Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Lengyelországnak nagyon jó fekvése van, geopolitikailag és földrajzilag egyaránt, ez pedig az előnyükre válik, hiszen keletről olcsó munkaerőt tudnak elérni, nyugatról jelentős pénztőkét, jobb országokkal találkoznak tehát, mint Magyarország - tájékoztatott Hollósi Dávid, a Takarékbank Zrt., és a Magyar Bankholding Csoport Agrár és Élelmiszeripari üzletág ügyvezető igazgatója a Portfolio Agrárszektor Konferencián. Kiemelte, nagy területű országról beszélhetünk, a népességük is közel négyszer nagyobb, mint hazánké, ezért is van például egy borzasztóan erős belső piacuk. Amellett, hogy Lengyelországban nagy a mezőgazdasági területek aránya, van egy balti-tengeri szakaszuk is, ahol nagyon jól tudnak kereskedni. Részben az előbbiek miatt óriási versenyelőnyük van például almában, valamint pulykában és broiler csirkében, olyannyira, hogy ma már 14-szer annyi baromfit szállítanak a külpiacokra, mint 2004-ben.
Hollósi Dávid elmondta, a lengyelek a sikerüket többek között annak köszönhetik, hogy fontos számukra a meglévő pozíciók fenntartása a külső piacokon, az értékesítési volumen növelése, nagyon erős a feldolgozóiparuk, illetve hamarabb elkezdték magukat szervezni - köszönhetően annak, hogy a lengyeleknél magasabb a szövetkezési hajlandóság -, integrációkat alakítottak ki, tehát nem kicsiben, hanem nagyban gondolkodnak. Lengyelországban egyébként sokkal magasabb az alacsony vagy legalább közepesen feldolgozott élelmiszerek aránya, ezért nagyon kevés feldolgozatlan termék megy ki az országból a külföldi piacokra. A szakember beszélt arról is, hogy a lengyel mezőgazdaságban sokkal fiatalabb az átlagéletkor, mint hazánkban, és alig van 65 év feletti gazdálkodó. A fiatalok látnak perspektívát az ágazatban, a varsói egyetem pedig ontja magából az agrármérnököket
Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke úgy látja, Magyarország "elaludt" az elmúlt 15 évben a fejlesztések területén, míg a lengyelek ugyanabban a versenykörnyezetben, amiben mi is vagyunk, folyamatosan haladtak előre. A szakember szerint az számít versenyképesnek, amire van fizetőképes vevői igény, amit a piacra lehet juttatni, illetve aminek hatékony és gazdaságos a termelése. Magyarországon a piaccal nincs gond, inkább a szervezettséggel és a hatékonysággal van baj.
Apáti Ferenc problémaként emelte ki, hogy a zöldség-gyümölcságazatok többsége munkaintenzív, az élőmunka pedig nagyon hiányzik ezekben a szektorokban Magyarországon. Emiatt ma már ott tartunk, hogy távol-keleti munkaerőt kell behoznunk, mert a szomszédos országokból nem tudjuk megoldani ezt a problémát. A gazdaság reakciója már inkább az a hiányra, hogy a munkaerőigényes ágazatok eltűnnek, leépülnek, és szinte csak a gépesíthető ágazatok maradnak életben. Ha mindez nem lenne elég, az idei árak miatt sokan éreznek késztetést arra, hogy átálljanak gabona és olajosnövény-termesztésre.
Hipszki Tibor, a Hunland Trade Kft. pénzügyi és stratégiai igazgatója kiemelte, míg Magyarországon az 1990-es évek óta drasztikusan lecsökkent az állatállomány-létszám, addig a lengyelek ezt az időszakot a növekedésre használták. A fejlődésük egyik alapját egyértelműen az adja, hogy a termőföldterületük 45 százalékát a növénytermesztéshez kapcsolódó agrárteljesítmény, az 55 százalékát pedig az állattenyésztéshez és a feldolgozott termékekhez kapcsolódó agrárteljesítmény adja. A szakember kiemelte, hazánk baromfiban sokkal fajsúlyosabb összetételben, minta a lengyelek, vagy az európai átlag, sertésben azonban az európai átlagnak felelünk meg, szarvasmarhában pedig erősen le vagyunk maradva.
Hipszki Tibor elmondta, az állattenyésztési szektorban való munkavállalás nem a legszexibb munka Magyarországon, ezért ők például indiai vendégmunkásokat is alkalmaznak. Úgy látja, a modernizáció és a gépesítés lehet még a megoldás a munkaerőhiányra, de az igazi siker kulcsa a feldolgozóiparra kiépített integráció lenne.
Hollósi Dávid szerint vannak olyan ágazatok a növénytermesztésben és az állattenyésztésben egyaránt, amelyek régen jók voltak ugyan, de ma már nincs rájuk piaci igény a fogyasztók felől sem. Mint mondta, ezeket el kellene engedni, és azokra az élelmiszeripari szektorokra kellene koncentrálni, amikben van lehetőség, meg kellene találni azokat az ágazatokat, amelyekkel a végtelenségig el lehet jutni a mennyiségfokozásban, a hatékonyságban és a feldolgozottságban is.
- közölte a szakember.
A Portfolio Agrárszektor 2021 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Nagy István bejelentette: még idén elfogadják a gazdaságátadásról szóló törvényt
- Elkezdődött az év legnagyobb agráreseménye, az Agrárszektor Konferencia - GALÉRIA
- Aggasztó, ami az európai mezőgazdaságban zajlik: ez minden gazdát érintetni fog
- Vallott a szakember: ez most a magyar agrárium egyik legsúlyosabb problémája
- Egyetlen ábrán a bizonyíték: ennyire súlyos gondban van a hazai élelmiszergazdaság
- Agrárbefektetési lehetőségek a határokon túl - Hol érdemes külföldön befektetni?
- Ők lettek 2021-ben a magyar agrárium legjobbjai - Fotókon a győztesek
- Megvan, mit tartalmazhat a magyar stratégiai terv: százmilliárdok sorsa dőlhet el
- Átrendeződés a magyar agrárintegrátori piacon: nagy változások jöhetnek
- Visszasírják az NHP-t az agráriumban: jönnek a 10 százalékos hitelek
- Vidékfejlesztési támogatások az új KAP-ban - Magyar tervek és pályázati lehetőségek
- Megszólalt a Kométa-vezér: túl nagy árat fizetünk az olcsó élelmiszerért
- Drámai a helyzet a műtrágyapiacon: óriási a bizonytalanság a drágulási hullám miatt
- Ezt hozta az új szabályozás: óriási átalakulások jöhetnek a magyar földpiacon
- Drasztikus átalakulás jöhet a növényvédelemben: erre jó, ha minden gazda felkészül
- Luxus lenne most nem élni a pályázatokkal: de van pár buktató, amire oda kell figyelni
- Brutális árrobbanás szorongatja a magyar gazdákat: mire kell készülni 2022-ben?
- Pörögnek a kifizetések a magyar agráriumban: erős számokat közölt az Államkincstár
- Küszöbön egy komoly hullám: tömeges cégtörlések jöhetnek a magyar agráriumban
- Óriási lehetőséget kaptak a magyar gazdák: kevesen merik bevállalni, pedig megéri
- Válságban a magyar állattenyésztés: csak így mászhat ki a gödörből az ágazat
- Nagy áttörés jöhet a magyar agráriumban: rengeteg gazda élete változhat meg
- Most már biztos: komoly hátrányba kerülhetnek azok a gazdák, akik ezt nem lépik meg
- Teljesen átalakulhat a növénytermesztés: új fajták lephetik el a magyar földeket
- Riasztó képet mutat a magyar állattenyésztés: drasztikus változások jöhetnek
- Válságban az európai sertéságazat: ezt a magyar vásárlók is meg fogják érezni
- Hasítanak az élelmiszeripari óriások a tőzsdéken: egyre nő a befektetői étvágy
Fotók: Portfolio