Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Illés Zoltán üdvözli Szabó Marcel ombudsman-helyettesnek azt a döntését, hogy kezdeményezi a Csongrád-megyei Kurca-főcsatorna szentesi szakaszán a közelmúltban történt halpusztulás okainak kivizsgálását.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) környezetügyért felelős államtitkára a témával kapcsolatban az MTI-nek elmondta: az ügy, megítélése szerint, főként vízügyi kérdés - ez január 1-je óta a Belügyminisztériumhoz tartozik -, de vannak környezeti vonatkozásai. Ezért is született korábban az a döntés, hogy a vízügynek a környezetvédelemmel összefüggő kérdései - vagyis például: a vízgyűjtő-gazdálkodás, a vízminőség-védelem, a kárelhárítás és a vízkeret-irányelv végrehajtása - továbbra is a VM környezetügyért felelős államtitkárhoz tartoznak. "Ezért is üdvözlöm az ombudsman-helyettes döntését a halpusztulás okainak kiderítésére" - mondta Illés Zoltán.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, Szabó Marcel ombudsman-helyettes, tájékoztatta az MTI-t, hogy vizsgálatot kezdeményez a használt termálvizek elhelyezésének problémájáról, miután halpusztulást észleltek a múlt héten a Csongrád-megyei Kurca-főcsatorna szentesi szakaszán. A kezdeményezés értelmében tüzetesen meg kell vizsgálni, mi okozhatta a halak pusztulását.
Az államtitkár elmondta, lehet, hogy könnyű lesz kideríteni az okot: a termálvíz felszíni vizekbe történő beleengedése ugyanis megváltoztatja az adott vízfolyás hőmérsékleti viszonyait, ami befolyásolja a víz oxigéntartalmát. A melegebb vízben ugyanis kevesebb az oxigén, mint a hidegebb vízbe. Ha hőszennyezés történt a felszíni vízben, akkor az oxigénhiány is eredményezhette a halpusztulást a Kurca-főcsatornában - vélekedett Illés Zoltán.
Hozzátette: a termálvíz-szennyezés, a termálvíz sótartalma miatt is eredményezhet negatív hatásokat. A sószennyezés ugyanis létrehoz egy úgynevezett kisózási effektust, ami nemcsak a halakat, de a növényeket is elpusztítja. Ezért is káros a termálvíz beleengedése a felszíni vizekbe. Ez a gazdáknak sem jó, ha ugyanis öntözésre használják a termálvízzel szennyezett felszíni vízfolyást, akkor maguk locsolják a növényekre a sós vizet, ami tönkreteszi a terményt - mondta az államtitkár.
Illés Zoltán felhívta a figyelmet, hogy a vizsgálatnak, nemcsak a hő- és sószennyezésre kell kiterjednie, vizsgálni kell esetlegesen más kemikáliák hatását is. Előfordulhat ugyanis, hogy más szennyező vegyianyagok is lehetnek a vízben. Vagy a termálvízben közvetlenül, vagy olyan vegyianyagok, amik nem közvetlenül a termálvízből - hanem a környéken fellelhető más szennyező forrásból - kerülhettek a Kurca-főcsatornába. "Ezért egy teljes körű vizsgálatot szorgalmazok" - mondta Illés Zoltán.