Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egyre több az olyan jel és nyilatkozat, például Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki jelzése, amely szerint akár sok hónapig csúszhat az Európai Unió új közös költségvetésének elfogadása és ezért 2021-től csak egy csökkentett uniós költségvetés tud elindulni néhány programmal - írja a Portfolio. A lap a jogállamisági vita kapcsán korábban megírta: egyrészt példátlan lenne az EU történetében, ha a kifutó 7 éves költségvetés után januártól nem tudna elindulni egy új keretköltségvetés, másrészt az ilyen helyzetekre kitalált áthidaló megoldás sem kecsegtet túl sok jóval.
Ez azt jelenti, hogy a 2020-as büdzsé csak részlegesen és igen súlyos zavarok mellett vihető tovább, így például Magyarország kohéziós forrásokra nem is számíthatna egy új költségvetési alkuig, legfeljebb agrárpénzekre. Nyilván új EU-s pénzekre is csak akkor számíthatna az ország, ha a 2021-től az élesedő jogállamisági mechanizmus nem blokkolná a pénzek kifizethetőségét. Persze a magyar költségvetés kockázatára bármikor dönthet úgy a kormány, hogy megelőlegezi a kifizetéseket és majd később, a viták rendezése után megpróbálja azokat elszámolni az Európai Bizottsággal és ebben az esetben az itthoni gazdák az egész vitából valószínűleg nem éreznének sokat.
Ha nem lenne év végéig elfogadott új keretköltségvetés, akkor a szabály az, hogy meg kell nézni azt: a 2020-as költségvetés és a 2021-es költségvetési terv között milyen sorok feleltethetők meg egymásnak és azokon a szektorális területeken, amelyeken van jogszabály 2021-re, ott a 2020-as évre alkalmazott büdzsé inflációval megnövelt részének havonta egytizenketted részére lehet kötelezettségvállalást tenni. Amely területekre viszont nincs ilyen jogszabály, ott nem lehet ilyen kötelezettséget vállalni, így tehát például Magyarország kapcsán nem lehetne majd kohéziós támogatásokat fizetni (azokat egy új szektorális jogszabály rögzítené), legfeljebb az agrárkassza első pillérében a közvetlen kifizetések jöhetnének 2021-ben egy automatizmusra építő szabály alapján.
A Portfolio által megszólaltatott uniós költségvetési szakértő azt hangsúlyozta: összességében csak nagyon kevés területen tudna tovább működni az uniós költségvetés 2021-től, a legtöbb területen hiányoznak még a szektorális jogszabályok, hiszen a 7 éves büdzsét érintő magyar és lengyel vétó most ezek véglegesítését is megakasztja. Amíg nincsenek meg az új szektorális jogszabályok, addig a legtöbb uniós program nem tud tovább működni - rögzítette.
Így tehát kifejezetten aktuális lesz a december 3-ai Portfolio Agrárszektor Konferencia, amelyre sikerült megnyernünk az egyik legfőbb uniós döntéshozót, aki első kézből tudja tájékoztatni a résztvevőket arról, hogy mi várható 2021-től az agrártámogatások terén. Emellett külön szekcióban foglalkozunk majd az új Közös Agrárpolitikával, ahol a szakemberek többek között azt is megvitatják majd, hogy az új KAP hogyan érintheti a kis- és a nagyüzemek támogatási esélyeit, azaz kik lehetnek az új szabályozás nyertesei és a vesztesei. Ezen kívül részletesen szó lesz arról is, hogy az ágazat szereplőinek mire kell felkészülniük a 2021-es átmeneti évben, illetve az új KAP hatálybalépésig hogyan juthatnak majd uniós támogatásokhoz.