2024. november 21. csütörtök Olivér
Jót tesz az agráriumnak a liberalizáció?

Jót tesz az agráriumnak a liberalizáció?

agrarszektor.hu
Egy friss tanulmány szerint új kereskedelmi lehetőségek nyílhatnak az uniós agrár-élelmiszeripari exportőrök számára a szabadkereskedelmi egyezményeknek köszönhetően - állítja az Európai Bizottság. A preferenciális kereskedelmi kapcsolatokban való részvétel ugyanis diverzifikálja az importforrásokat, ezáltal javítja az uniós élelmiszer-ellátási láncok ellenállóképességét.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Mint kiderült, 2022-ben az EU pozitív agrár-kereskedelmi egyenlege elérte az 58 milliárd eurót. Az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmének diverzifikációjáról szóló, nemrégiben készült jelentés rámutatott, hogy az EU, mint a világ első számú exportőre és az agrár-élelmiszeripari termékek egyik legnagyobb importőre lehetővé teszi a kiegyensúlyozott és kedvező kereskedelmi kapcsolatok kialakítását harmadik országokkal - áll az Európai Bizottság témával foglalkozó sajtóközleményében.

Várhatóan kereskedelmi lehetőségek nyílnak az EU agrár-élelmiszeripari alapanyagai, például a tejtermékek (+780 millió EUR), a bor és egyéb italok (+654 millió EUR), valamint a feldolgozott agrár-élelmiszeripari termékek (+1,3 milliárd EUR) számára.

Javuló mérleget várnak

A tanulmányban vizsgált tíz kereskedelmi megállapodás hatálybalépését követően az uniós behozatal értéke 2032-ben várhatóan 3,1-4,1 milliárd euróval lesz magasabb, mint a megállapodások nélkül. Ez az export és az import kiegyensúlyozott növekedését eredményezné, aminek következtében az EU teljes kereskedelmi mérlege enyhén javulna.

Ez a következtetés igazolja a jelenlegi uniós megközelítést, amely szerint az érzékeny ágazatokat gondosan kalibrált vámkontingensekkel (TRQ-k) szisztematikusan védik. A közlemény leszögezi:

A Bizottság tanulmánya első alkalommal vizsgálja az Egyesült Királyság által nemrégiben Ausztráliával, Új-Zélanddal és a Csendes-óceánon túli partnerségről szóló átfogó és progresszív megállapodás (CPTPP) tagországaival kötött kereskedelmi megállapodásoknak az uniós mezőgazdaságra gyakorolt hatását is. A tanulmány szerint ezek a kereskedelmi partnerek az Egyesült Királyság piacán bizonyos részt vesznek majd el az uniós termelőktől.

Mindazonáltal bizonyos hatások várhatóak az olyan ágazatokban, mint a marhahús, a bor és egyéb italok (és a dohány), a feldolgozott élelmiszerek, a tejtermékek és a juhhús. A hatályba lépő tíz kereskedelmi megállapodás általános pozitív hatása azonban ellensúlyozná az Egyesült Királyság kereskedelmi menetrendjéből eredő piaci veszteségeket. Ez mutatja az exportpiacok és az importforrások diverzifikálásának fontosságát.

Régóta vita tárgya

A ma közzétett tanulmány a 2016-os, a közelgő kereskedelmi megállapodásoknak az uniós mezőgazdaságra gyakorolt kumulatív gazdasági hatásáról szóló első tanulmány második frissítése. Az első frissített változatot 2021-ben tették közzé. Célja, hogy a liberalizációs erőfeszítések mértékétől függően két különböző forgatókönyv értékelésével értékes betekintést nyújtson a politikai döntéshozók és a tárgyaló felek számára az uniós kereskedelmi menetrend és az uniós mezőgazdaság közötti kapcsolatról, ám nem helyettesíti az egyes kereskedelmi megállapodásokról folytatott tárgyalásokhoz készített szélesebb körű és részletesebb hatásvizsgálatokat - teszi hozzá a közlemény.

Az alkalmazott modell a 2014-es, a 2022-es és a 2032-es vámtarifára támaszkodik. A több évvel ezelőtt hatályba lépett kereskedelmi megállapodásokat (pl. Svájccal, Ukrajnával, Kolumbiával, Peruval, Ecuadorral, Dél-Koreával, Kanadával, Japánnal vagy Vietnammal), valamint az Ukrajnával 2022-re vonatkozó autonóm kereskedelmi intézkedéseket figyelembe vették az alaphelyzetben.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?