Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A magyar gazdák hangulatát, várakozásait 2015 óta mérő index jelenleg plusz öt ponton áll, ami a tavalyihoz képest három pontos emelkedés. Ez alapján az agrárszektorban összességében enyhe, de növekvő optimizmus tapasztalható.
A pozitív várakozások leginkább a beruházási kedv növekedésében mutatkoznak meg.
A három részből összetevődő index egyik eleme, a beruházási részindex, amely a fejlesztések összértékének előző évihez viszonyított alakulását, a kapacitásnövelést és a technológiai fejlesztéseket mutatja meg, 11 ponttal plusz 19 pontra nőtt, ezzel ez a legjelentősebb elmozdulás az előző évi eredményekhez képest. A tavalyi növekedést főként a növénytermesztéshez kapcsolódó beruházások hajtották, ezen belül is a 300 hektárnál nagyobb területen gazdálkodók fejlesztettek többet.
Idén tovább nőhetnek a beruházások, ugyanis a tavalyi 23 százalék után, a cégek 35 százalékra tervezik növelni beruházásaik összértékét, mégpedig átlagosan a duplájára. Különösen magas, 60 százalék a technológiai fejlesztést tervezők aránya. A korszerűsítést tervezők körében a leggyakoribb cél, 82 százalék a mezőgazdasági gépvásárlás, ezt követi a mezőgazdasági épületek felújítása 35 százalékkal, az új technológiai eljárás bevezetése 24 százalékkal és az energiahatékonysági beruházás 22 százalékkal.
A hatékonysághoz, költségcsökkentéshez hozzájáruló fejlesztés lehet például egy jövedelmezőbb összetételű vetésszerkezet kialakítása, precíziós gazdálkodást segítő géppark összeállítása, vagy állattartók esetén a kedvezőbb technológiai feltételek kialakítása.
- mondta Császi Róbert, a Budapest Bank vállalati értékesítési vezetője.
Egyre jobbak a kilátások az agrárfinanszírozásban
Az ágazat finanszírozási szerkezetében egyre növekvő szerepet kapnak a banki termékek. Tavaly óta 10 százalékponttal nőtt a bankhitel és a pénzügyi lízing szerepe mind a működésfinanszírozás, mind a beruházás-finanszírozás terén. Jelenleg a saját forrás aránya körülbelül 55 százalék, a banki termékeké a működésfinanszírozásban 17 százalék, a beruházások esetében pedig 26 százalék.
Több profitra számítanak az állattartók
Az Agrár Gazdasági Index siker részindexe, amely a nettó árbevétel alakulását, valamint a hatékonysággal kapcsolatos várakozásokat tükrözi, kis mértékben, 2 ponttal növekedett tavaly óta. Az árbevételt és a profitot illetően a cégek fele stagnálást vár, egynegyede pedig növekedést. Az állattartók ennél jóval bizakodóbbak: náluk 40% a növekedésre számítók aránya - ennek hátterében nagyrészt a sertéshús és a tej árának növekedése, illetve stabilizálódása áll a Budapest Bank szakértője szerint. A hatékonyságot illetően ugyanakkor továbbra is van hová fejlődni, hiszen ezen a téren csak a cégek 28%-a számít javulásra.
Az értékesítési árak alakulását és az értékesítésben jelentkező kihívásokat tükröző kereslet részindex enyhén csökkent, értéke jelenleg mínusz öt. A kereslettel kapcsolatban a legoptimistábbak az állattartók és az 500 millió forint feletti éves árbevétellel rendelkező gazdaságok.
Ami továbbra is komoly kihívást jelent az agrárium számára, az a munkaerőhiány. A megkérdezett vállalkozások 74 százaléka leginkább a betanított munkaerőt hiányolja, de 71 százalékuk szerint a középfokú végzettségű és 42 százalék szerint a felsőfokú végzettségű szakemberekből sincs elég. Ezen a problémán a cégek nagy része maga is igyekszik segíteni, például gyakorlati helyek biztosításával diákok számára, vagy képzések támogatásával, esetleg saját képzés indításával.