Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nyolcmilliárd forintra növeli a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) a baromfitartók idei állatjóléti támogatásait. Ez jelentős bővülés lesz tavalyhoz képest, amikor az ágazati szereplőknek még csak 4,8 milliárd forint járt. Az állatjóléti támogatásokat a hazai költségvetésből kell kifizetni, mivel Brüsszel a "puha szabályozású" baromfiszektornak ilyen jogcímen nem folyósít pénzeket.
A baromfiszektor 2010 óta évi négymilliárd forint állatjóléti támogatást használhatott fel, amelyet a VM 2012-ben és tavaly is 20 százalékkal, 4,8 milliárd forintra egészített ki. Ez az összeg nő az idén 8 milliárdra, mivel erre a költségvetési keretek is lehetőséget nyújtanak.
Brüsszel ugyanis a "puha szabályozású" baromfiágazatnak - és a szintén e kategóriába tartozó sertésszektornak - nem folyósít állatjóléti támogatásokat és nem juttat pénzeket a legtöbb uniós forrást jelentő, évi 1,27 milliárd eurót tartalmazó közvetlen kifizetéseken belül sem. Ezért az állatjóléti összegeket teljes egészében nemzeti költségvetésből kell fedezni.
A hazai büdzsén belül e célokra a VM "folyó kiadások és jövedelemtámogatások" elnevezésű költségvetési fejezete mozgósítható, amely az idén 49 milliárdra bővül az elmúlt évi 45 milliárdról - közölte a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnökségi ülésén Czerván György, a VM államtitkára. Ugyancsak e fejezet lesz a forrása az állati hullák megsemmisítésére és az egyes állatbetegségek elleni védekezésre szánt hazai támogatásoknak is, amelyek szintén nőnek majd 2013-hoz képest, bár a konkrét keretösszegekről még nincs döntés.
Az idei állatjóléti források meghirdetéséhez az Európai Bizottság előzetes jóváhagyására volt szükség, mivel a korábban kiadott brüsszeli engedély 2013. december 31-én lejárt. A VM ugyanakkor még tavaly nyáron kezdeményezte, hogy a támogatási lehetőséget 2018 végéig meg lehessen hosszabbítani az éves pénzkeret bővítése mellett. Ezért a baromfitartók támogatása több évre újra biztosított lehet, ha erre később is lesznek források a költségvetésben.
A támogatások növelése az idén azt is lehetővé teszi, hogy a keret felosztásakor a baromfitermelők között ne kelljen úgynevezett visszaosztást alkalmazni - állapította meg Czerván György. Eddig ugyanis a jogos kérelmek mindig meghaladták a kifizethető éves összeget, ezért minden gazdálkodónak arányosan kevesebb jutott elismert igényeihez képest. Az idén viszont a jogosultságok és a források egyensúlyba kerülhetnek, így az állattartók igényléseik száz százalékát megkaphatják - húzta alá az államtitkár.
A VM egyúttal arra törekszik, hogy a 8 milliárdos ez évi összeg minél nagyobb részét még az idén ki is fizesse. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) az állatjóléti támogatásokat negyedévente utalja ki, és a minisztérium most azt vállalja be, hogy az első háromnegyedévre eső összeg 2014-ben el is ér a gazdákhoz (az utolsó negyedéves támogatásokat technikai okokból lehetetlen az év végig kifizetni az igénylési rendszer sajátosságai miatt).
Így az állattartók arra számíthatnak, hogy a 8 milliárd forintos keretből 6 milliárd ebben az évben a számlájukra kerül. E támogatási forma történetében elsőként tavaly sikerült elérni, hogy három negyedév támogatását a "tárgyévben" ki lehessen fizetni. A korábbi években a forrásokat - elsősorban költségvetési okokból - jóval nagyobb csúszásokkal kapták meg a jogosultak.
Az MVH az elmúlt évben negyedévenként mintegy egymilliárd forintos állatjóléti alaptámogatást fizetett ki, illetve folyósította a 20 százalékos (800 millió forintos) VM-kiegészítést is. Így a baromfitartók tavaly összesen 3,8 milliárd forinthoz juthattak, az idén pedig még további egymilliárdot kaphatnak 2013 negyedik negyedéve után. E támogatásokra akkor válnak jogosulttá, ha tevékenységeik során eleget tesznek azoknak a követelményeknek, amelyek javítják az állatok életkörülményeit. A kifizetések arra hivatottak, hogy kompenzálják a felmerülő többletköltségeket.