Kína jól bevásárolt 2018-ban

agrarszektor.hu
Tavaly a kínaiak érezhetően több pénzt fordítottak agrártermékek vásárlására a nemzetközi piacokon, mint egy évvel ezelőtt. A vámstatisztika szerint mintegy 120,4 milliárd euró értékben szállítottak be javakat, ami csaknem 10 százalékos bővülés 2017-hez képest. Nem mindenből emelkedett azonban a behozatal.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A behozott áruféleségek között továbbra is a legfontosabb árucikk volt a szójabab, bár az USA-val folytattott vámháború miatt szűk 8 százalékkal csökkent az importált mennyiség, így 88 millió tonnát tett ki. Értékben a  zsugorodás mértéke mindössze 4 százalék volt, így összesen 33,5 millárd eurót költöttek erre a termékre.

Importérték tekintetében 45%-os bővüléssel a halászati termékek foglalják el a második helyet (10,58 Mrd euró), a húsféleségeket a harmadik helyre szorítva vissza (10 Mrd euró), amelyek "csak" 15,8%-ot bővültek.

Különösen a marhahús iránti igény ugrott meg: 57%-kal több pénzt fordítottak a beszerzésére, mint 2017-ben -  több mint 1 millió tonnás behozatalról van szó.

A marhahús importértéke 4,2 Mrd euróval új rekordot állított be Kína történetében. Növekedett a beszállított birka- és baromfihús mennyisége is.  Ezzel szemben a sertés helyi túlkínálata és nyomott ára miatt (afrikai sertéspestis)  erre a húsféleségre 6,6%-kal kevesebbet költöttek a külpiacokon (1,83 Mrd euró).

Nemcsak a beszállított szója és sertéshús mennyisége csökkent, de  gabonafélékből is kevesebbet igényelt az ázsiai ország.

Utóbbi termékcsoportban 7,5%-kal csökkentek Kína kiadásai, összesen 6,9 milliárd eurót áldoztak gabonafélékre. Ezzel szemben cukorból 20-kal többet importáltak, a behozott mennyiség elérte 2,8 millió tonnát. A termék globális árcsökkenése miatt mégis 4,6%-kal kevesebbet költöttek cukorra, így 910 millió eurónál megálltak a kiadások.

Tejtermékekből is nőtt a kínai kereslet, 7,8%-kal több árut hoztak be, a teljes mennyiség elérte a 2,74 millió tonnát. Ezen belül a tejpor mennyisége átlagon felül emelkedett (+11 %, 1,3 Mio t). A behozott tejtermékek értéke elérte a 9,4 miliárd eurót, ami 15%-os növekedést jelent a tavalyi évhez képest. Mindezen felül Kína 25 százalékkal több gyümölcsöt is vásárolt külföldről. Az alkoholos italok (elsősorban sör és bor) behozatala pedig egyenesen 50 százalékkal emelkedett.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?