Évente 17 milliárd öntözésre, de a 80 méterig fúrható kutat el kell felejteni

agrarszektor.hu
Hamarosan új szabályok születnek a vízkivételre. Szigorúbb lesz az engedélyezés rendszere, de egyben gyorsabb és olcsóbb is. A jogszabályok a felszín feletti vizek felhasználását fogják segíteni, de ehhez méltányos átállási időt és támogatást is ígér a kormány. Évente 17 milliárdot csak erre a célra fordítanának.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Tegnap Áder János köztársasági elnök megbeszélést folytatott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezetőségével a vízgazdálkodást érintő kérdésekről, miután az Alkotmánybíróság kimondta: alkotmányellenes a kutak engedélynélküli létesítése 80 méteres mélységig, mert ezzel a jövendő generációk érdekeit sértjük. A jogalkotók célja az volt a tavaly benyújtott jogszabállyal, hogy egyszerűbbé tegyék a háztartási célú vízkivételt, illetve legalizálják a meglévő kutakat. Az alkotmánybírák szerint azonban más módszerekkel is csökkenthetőek az állampolgárokat sújtó felesleges adminisztratív terhek.

Jön az év egyik legnagyobb agráreseménye! Agrárszektor Konferencia november 28-29-én. Az agrárium legforróbb témái két napban. Gazdák, agrár- és élelmiszeripari vállalkozók, döntéshozók, szakpolitikusok egy helyen és időben, csak a siófoki Agrárszektor Konferencián!

Erre találtak most alternatív megoldást a tárgyaló felek. A gazdák érdekeit képviselő Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közös sajtótájékoztatóján a következők hangzottak el:

1. Az uniós előírás, hogy csak jó állapotú felszín alatti víztestből fejleszthető az öntözés. Mivel azonban a vízre általában ott van szükség, ahol a felszín alatti víz is kevés, ezért inkább a felszín feletti vizek kormányzására, felhasználására kell törekednünk. Az öntözési célú víztározók létesítéséhez uniós és kormányzati forrásokat kell biztosítani.

2. A meglévő kutakat nyilvántartásba kell venni, de anélkül, hogy az illegálisan létesítetteket büntetnék.

3. Amint a gazdálkodónak lehetősége nyílik rá, hogy felszíni víztestből fedezze az öntözési igényét, a felszín alóli vízkivétet büntetnék. Az átállást minden eszközzel segíti a kormány.

4. Új kutak létesítését csakis szakember véleménye alapján lehetne engedélyezni. Ő határozná meg a fúrható mélységet és a felhasználható víz mennyiségét is. A 80 méteres szabály megszűnik.

5. Az öntözés-fejlesztést akadályozó felesleges jogszabályi korlátokat le kell építeni, a vízjogi engedély megszerzését egyszerűbbé és olcsóbbá kell tenni.

A kormány 2020 és 2030 között évente 17 milliárd forintot, összesen 170 milliárd forintotfordítana az öntözés támogatására, amiből a fenti lépéseket finanszíroznák.

Vagyis a tározók létesítésétől kezdve az engedélyeztetés és ellenőrzés kiépítésén át a támogatott eszközbeszerzésekig terjed a tevékenységi skála. Az adott év prioritásait mindig a vízkészletért felelős belügyminisztériummal egyeztetve állapítnák meg az agrárgazdaságért felelős szakemberek.

A felszíni vizet kell a tábláig vinni

Győrffy Balázs, az Agrárkamara elnöke hangsúlyozta, hogy a támogatott víztározók csakis az öntözést szolgálhatják, funkcióik nem keveredhetnek a halgazdálkodással vagy a katasztrófa-elhárítással (tűzivíztározó). Megemlítette, hogy a vízzel való takarékoskodást szolgálná az is, ha a lakossági szennyvizet a nem élelmiszercélú termelés szolgálatába állítanánk, például a vetőmagtermesztésben hasznosítanánk. Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke (MAGOSZ) pedig emlékeztetett rá, hogy ma már öntözés nélkül nemcsak zöldséget, de gyümölcsöt sem lehet jó minőségben a piacra termelni. Források híján 10 év múlva pedig még rosszabb lenne a helyzet, hiszen az elmúlt 110 évben 10 százalékkal csökkent a hazánkban lehullott csapadék mennyisége. Ám Magyarország gazdag felszíni vizekben, ezt ki kell használni, méghozzá központi források segítségével.

Öntözés révén nemcsak elkerülhető a kukorica termésmennyiségének 100 százalékos ingadozása, hanem új kultúrákat is termelésbe vonhatunk. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet vizsgálatai szerint az öntözés 25-45 százalékkal növeli a termelés jövedelmezőségét, az új kultúrák révén pedig akár 50 százalékkal is emeli a foglalkoztatottságot az ágazatban. Ez az egyik legjobban megtérülő beruházás a mezőgazdaságban"

 - mutatott rá Győrffy Balázs.

Jövedelmezőbb lenne a termelés

Tudják ezt a gazdák is, eddig mégsem használták ki az öntözésfejlesztésre szánt, 50 milliárd forintos vidékfejlesztési támogatási keretet. Ennek oka a beruházás és az engedélyeztetés költségessége, az elaprózott birtokszerkezet és bürokrácia lassú malmai. Ha a kormány tervei valóra válnak, akkor az a 270 ezer hektárnyi terület, amit a legutolsó kamarai felmérés szerint öntözni szeretnének a gazdálkodók, öntözötté is válhat 10 év leforgása alatt. Ez azt jelentené, hogy csaknem megháromszorozzuk a jelenleg vízpótolt terület nagyságát, ami most mindössze 100 ezer hektár, a termőterület 2 százaléka. Ez a 2 százalékos részesedés pedig éppen a negyede a mai uniós átlagnak. Más szóval egy triplázással sem tudnánk 10 év alatt elérni az uniós átlagot - de legalább megpróbáljuk.

EZ IS ÉRDEKELHET
Erre égető szükség van is, mivel közvetlen szomszédunk, Románia is gőzerővel fejleszt. Ők egymilliárd eurót, azaz bő 320 milliárd forintot fordítanak 3 év alatt öntözésfejlesztésre, így reményeik szerint 2020-ra mintegy kétmillió hektáron korszerűsítik a vízpótlás infrastruktúráját. Mi pedig akkor kezdjük majd el a fejlesztést. De végre elkezdjük, amit csak üdvözölni tud a gazdatársadalom.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?