Itt a meglepetés! - Lázár újabb áfacsökkentésről beszélt (2.)

agrarszektor.hu
A szakmai szervezetek összes kérése, így a tejágazati áfacsökkentés is napirenden van - közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Szerinte ma a hazai tejszektorban olyan nagy a válság, hogy rövid időn belül akár a teljes magyar tejtermelés megszűnhet. A termelők ma az ország két pontján is demonstrálnak a krízis miatt, amelyet elsősorban az uniós túltermelés és a tejfelvásárlási árak zuhanása okoz. A gazdák most alapvetően nem a kormány, hanem a kereskedők piaci magatartása, illetve az árletörő hatású, dömpingáras import ellen tüntetnek. A tiltakozók szerint a feltűnően olcsó külföldi tejtermékek bűncselekmények árán érkezhetnek a magyar piacra.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Akcióterv készül annak meghatározására, milyen további lépéseket tegyen a kormány a hazai tejágazati válság miatt - közölte tegnapi kormányinfós tájékoztatóján Lázár János. Bejelentése szerint a szakmai szervezetek valamennyi kérése napirenden van. Az érdekképviseletek tejágazati áfacsökkentést is szorgalmaznak - tette hozzá a miniszter, aki viszont néhány hete még úgy foglalt állást, hogy az idei sertéságazati áfamérséklés után újabb hasonló jellegű élelmiszerpiaci lépést nem kapna támogatottságot a kormányban. (Mint ismert, a sertés tőkehús áfája januártól csökkent 27 százalékról 5 százalékra, a tejpiaci szereplők pedig elsősorban azt szorgalmazzák, hogy a fogyasztói tejek áfakulcsát mérsékelje a mai 18 százalékról 5 százalékra a kabinet).

A tejszektor az egész Európai Unióban válságban van, és a gond nálunk is olyan nagy, hogy a kormány egyedül nem képes megbirkózni a kérdéssel - fogalmazott ugyanakkor a miniszter. Szerinte ma a tetemes veszteségek miatt a teljes hazai tehénállomány veszélyben van, és a magyar tejtermelés további beavatkozások nélkül néhány év alatt meg is szűnhet.

Mint ismert, a kormány - a korábbi intézkedéseken felül - több mint 11 milliárdos rendkívüli tejágazati támogatást szavazott meg a közelmúltban, tegnap pedig 420 milliós marketingtámogatást jelentettek be. Emellett Brüsszelben is napirenden van a tejválság kezelése, és a közeljövőben valamiféle termelési (ön)korlátozásról dönthetnek.

A hazai tejtermelők viszont egyelőre nem látnak kellő garanciákat a válsághelyzet megnyugtató kezelésére, ezért ma délelőtt az ország két pontján, Nádudvaron és Balatonfüreden demonstrációkat tartanak. A megmozdulások alapvetően nem a kormány, hanem a kereskedők ellen irányulnak, mert az állattartók szerint az ő piaci magatartásuk, illetve az árletörő hatású, dömpingáras tejtermékimport jelentős mértékben mélyíti a válságot a hazai tejágazatban. Lázár Kános tegnapi tájékoztatóján többek között arról beszélt, hogy osztrák mintára rá kellene venni a kereskedőket, hogy ne importból származó, hanem hazai tejtermékeket forgalmazzanak.

Ez történt a mai tüntetéseken

Ma a termelők elsősorban az áfacsalások visszaszorításáért és a tejpiac megtisztításáért demonstráltak nagykereskedők telephelyei előtt - közölték az agrárszektor.hu-val a szervezők. Az állattartók szerint hatékonyabb hatósági fellépéssel javulna a hazai tejágazat helyzete, mivel így legalább a tisztességtelen úton piacra kerülő importáruval nem kellene versenyezniük akkor, amikor Európa szerte nyomottak a tej- és tejtermékárak is.

A következő napokban eldől,  volt-e értelme megtartani a demonstrációt, addig is kíváncsian várom, hogy hozzám, vagy a Food&Drinks (FD) Kft.-hez száll-e ki az adóhatóság és az élelmiszerlánc-felügyelet - fogalmazott Hegedűs Imre, a Bicskei Mezőgazdasági Zrt. vezetője a mai balatonfüredi tüntetés után, amelyet a Food&Drinks Kft.-nél tartottak. Szerinte ugyanis a hatóságok olyannyira "provokálva lettek" a mai demonstrációkon, hogy kizárt, hogy most ne lépjenek valamit.

Az FD - állították a termelők - olyan szlovák dobozos tejet importál nagy tételben, amely Szlovákiában literenként 30-50 forinttal drágább a magyar bolti árnál. Így az import a gazdálkodók szerint csak bűncselekmény révén lehetséges, és ezt ki kellene vizsgálnia a NAV-nak és a Nébihnek. A Tej Terméktanács és Szakmaközi Szervezet az elmúlt három évben többször is tett feljelentést a cég ellen, de nem tudni, hogy a hatóságok tettek-e bármilyen lépést is. A demonstráción most a termelők felszólították a céget, hogy szüntesse be a gyanúsan olcsó tejtermékek importját, sőt általában is függessze fel az importot addig, amíg Európában ennyire nyomottak a tejtermékek árai.

A békés demonstráció végén ingerült szóváltás is kialakult az FD Kft. tulajdonosa és néhány demonstráló között - közölte Hegedűs Imre. Az esemény végeztével ugyanis a demonstráló, nagyjából 700-800 résztvevő átvonult a balatonfüredi Anna Grand Hotelhez, amely ugyanazon család birtokában van, mint a tejtermék importja miatt kárhoztatott vállalkozás. A tulajdonos itt szólalkozott össze néhány gazdával, de rendbontás nem történt.

Nádudvaron, a Sajtkalmár Kft. telephelye előtt is békésen ért véget a demonstráció - tudtuk meg László Róberttől, a terméktanács elnökségének Csongrád megyei tagjától. A hat megyéből érkező, körülbelül 200 tejtermelő 10 órától terméktanácsi helyzetértékelést, illetve nagykereskedőkkel, kereskedőkkel szembeni követeléseket hallgatott meg. Ezt követően a követeléseket tartalmazó petíciót átdtak át a cég tulajdonosának, ismét felhívva a figyelmét arra, hogy az importáru helyett inkább a hazai feldolgozók tejtermékeit helyezze előtérbe. Felvetéseikre viszont a tulajdonostól azt a választ kapták, hogy amíg olcsón hozzájut az áruhoz, folytatja a tevékenységet.

László Róbert szerint a gazdák egyelőre nem tudják, hogy a demonstráció után mi következik. Mindössze abban biztosak, hogy a jelenleg 65 forintos (egy hete még 70 volt) kilogrammonkénti áron gazdára találó nyerstej egyre súlyosabb veszteséget jelent számukra. Tavaly is veszteséges volt az ágazat a 85 forintos átlagár mellett is. Ilyen nyerstejár mellett nem éri meg fenntartani az állományt, ezért ha nem történik érdemi változás, szeptember végével, ahogy kifut a betárolt takarmány, a termelők országszerte elkezdik tömegesen leépíteni az állományt - tette hozzá László Róbert.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 24. 14:02