2024. november 21. csütörtök Olivér
Eldurvult a tüntetés Erdélyben: már az emésztőgödörbe öntötték a tejet a gazdák

Eldurvult a tüntetés Erdélyben: már az emésztőgödörbe öntötték a tejet a gazdák

MTI
Demonstrációt tartottak az erdélyi tejtermelők szövetségének tagjai. A megmozduláson drámai módon jelezték a problémájukat: emésztőgödörbe öntöttek egy tartálykocsinyi tejet, tiltakozásul amiatt, hogy nincs vevő a termékükre.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az erdélyi tejtermelők szövetségének (BOVICOOP) több mint száz tagja tartott tiltakozó akciót a Szilágy megyei Járaszurduk (Surduc) településen. A megmozdulás oka az volt, hogy április elsejétől egy feldolgozó cég sem akarja felvásárolni az általuk termelt tejet. Daniel Frei, a több erdélyi megye termelőit összefogó szövetség elnöke elmondta, hogy a gazdák Erdély-szerte nehéz helyzetbe kerültek.

Negyvennyolcezer liter tejet termelünk naponta, és nincs kinek eladni. Kénytelenek vagyunk elajándékozni, hogy ne romoljon meg

- mondta Daniel Frei.

A szakember kifejtette, hogy a gazdák csekély összeget, 1,4 lejt (108 forint) kérnek egy liter tejért, ami alig fedezi költségeiket, de még így sem tudják eladni. Eközben a romániai üzletekben literenként 5 és 15 lej (384-1152) közötti áron lehet tejet vásárolni. Daniel Frei szerint a kormánynak kellene megoldást találnia a szerinte tarthatatlan helyzetre, és közvetíteni a tejtermelők és -feldolgozók között. A BOVICOOP elnöke rámutatott: sok farmnak a léte múlik ezen, ugyanis számos tejtermelő ki sem tud lépni a szektorból, mivel uniós támogatással hozta létre vállalkozását.

A Digi24 hírportál az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján arról számolt be, hogy Románia tejfogyasztása 2015 és 2020 között 10%-kal nőtt. Az ország jelenleg 25-ször több tejet importál, mint 1989-ben. A legnagyobb mennyiségben Magyarországról érkezik a tej, de lengyel, cseh, német és görög tej is kerül a romániai üzletek polcaira. Eközben a tejtermelés szempontjából Románia uniós szinten az utolsó helyen van. A szakma szerint ennek fő oka, hogy a román kormány kevésbé támogatja a gazdákat, mint más európai uniós országok. A Digi24 szerint a román szarvasmarha-tenyésztők évi 73 eurós támogatást kapnak egy állat után, míg Bulgáriában 189 euró, más uniós államokban pedig több száz euró támogatás jár, így ott a gazdák olcsóbban tudják megvételre kínálni a tejet is .

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?