Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Magyarországon a szarvasmarha-állományok 99,5 százaléka mentes volt a tuberkulózis fertőzéstől az elmúlt években - tájékoztatta az agrárszektor.hu-t a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hazai szarvasmarha telepeken csak szórványosan, évente egy-két állományban merült fel a TBC fertőzés lehetősége az utóbbi években.
Sokkal nagyobb gondot okoz ugyanakkor a TBC például az Egyesült Királyságban, ahol egy év alatt a 40 ezret is átlépte az emberre is veszélyes fertőzés miatt levágott szarvasmarhák száma. A megbetegedések száma ráadásul folyamatosan növekszik, és a 2017-ben leölt állatok száma 10 százalékkal több volt az egy évvel korábbi adatnál.
2016-ban összesen több mint 830 ezer úgynevezett intradermális tuberkulin próbát végeztek el a magyarországi szarvasmarha-állományban - közölte a Nébih. A próbákon reakciót mutatott egyedek, illetve a vágóhídi húsvizsgálatokkal vett minták közül 106 esetben került sor további laboratóriumi (szövettani, bakteriológiai) ellenőrzésekre. A vizsgálatok alapján azonban mindössze egy állományban három szarvasmarhában igazolták a gümőkór kórokozójának jelenlétét.

Magyarország 2014 óta az Európai Unió által is elismerten mentes a szarvasmarhák gümőkórjától. A hatályos rendelkezések szerint az állatorvosok minden hat hétnél idősebb szarvasmarhát megvizsgálnak évenként egyszer. Emellett folyamatosan végeznek vizsgálatokat az állatmozgatásoknál és -szállításoknál, illetve a vágóhídi húsvizsgálatoknál is ellenőrzik a gümőkór esetleges jelenlétét.
Amennyiben egy állományban felmerül a TBC lehetősége, a Nébih szerint megkezdődik az esetlegesen fertőzött állatok felderítése és ezek leölése. A mentesítés befejezéséig az érintett állományban korlátozzák az állatok mozgatását és szállítását.