Termőtalajaink állapota, szerkezete egyre romlik és ezzel együtt a talajélet alapját képező mikrobák egyedszáma csökken és fajgazdagsága is szegényedik. Ennek oka nemcsak az intenzív gazdálkodás, az okszertűtlen műtrágya és vegyszerhasználat, a nem megfelelő vetésforgó és még sorolhatnánk, hanem a klímaváltozás káros hatásai is. Az aszály, a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék, a hőhullámok, mind stressztényezőként hatnak a talajra.
A talaj- és vízmegőrző gazdálkodás megvalósításában komplex rendszerben kell gondolkodni. Törekedni kell arra, hogy minél hosszabb ideig növénnyel borított legyen a terület. A talajbolygatást minimálisra kell csökkenteni és jól megválasztott vetésforgót javasolt alkalmazni. A technológia fontos része a baktériumkészítmények használata. Tavasszal a talajoltás, nyáron és ősszel pedig a tarlóbontó mikrobiológiai készítmények technológiába történő beillesztése.
Miért fontos a jó talajszerkezet?
A jó termőtalaj morzsalékony, megfelelő víz-levegő aránnyal és szervesanyag tartalommal rendelkezik, a víz- és hőháztartása optimális, vagy ahhoz közeli. A homoktalajok köztudottan rossz szerkezetűek, nem tartják meg a csapadékot, könnyen és gyorsan átengedik a vizet kimosva ezzel a tápanyagokat is.
A talajszerkezet alapját a mikroaggregátumok képezik, melyek szerves anyag törmeléket, szilikátokat, agyag és iszap részecskéket, talajbaktériumokat tartalmaznak. Ezeket a részeket baktériumok által termelt nyálkaszerű anyag (exopoliszacharid) ragasztja össze és finom gombafonalak fűzik eggyé. A mikroaggregátumok makroaggregátumokká egyesülnek és így alakul ki a talajszerkezet. Az exopoliszacharid nemcsak a részecskék összeállását segíti, hanem nagy mennyiségű vizet képes felvenni és tárolni, segítve a növények vízellátásának kiegyenlítettebbé tételét.
![1. sz. kép: Morzsalékos, jó szerkezetű termőföld](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2025/02/1738926950-YRI615Or4_md.jpg)
A talajbaktériumoknak milyen szerepe van a jó talajszerkezet felépítésében?
A fentiekből is látható, hogy a talajbaktériumok milyen fontosak a talajszerkezet felépítésében és megtartásában. A talajoltó baktériumkészítményekben olyan törzsek vannak, amelyek képesek nagy mennyiségű exopoliszacharidot (nyálkaszerű anyagot) termelni. Az EP az aggregátum képzésben, a talaj vízmegtartó képességének javításában is szerepet játszik. Szárazságstressz esetén képes finoman beburkolni a mikrobákat, baktérium kolóniákat, megőrizve ezzel életképességüket.
![2. sz. kép: Talajaggregátum egy élő közösség, melyet gombafonalak fűznek össze](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2025/02/1738926991-nQGzhvZmu_md.jpg)
Az aszály ellen küzdelem egyik eleme a tavaszi baktériumos talajoltás
A vetés előkészítéskor a talajra kell kipermetezni a gyártó vagy forgalmazó által javasolt mennyiségben a baktériumkészítményt, miután a szintén előírt hektáronkénti víz mennyiségével jól összekevertük. Lehetőleg azonnal be kell dolgozni a talajba az oltóanyagot.
A tavaszi talajoltással nemcsak a jó talajszerkezet kialakulását segítjük, hanem a különböző tulajdonsággal rendelkező törzseknek köszönhetően a tápanyagok biztosítását, a kis csírázó növény fertőzésektől való védelmét és az intenzív gyökér- és hajtásnövekedést is.
![3. sz. kép: Vetéselőkészítéssel egymenetben elvégezhető a tavaszi baktériumos talajoltás](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2025/02/1738927031-JLgB0ZyRe_md.jpg)
A mikrobiális tarlóbontás szerepe a talaj- és vízmegőrző gazdálkodásban
A sérült talajélet az intenzív gazdálkodásban, ahol sokszor viszonylag sok növényi maradvány képződik, már nem képes a lebontó folyamatokat megfelelően ellátni. A következő növénykultúra számára szükséges a tápanyagokat biztosítani. Előfordulhat az is, hogy az egyik legjobb cellulózbontó kórokozó gomba, a fuzárium terjed el a területen. A növényi részek lebontásának indításában nyújtanak segítséget a tarlóbontó készítmények, mivel a törzsek celluláz, xilanáz és egyéb enzimeket állítanak elő. Emellett sziderofor termelésükkel a patogén gombák szaporodását gátolják. A szármaradványok mikrobiológiai kezelésével és a talajba történő forgatásával javul a talaj szerkezete, vízmegtartó képessége és növekedik szervesanyag tartalma is.
![4. sz. kép: A szármaradványok mikrobiológiai készítménnyel történő kezelése támogatja a talajok vízmegőrzését is](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2025/02/1738927078-ekyjXqOlm_md.jpg)
Összefoglalva a baktériumkészítmények használatát a talaj- és vízmegőrző gazdálkodásban fontos kulcselemnek tartjuk. A talajélet célzott gazdagításával támogatjuk a különböző stresszek elleni hatékony védekezést mind a termőtalajok, mind a növények esetében.
Az Agro-Ökológiai Program 2023-as bevezetése óta segítséget nyújt abban, hogy a nem-konvencionális növény- és talajkondicionáló készítményeket ne csak akkor vessük be, amikor egy kialakult kedvezőtlen helyzeten javítani szeretnénk – reagálva egy már bekövetkezett eseményre vagy kialakulóban lévő problémára. Éppen ellenkezőleg: előre tervezzünk velük az adott szezonra, megelőzés jelleggel, illetve még jobb, ha hosszú távon is gondolkodunk alkalmazásukról. Ez nem csupán szemléletváltást szorgalmazó elképzelés, ugyanis a talaj hosszú távú regenerálása, intenzív talajélettel feltöltése olyan befektetés, ami mindenképpen megtérül!
A Natur Agro Hungária Kft. mikrobiológiai készítményei segítségével fel tud készülni az évről évre jelentkező, tervezhető feladatokra, az enyhe teleket sajnos egyre könnyebben átvészelő kórokozók elleni védekezésre, a felmerülő egyéb stressztényezők (aszály) káros hatásának mérséklésére.
Tarlóbontás
A betakarítás után visszamaradt szár-és gyökérmaradványok hatékony elbontását, az általuk hordozott, de az élő növényzet számára felvehetetlen tápanyagok talajba történő visszajuttatását a beforgatással egyidőben kijuttatott baktériumok és gombák hatékony kombinációja elvégzi. A Natur Agro szárbontó termékek egyik különlegessége, hogy a gondosan megválogatott cellulóz bontó, nitrogén megkötő, foszfor mobilizáló baktériumok mellett szerepel a Phanerochaete chrysosporium gomba is, mely a lignin lebontásában is aktívan részt vesz. Ráadásul az ehhez szükséges speciális enzimkészlete a mezőgazdasági gyakorlatban peszticid maradványok bontására (pl. DDT, TCDD, hexaklór-ciklohexán), azaz a talaj megtisztítására is képessé teszi ezt a gombát. A mikroorganizmusok összehangolt működése nyomán keletkező szervesanyag-tartalom növekedés a talaj vízgazdálkodásának is kedvez: a humuszban gazdag talaj vizet tart vissza. Az új vetés számára így természetes módon, könnyen felvehető tápanyagok keletkeznek, az intenzív öntözés és műtrágya használat - és annak talajkárosító mellékhatásai - csökkenthető.
![Szárbontási folyamat a tarlómaradványokon (Fotó: Natur Agro)](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2025/02/1738930539-IdzpuZ1Nx_md.jpg)
Áttelelő kórokozók elleni védelem
A tarlóbontás jelentősége ott is megmutatkozik, hogy annak hiányában a szármaradványokon kórokozók telelhetnek át (pl. kalászosokat fertőző Fusarium gombafajok). A Natur Termékcsaládba illesztett ún. hiperparazita gombák képesek elpusztítani, illetve kiszorítani bizonyos kórokozókat (pl. Sclerotinia, Fusarium spp., Rhizoctonia solani) a talajból. A Trichoderma fajok előnyös tulajdonsága a fent leírtakon túlmenően, hogy intenzív növekedésük által élő szövedékként (hifahálózat) lazítják a talaj szerkezetét és javítják annak vízgazdálkodását.
![Phanerochaete chrysosporium és Trichoderma asperellum (Fotó: Natur Agro)](https://cdn.agrarszektor.hu/images/articles/inline/2025/02/1738930596-BYK9BAhmD_md.jpg)
Aszálystressz elleni védelem
Az egyre gyakrabban és egyre hosszabb ideig tartó csapadékmentes időszakok jelentik az egyik legkomolyabb kihívást, amivel a magyar gazdáknak szembe kell nézniük. Az aszály nem csupán a termést fenyegeti, de talajaink állapotát is érinti (porképződés, nem megfelelő öntözési technológia esetén talajerózió). Az aszályok okozta kár a talajélet fokozásával, azaz talajoltó mikrobiológiai készítmények kijuttatásával, valamint szárazságstressz esetén a növények számára segítséget nyújtó lombtrágya alkalmazásával enyhíthető, illetve kivédhető.
Termékeink az alapvető technológiai lépésekkel összehangoltan juttathatók ki. Az Agro-Ökológiai Programnak köszönhetően a Natur Termékek alkalmazása a fenti előnyökön túlmenően a támogatási rendszerben értékes pontokat is jelenthet az Ön gazdasága számára.
AÖP-ben felhasználható termékeinkről bővebben itt tájékozódhat.