Itt az igazság a kullancsokról: nem úgy van, ahogy a legtöbben hiszik

Itt az igazság a kullancsokról: nem úgy van, ahogy a legtöbben hiszik

MTI
Az Állatorvostudományi Egyetem sikeresen befejezte a "Kérődzők, lovak és húsevők növekvő jelentőségű vector-borne vérélősködőinek epidemiológiája Észak-Vietnámban" című 2019-2.1.12-TÉT_VN-2020-00012 azonosítószámú projektjét.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Az Állatorvostudományi Egyetem a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatásból alkalmazott kutatás-fejlesztési projektet valósított meg a "Magyar-vietnámi alkalmazott kutatás-fejlesztési együttműködési pályázat" pályázati felhívás keretében. Az Állatorvostudományi Egyetem sikeresen befejezte a "Kérődzők, lovak és húsevők növekvő jelentőségű vector-borne vérélősködőinek epidemiológiája Észak-Vietnámban" című 2019-2.1.12-TÉT_VN-2020-00012 azonosítószámú projektjét.

Az Állatorvostudományi Egyetem és a vietnámi Nemzeti Állatorvostudományi Kutatóintézet között létrejött kutatási együttműködés során három észak-vietnámi tartományában tartott háziállatok, elsősorban szarvasmarha, bivaly és ló fertőzését okozó kullancsokat és az általuk terjesztett növekvő gazdasági jelentőségű vérélősködőket azonosítottak az elmúlt három évben, amelyekről korábban kevés ismeret állt rendelkezésre. A meghatározott 1831 kullancs 9 fajba tartozik, amelyek közül 5-öt korábban nem írtak le Vietnámban.

Az ottani kutatók kérésére az állatokon és környezetükben gyűjtött vérszívó kétszárnyúak vizsgálatakor 5 bögölyfajt azonosítottunk, amelyek közül kettő először lett megállapítva Vietnámban. A 2400 vérminta PCR vizsgálatakor az állatok közel 50%-ában fordul elő egy vagy több vérélősködő, amelyek kullancsok és kétszárnyúak mintában is megállapításra kerültek. Elsőként mutattunk ki több, állategészségügyi jelentőségű kórokozót. Az állatok környezetében csapdázott kétszárnyúak metagenomikai vizsgálatával két vírust és több baktériumfajt azonosítottunk. Elkészítettünk egy szabad felhasználású Quantum GIS plugin-t, amellyel kórokozónkként, időszakonként és gazdafajonként tetszőleges kombinációban lekérdezhetők és ábrázolhatók a kapott adatok. Az eredményekről egy-egy nemzeti és nemzetközi tudományos rendezvényen és négy tudományos folyóiratban számoltunk be.

A vietnámi kutatók megismerkedtek az újgenerációs szekvenálás lehetőségeivel, az adatok bioinformatikai kiértékelésével, térinformatikai és más epidemiológiai módszerekkel, amelyeknek az ottani intézetben történő alkalmazásával jelentősen javulhat a vektorok és a vektor-borne kórokozók azonosítása. A közös kutatás mindkét országban hozzájárult az állatbetegségek okozta gazdasági veszteségek csökkentéséhez, az élelmiszerhigiénia szempontból jobb minőségű élelmiszer előállításához, csökkentve az emberek fertőzését okozó zoonosisok kockázatát is. A projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap finanszírozásával 38,7 millió forint vissza nem térítendő támogatásból valósult meg 2022. január 1 és 2024. december 31. között.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?