Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egy friss kutatás arra jutott, hogy az emberek képesek arra, hogyállapítsák a tyúkok hangjából, hogy az állatok boldogok-e, vagy sem - írta meg a Telex a Guardian értesülései alapján. A Queenslandi Egyetem kutatói 200 önkéntes bevonásával tesztelték az elméletüket. A résztvevőknek csirkehangokról játszottak le nekik felvételeket, és kiderült, hogy 69%-uk különbséget tud tenni a kétféle hang között: az egyik tyúkcsoport éppen boldog volt, mert enni kapott, a másik pedig frusztrált, mert kihagyták a csemegézésből.
A kutatásban részt vevő madarakat megtanították arra, hogy felismerjenek különböző hangokat, például sípolást, csengetést vagy zümmögést, és ezeket egy lengőajtó mögé rejtett tál tartalmával azonosítsák. A kapott élelmiszerek a tyúkok ízlésskálájának különböző pontjain mozogtak: a lisztkukacoktól kezdve a normál csirketakarmányon át az üres etetőtálig.
A tyúkok az ételekre gyors kotkodácsolással vagy magasabb hangfekvésű jelzésekkel reagáltak, amikor pedig nem volt min izgulniuk, nyöszörgéssel és hosszú, elnyújtott hangokkal válaszoltak. Úgy tűnik, ezek között az emberek ösztönösen is tudnak különbséget tenni, és nagyjából a megfelelő érzelmekkel társítani őket. Minden önkéntes 16, ugyanolyan hosszúságú felvételt hallott, amelyek fele boldog, a másik fele szomorú tyúkoktól származott.
Joerg Henning, a tanulmány első szerzője azt mondta, hogy ez hasznos lehet a csirketenyésztéssel foglalkozók számára, hiszen hang alapján azonosítani tudják az általuk gondozott madarak érzelmi állapotát, a kutatás szerint még akkor is, ha nem rendelkeznek erre előzetes képzéssel vagy tapasztalattal. Az eredmények megnyitják az utat „a csirkeállományok akusztikus megfigyeléséhez”, írják a szerzők, vagyis mesterséges intelligencia segítségével felmérhető az állatok hangulata, a rendszer pedig figyelmeztethetné a tenyésztőket, ha a tyúkjaik nem elégedettek.
A szakember szerint ha az ilyen megfigyelés hosszú távon is megbízhatónak bizonyul, az „kényelmes és költséghatékony módot jelent a jólétértékelési módszerek javítására a kereskedelmi csirketenyésztésben”. A kutatók arra is felhívják a figyelmet: az eredmények bizonyítják, hogy a fejlettebb állatok a hangjukat is használják érzelmeik kifejezéséhez.