A gombafajok közel harmadát fenyegeti a kihalás veszélye az erdőirtás és a mezőgazdasági terjeszkedés miatt - derül ki a Veszélyeztetett Fajok Vörös Listájának legfrissebb jelentéséből. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) legújabb értékelése szerint a vizsgált gombafajok mintegy harmada, pontosan 1300-ból 411 faj áll a kihalás szélén. A gombák - amelyek a második legnagyobb tudományos 'királyságot' alkotják az állatvilág után - kulcsfontosságú szerepet játszanak olyan folyamatokban, mint a szerves anyagok lebontása, az emlősök emésztése és az erdők megújulása.
Az emberiség számára is nélkülözhetetlenek: számos hatékony gyógyszer, köztük antibiotikumok előállításában van szerepük, nem beszélve a kenyér és sör készítéséről. Az IUCN szerint azonban ezeknek az élőlényeknek a jelentőségét sokáig alábecsülték és figyelmen kívül hagyták.
Caroline Pollock, az IUCN Vörös Lista részlegének vezető programkoordinátora hangsúlyozta:
A gombák létfontosságúak minden élet számára. Nélkülük egy ökoszisztéma gyorsan összeomolhat.
Bár a gombákat leginkább termőtestükről, a gombakalapról ismerjük, valójában a szervezet nagy része a föld alatt található, egy kiterjedt, gyökérszerű micéliumhálózat formájában. A szakértők becslése szerint a létező mintegy 2,5 millió gombafajnak csak töredékét azonosították hivatalosan, így a rájuk leselkedő veszélyek felmérése is lassabban halad, mint a növény- és állatfajok esetében.
A gombákat fenyegető legnagyobb veszélyt élőhelyeik elvesztése jelenti, amit a városok terjeszkedése és a mezőgazdasági területek bővülése okoz. Ez utóbbiak esetében a nitrogén- és ammóniaszennyezés is károsítja a gombapopulációkat. Az IUCN adatai szerint legalább 198 faj az erdőirtások miatt néz szembe a kihalás veszélyével, és még ott is, ahol erdőgazdálkodást folytatnak, az ősi erdők elpusztítása gyakran nem teszi lehetővé a gombakolóniák újbóli megtelepedését.