Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hubai Imre szerint az előző támogatási ciklushoz viszonyítva változás, hogy a támogatások megszerzésének és felhasználásának feltételeit nem jogcímrendeletek, hanem a pályázat hivatalos oldalán meghirdetett pályázati felhívások határozzák meg. Emellett a támogatási kérelmet kizárólag a felhívásban meghatározott elektronikus alkalmazással lehet elkészíteni, amelyet az ügyfélkapun, vagy a már említett hivatalos oldalon lehet benyújtani.
A támogatások nem közigazgatási hatósági eljárással, hanem - polgári jogi alapon - támogatói okirat kibocsátásával, vagy támogatási szerződéssel ítélhetők oda, ráadásul a támogatást csak akkor fizethetik ki, ha a tervezett tevékenységek megvalósultak és a hozzájuk kapcsolódó költségek tényleg felmerültek. E szabály alól mentesülnek az átalánytámogatások kifizetései.
Ábra: Mezőgazdasági termelés és élelmiszer-feldolgozás, környezetgazdálkodás (Hubai Imre, agrárszektor.hu)
Merre tovább tejágazat?
A rendezvény második részét Fórián Zoltán előadása nyitotta. A Takarék Agrár Központ vezető agrárszakértője a tejpiaci krízis hátteréről, lehetséges feloldásáról beszélt. Kiemelte, a tejszektor fokozódó nemzetközi árfüggése miatt értenünk és figyelnünk kell a világpiaci eseményeket. Anélkül, hogy megértenénk a piaci ár mozgatóit, hatásait nem tudjuk kezelni. A nemzetközi hatások ugyan mindenhová begyűrűznek, de nem villámcsapásszerűen, hanem előre jelezhetően. Az elmúlt év februárja óta tartó áreséshez az alacsony kínai kereslet mellett az orosz embargó meghosszabbítása és az erős dollár is hozzájárult.
A tejtermékek világpiacának nagy exportőrei ezek hatására nem növelik ebben az évben tovább a termelésüket. A Takarék Agrár Központ egyik legfontosabb feladata éppen az, hogy ne csak a takarékszövetkezeti munkatársaknak, hanem ügyfeleiknek is segítségükre legyenek e folyamatok megértésében és a hatások kezelésében. Előrejelzésük szerint, a tejárcsökkenés leghamarabb a jövő év elején, tavaszán vehet érdemi fordulatot, és számítani kell arra, hogy nem ez volt az utolsó hasonló piaci probléma.
Ábra: A tehéntej termelői átlagára (Forrás: KSH-AKI)
Az Európai Unió beavatkozási terveivel kapcsolatban Fórián Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy a közösség híján van a hatékony eszközöknek. A tejkvóta igen hosszú, a 2003-as döntés óta tudható kivezetési folyamata ugyanakkor igen szerencsétlen időpontban, a világpiaci kereslet növekedésének megtorpanása és a kínálat egyidejű emelkedésekor teljesült be. A tagállamok felkészülési folyamatát mutatja, hogy míg az utolsó előtti kvótaévben 7, addig az utolsóban már 13 tagállam lépte túl a kvótáját.
Ábra: Tejtermékek átlagárai az unióban 2013-2015 (Forrás: KSH)
A felvezető előadást követő kerekasztal beszélgetésen résztvevő tejtermelők súlyos nehézségekről számoltak be, de üdvözölték, hogy elkezdődött a termelők és feldolgozók régóta várt közös gondolkodása. Miközben hallanak tevékenységükkel felhagyni készülőkről, maguk inkább a további hatékonyság-növelésben, a fejlesztésekben látják a jövőt.
A képen (balról jobbra): Lendvai Csaba, Szinyákovics Pál, Nyakas András, Fülöp Gáborné