Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az élő és hasított félsertés ÁFÁ-jának 5 százalékra történő csökkentése - a kormányzati szándékok és nyilatkozatok ellenére - nem ad érdemi megoldást a feketekereskedelem visszaszorítására - állítja a Mezőgazdasági Szöcetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). Az intézkedés nem jelent fogyasztói árcsökkenést sem, mivel a vásárlók továbbra is 27 százalékos ÁFA-t fizetnek, viszont a mostani ÁFA-csökkentés rontja az amúgy is jelentős jövedelemhiánnyal küzdő sertéstartók helyzetét.
Miközben a termelőknek az általuk megvásárolt keveréktakarmányok, állatgyógyszerek után meg kell fizetniük a 27 százalékos ÁFÁ-t, addig - az intézkedés nyomán - az értékesített sertéseik után csak 5 százalékos ÁFA bevételük lesz. A MOSZ szerint ebből fakadóan az eddig jellemzően ÁFA befizetői pozícióban lévő sertéstartók ezután visszaigénylői helyzetbe kerülnek, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy átmenetileg ők finanszírozzák az élelmiszeripart, illetve az államot.
Ahhoz, hogy ezt megtehessék, hitelt kell felvenniük - már amennyiben a bankok hajlandóak hitelezni őket - és annak a kamat és egyéb terheit is nekik kell viselniük. A termelők helyzetét az is rontja, hogy a NAV gyakorlata alapján az általuk visszaigényelt ÁFÁ-hoz időigényes ellenőrzések után, hónapokkal a befizetést követően juthatnak hozzá. Csak újabb adminisztratív terhek felvállalásával lenne lehetőségük valamelyest csökkenteni ezt az időtartamot.
A MOSZ az ÁFA csökkentést a tervezett formájában nem tartja hatékony megoldásnak, mivel nem elégséges a feketekereskedelem visszaszorításához, nem élénkíti a keresletet és a termelők terheit is növeli. Ahhoz, hogy a sertéstartók helyzete az intézkedés következtében csak kisebb mértékben romoljon, arra van szükség, hogy a sertéshez hasonlóan 5 százalékos ÁFA kulcs alá tartozzanak a keveréktakarmányok, a fehérjék (pl. szójadara) és az állatgyógyászati készítmények is. Ez az intézkedés nem csak a sertéstartóknak, hanem az egyéb állattenyésztési ágazatoknak is segítséget jelentene.
A MOSZ ebben a helyzetben kezdeményezi a likviditási helyzet romlásának enyhítése érdekében, hogy a sertéstartók automatikusan élhessenek az úgynevezett gyakorított ÁFA visszaigénylés lehetőségével, azaz dekádonként igényelhessék vissza az ÁFA-t, ami valamelyest tompítaná a fellépő finanszírozási nehézségeket.
A MOSZ egyetért azokkal a szakmai szervezetekkel, akik a kormányzati intézkedést elégtelen lépésnek tartják, és újra felhívja a figyelmet, hogy valós, érdemi megoldást a hús- és húskészítmények fogyasztói ÁFÁ-jának az érdemi csökkentése jelentene, mind a fogyasztók, mind a sertéstartók számára.