Hazánkban az elmúlt hetekben a szokottnál alacsonyabb hőmérsékletet, jelentős fagyokat idézett elő az időjárás. A délalföldi homokhátságon átlagosan mínusz 21-23 °C mértek, de előfordult -25,7 °C is. A szőlőfajták általában -15 fokos lehűlést is kibírnak hosszabb időn keresztül, ám ennél alacsonyabb és tartós fagyokat már nem viselnek el károsodások nélkül. A termelők a károkat csak pár hét múlva látják, amikor megkezdődik a rügyvizsgálat ideje. Ilyenkor a rügyek megduzzadnak és láthatóvá válnak az egészséges rügyek.

A rügyvizsgálat során elsősorban a fagyott, károsodott rügyek számát tudjuk könnyen megállapítani. Ha a rügyek hosszanti metszési felületen a főrügy és mellékrügyek zöld színűek, nincs fagykár. A fagykárt a rügyek barna, fekete elszíneződése mutatja. Lehetséges a köztes állapot is, amikor félig barna, félig zöld a metszési felület, ekkor a rügyet csak részben károsította a fagy. És itt kell nagyon figyelni: a rügyvizsgálat után nem mindegy, hogy mennyi világos rügyet hagyunk meg egy-egy tőkén, azaz mennyire terheljük a szőlőt.

A szőlő világos rügye általában egy fő- és két mellékrügyből áll. Ha a főrügy károsodik, a mellékrügyek veszik át a szerepét. Amennyiben a vizsgálat során hektáronként 20-30 vesszőn három-négy, részben vagy teljesen elpusztult világos rügyet találunk, akkor átlagosan 20-30 %-kal növeljük a terhelést az eredeti elhatározásunkhoz képest. Ha azonban a vizsgált rügyek fele sérült vagy elpusztult, várjuk meg a metszéssel a rügyfakadást. Ekkorra már ugyanis nyilvánvalóvá válik az ép és a károsodott rügyek aránya, aminek alapján pontosan meghatározhatjuk a terhelést.

Ha a rügyfakadás idején kell metszenünk, nagyon ügyeljünk, mert könnyen lepattinthatjuk a már kifakadt rügyet. Ezért a fagytól sérült tőkéken érdemes még nyugalmi állapotban előmetszést végezni, azaz a letermett részeket eltávolítani, és a másfél-két méternél hosszabbra nőtt vesszőket a 20-30 centisre kurtítani.

Metszést akkor lehet elkezdeni, amikor nagyobb fagyoktól már nem kell tartanunk, de ne halasszuk addig, amíg a nedvkeringés megindul és a metszési felület "könnyezni" kezd, figyelemmel az eutypa fertőzésre is- olvasható a Magyar Agrárkamara Kertészeti Osztályának közleményében.

Forrás: MA

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?