Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tagállamon belüli ellenőrzésnek három szintje van. Ezek összköltsége az EU-ban éves szinten 3,87 milliárd euró, ami nagyjából megegyezik a 2014-2020 időszakban a magyar vidékfejlesztési program teljes költségvetésével. A tagállamon belüli ellenőrzések a KAP kiadások 6,69%-át tették ki a 2007-2013-as időszakban.
Ezeken felül az uniós szintű, EC/ECA ellenőrzésből 2004 óta 78-at kapott Magyarország. Mivel bizonyos esetekben két hétig is eltarthat egy általános ellenőrzés, ez azt jelenti, hogy kb. 1,5 havonta sor kerül egyre. A tagállamon belüli és az uniós ellenőrzések költsége összességében a KAP kiadások 8-9%-át tették ki az előző finanszírozási ciklusban.
Az igazoló szervi ellenőrzés négy fő célja
- Az első egy egységes végrehajtási/ellenőrzési keretrendszer megteremtése, mely egy súlyosan szabályozott módszertanon alapul.
- A második a közösség pénzügyi érdekeinek védelme. Az ellenőrzések plusz garanciát nyújtanak a megfelelő elszámolásra mind a közösség, mind a kedvezményezett szempontjából.
- A harmadik cél az elszámolások jóváhagyása. Magyarország esetében Brüsszel 2007-14 között minden évben első körben elszámolásra javasolta az igazoló szervi tanúsítvánnyal alátámasztott EMGA és EMVA számlákat. Ezzel Magyarország azon 5 ország közé tartozik, akik ezt a kiemelkedő teljesítményt nyújtották.
- A negyedik cél pedig a fejlesztési javaslatok alapján hibák kijavítása. Folyamatos fejlesztés jellemzi a végrehajtás gyakorlatát, amihez az igazoló szerv ajánlásai értékes inputként szolgálnak.
Jelentős változások az ellenőrzésekben a 2014-20-as időszakban
Az igazoló szerv által végrehajtott ellenőrzéseken belül többszörösére nő a helyszíni ellenőrzések aránya. Számuk az eddigi évi 40-ről - a kontrollkörnyezet megfelelőségétől függően - akár 600-ra, de minimum 120-ra nő.
2017-től a költségcsökkentés érdekében lehetőség van a tagállam kifizető ügynöksége által végrehajtott helyszíni ellenőrzések számának csökkentésére (2-5%). Ennek feltétele az alacsony hibaarány.