Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hatvanszázalékos megtérülési arányt ajánlott a hitelező bankoknak a bábolnai IKR Kereskedelmi Zrt. a cég nemrég megkezdődött csődegyezségi eljárásában. A pénzintézetek a nagy múltú agrártársaság ajánlatát nem fogadták el, így március elején újabb tárgyalási fordulót tartanak. Ha megszületik a csődegyezség, az IKR Zrt. várhatóan független gépkereskedőként folytatja tevékenységét, ellenkező esetben felszámolás indul a cégnél.Az érintett bankok együttesen több milliárd forintot bukhatnak.
Január 24-én tartották az első csődegyezségi tárgyalást a bábolnai IKR Zrt.-nél, amely még az elmúlt év novemberének végén kért csődeljárást maga ellen. A nagy múltú, egykor százmilliárd forint feletti éves forgalmat lebonyolító vállalat azután kényszerült erre, hogy a bankok - az Erste, a Raiffeisen és a K&H - tavaly lejárttá tették a cég hiteleit. E lépés hátterében pedig az állt, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy korábban indult vizsgálat eredményeként több mint egymilliárd forintos adótartozás és büntetés megfizetésére kötelezte a céget.
Természetesn a bankok a legnagyobb hitelezők
A hitelezők összesen mintegy 8,5 milliárd forintnyi igényt jelentettek be, amelyből a banki kinnlevőség 6,5 milliárd, a nem biztosított követelésállomány 2 milliárd forintot tesz ki - közölte az agrarszektor.hu-val Szaxon J. Attila, az IKR vezérigazgatója. A nem biztosított tartozásokból a NAV-követelés 1,2-1,3 milliárd forinttal részesedik, további 0,8 milliárddal pedig a cseh Agrofert-csoporthoz tartozó IKR Agrár Kft. jelentkezett be, amely 2012-ben megvásárolta az IKR Zrt. inputüzletágait és mostani követelése is e tranzakcióhoz kötődik - tette hozzá a vezérigazgató.
A január 24-én megtartott, első csődegyezségi tárgyaláson az IKR Zrt. a banki hitelekre 60 százalékos, a nem biztosított követelésekre 3 százalékos megtérülési arányt ajánlott, de az ehhez kapcsolódó vagyonfelosztást a hitelezők nem fogadták el. Ezért a március 6-ra kiírt következő tárgyalási fordulóra a cég újabb ajánlattal áll elő, amelynek részeként a bankoknak felkínált, 60 százalékos arányt várhatóan növeli majd.
Készülnek az újabb fordulóra
Az agrarszektor.hu értesülései szerint a vállalat vagyonának - ingatlanainak, mezőgazdasági gépeinek, alkatrészeinek, kinnlevőségeinek - könyv szerinti értéke mintegy 7 milliárd forintot tesz ki, de kérdéses, hogy ebből a piacon mennyit lehet pénzre váltani. A hitelezőknek tett ajánlatból kitűnik, hogy a bankoknak együttesen több milliárd forintos veszteséggel kell szembenézniük, a nem biztosított követelések megtérülése pedig minimális lehet.
Szaxon J. Attila mindenesetre ma kilencven százalék esélyt lát arra, hogy márciusban csődegyezség születik. Erre egyébként a hónap végéig van esély, mert akkor jár le a csődeljárás ideje alatti, több mint 120 napos fizetési haladék. Ha a megállapodás létrejön, az IKR tizennégy hónap alatt fizetné ki tartozásait. Ha viszont nem lesz egyezség, a cégnél felszámolás kezdődik, és ez a vállalat megszűnéséhez vezet.
Amennyiben az IKR Zrt. folytathatja tevékenységét, úgynevezett független mezőgazdasági gépkereskedőként kíván továbbműködni - közölte a vezérigazgató. Enne részeként a cég nem mondana le a New Hollandos gépek itteni forgalmazásáról sem, bár tavaly óta az Agrotec Magyarország Kft. számít a márka hivatalos magyarországi képviselőjének, mivel a New Holland felmondta az IKR-rel korábban kötött szerződést, a márkát pedig az Agrotecre bízta. (Mint ismert, az IKR Agrár Kft. és az Agrotec Magyarország Kft. végső soron a cseh nagyvállalkozó, Andrej Babis érdekeltségébe tartozik). A szerződés megszűnése azonban nem jelenti azt, hogy az IKR Zrt. független forgalmazóként ne hozhatna be New Hollandos gépeket is az országba, ha ezt érdemesnek találja - fogalmazott Szaxon J. Attila.
Mára szinte mindent kiszerveztek
Az IKR Zrt. nem csak az input üzletági tevékenységektől és a New Hollandos márkaképviselettől vált meg az utóbbi időszakban, mivel a tulajdonosok több más eddigi funkciót is kiszerveztek a társaságból. A változások kapcsán az IKR-t körülvevő cégek nagy része holdingszerű formában szerveződött újra.